החיפאים שחולמים לכבוש את הכנסת

פעילים חברתיים מחיפה הקימו מפלגה, "הבית הערבי" שמה. הם מוכנים להצטרף לקואליציה ברשות נתניהו, גאים בדגל ובהמנון ומבקשים את תמיכתם של ערביי ישראל שמאוכזבים מהרשימה המשותפת * הטור הפוליטי של אלירן טל


עוד לא נרגענו ממערכת הבחירות המקומיות והנה כבר תאריך לבחירות לכנסת. עוד קצת יותר ממאה ימים שוב יום שבתון, וגם הפעם נלך לקלפיות ונידרש להצביע למפלגה שלדעתנו תייצג אותנו בצורה הנאמנה והטובה ביותר.
בקרב ערביי ישראל – יש כאלו שבאופן עקבי מעדיפים להחרים את הבחירות ולא לקחת חלק בחגיגה הדמוקרטית, אחרים מצביעים למפלגות הערביות, שב 2015 התאחדו תחת קורת גג אחת "הרשימה המשותפת", שאותה מוביל איימן עודה, החיפאי המתגורר בכבאביר.
האם אנשי הרשימה – זועבי, זחאלקה, טיבי ושות' אכן מייצגים את האינטרסים של תושביה הערבים של ישראל? אני חושב שהתשובה ברורה לרובנו. הם מעולם לא ביקשו להצטרף לקואליציה ולהשפיע מבפנים, גם כשהשלטון היה במושכות של מפלגות השמאל, והם עוסקים בעיקר בהתחנפות לא ברור ליו"ר הרשות הפלסטינית ולאינטרסים של תושבי הגדה מאשר לדאגה היומיומית לערביי ישראל. את הערבים כאן מעניין מיגור הפשיעה במגזר, השתלבות בחברה הישראלית, השכלה וחינוך טוב לילדים, פרנסה.

האם אנשי הרשימה – זועבי, זחאלקה, טיבי ושות' אכן מייצגים את האינטרסים של תושביה הערבים של ישראל?

אנשי הרשימה המשותפת, בדרך המבודלת והקיצונית שבחרו, מתקשים לעמוד בדרישות קהל הבוחרים שלהם. עכשיו קמה אלטרנטיבה, והיא נולדה, איך לא, מעיר הדו קיום, מחיפה. "הבית הערבי", שם המפלגה החדשה שקמה ואמורה לתת מענה אמיתי לקהל בוחריה. מייסדיה וראשיה הם ערבים חיפאים – עו"ד אימן אבו ריא וסעיד בדראן. פגשתי אותם השבוע, ופשוט נהניתי לשמוע את תפיסת העולם שלהם ששמה את הערבי הישראלי במרכז.

לטענתם, ברשימה הערבית המשותפת "יש הרבה אנשים שראויים להערכה, אבל הם לא סיפקו את הסחורה". עו"ד אבו ריא חוזר על המשפט התנ"כי "עניי עירך קודמים" כסיסמא ומסביר: "המגזר הערבי סובל מהרבה מאוד בעיות. המשותפת היא מיחזור של שיח פוליטי חלול שמתחולל במשך 70 שנה שכל מטרתה מכוונת לרמאללה ולעזה. שכחו את עניי עירך. אנחנו ננסה במפלגה החדשה להביא למצב שהבעיות האמיתיות והמצוקות היומיומיות של האזרח הערבי יונחו על השולחן, האזרח הערבי יתחיל להיות חלק ממקבלי ההחלטות במדינה".

הם גם מפתיעים באומרם כי יסכימו לשבת בקואליציה עם מפלגות ציוניות. "אנחנו נבקש לשבת בקואליציה", מכריז מייסד המפלגה. זאת כמובן בתנאים מסויימים וקווי יסוד משלהם. "כמובן שנרצה להיות חלק ממקבלי ההחלטות ולא ממקבלי ההכתבות".

להערכתם, שמבוססת לטענתם גם על סקרים שערכו, "יש לנו סיכוי לעבור את אחוז החסימה. אנחנו מנסים להתמודד על הקול של הערבים המאוכזבים". אבו ריא מבטיח: "אתם תשמעו על המון דמויות מפתח, מנהיגים אמיתיים שרואים את המציאות הנכוחה, לא את המציאות המדומה ואת ההזיות ואת שיח החרשים הפוליטי שהמלפגות הערביות מחוללת מזה שבעה עשורים". לדבריו, "אנחנו מאמינים בזכות של העם היהודי לחיות בארץ ישראל. דגל ישראל זה הדגל שלנו. ההמנון הוא שלנו".

את חברי הכנסת הערבים המכהנים למדנו להכיר היטב. חברת כנסת אחת שבחרה לשוט עם פעילים קיצוניים על המרמרה ונאבקה בחיילי צה"ל, ח"כ אחר שהכניס טלפונים סלולאריים לאסירים ביטחוניים והרשימה עוד ארוכה. אבו ריא, בדראן ושאר מייסדי המפלגה מבטיחים להתעסק בעיקר, ולא בפרובוקציות. אני מאמין להם, עכשיו נותר לראות אם הם יזכו גם לתמיכת הציבור הערבי הרחב.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות
Ads