לראשונה בישראל: נער מהצפון שהתמכר לפורטנייט אושפז במחלקה הפסיכיאטרית

התמכרות מפחידה: בקשת האשפוז עבור נער בן 14, הוגשה לבית המשפט לנוער כשהיא נתמכת בחוות דעתו של הפסיכיאטר המחוזי באיזור חיפה
ביום חמישי האחרון, לראשונה בישראל, קבעה שופטת נוער בצפון, כי נער בן 14 יאושפז בשל התמכרות למשחק המחשב הפופולרי פורטנייט (Fortnite).

הנער נשלח לאבחון בתנאי אשפוז פסיכיאטרי, לאחר שהתמכר באופן קיצוני למשחק. השופטת קבעה כי "קיים צורך מיידי לבחון את מצבו הנפשי".

לראשונה בישראל: נער מהצפון אושפז לאבחון, לאחר שהתמכר באופן קיצוני למשחק. צילום: מתוך האתר הרשמי פורטנייט

הדיון נערך ביום חמישי לאחר שהמחלקה לשירותים חברתיים בעיר מגוריו של הנער באיזור, עתרה לבית המשפט בבקשה לאשפוזו של הקטין בשל ההתמכרות.

לבקשה צירפה הרשות גם בקשה של פסיכיאטרית מומחית לילדים ונוער, ד"ר איילת מגן, והיא נתמכת בחוות דעתו של הפסיכיאטר המחוזי באיזור חיפה.

 

 

בקשת האשפוז נתמכת בחוות דעתו של הפסיכיאטר המחוזי באיזור חיפה. צילום: מתוך האתר הרשמי פורטנייט

השופטת קבעה בדיון כי "קיים צורך מידי לבחון את מצבו הנפשי של הקטין לאור התפרצויות זעם, איומים אובדניים תוך החזקת סכין…  נראה כי משחק המחשב "פורטנייט" מנהל את חייו של הקטין באופן התמכרותי ואינו מותאם לגילו".

אמו של הנער ציינה כי אם היא מנסה למנוע מהילד שעות מחשב הוא מתנפל עיה עם התפרתויות זעם ואף נוקט באלימות. עובדת סוציאלית שביצעה ביקור בביתו של הילד, ציינה כי הוא נמצא במחשב "לילות כימים, לא היה מקולח ומוזנח"..

 

השופטת ציינה בהחלטתה ביום חמישי: "לאחר ששוכנעתי כי לא קיימת חלופה בקהילה וכי מוצו כל ההליכים האפשריים במסגרת בריאות הנפש, אני נעתרת למבוקש על מנת למנוע סכנה נוספת לבריאותו של הקטין מחשש להידרדרות נוספת".

 

לא מקולח ומוזנח, וכאשר האם מנסה למנוע ממנו את המחשב הוא נוהג בהתפרצויות זעם ובאלימות. צילום מתוך האתר הרשמי פורטנייט

 

פורטנייט (Fortnite) הוא משחק וידאו תלת-ממדי המשלב פעולה ואקשן, יריות, ובנייה. במשחק שתי אפשרויות משחק: באטל רויאל והצלת העולם. את המשחק פיתחו החברות Epic Games ו-People Can Fly, והוא יצא לאור ב-25 ביולי 2017.

במהלך שנת 2018 דווח על מקרים רבים של התמכרות ילדים ובני נוער למשחק. ילדים רבים אינם יוצאים מהבית בגללו וגם מבגורים מכורים לו.

המשחק הכניס למפתחות שלו במהלך השנה החולפת סכום עתק של מעל 3 מילארד דולר, כאשר ההערכה היא כי משתמשים רכשו אביזרים למשחק (החינמי) ושדרוגים למשחק בסכום של כ- 1.3 מיליון דולר ביום, רק במהלך החודש האחרון.

הדבר המייחד את פורטנייט משאר משחקי ההישרדות הוא שניתן לבנות מבנים לפי רצונך, בין היתר על מנת להתגונן במהלך קרב. ניתן לבנות מבנים מארבעה סוגים: רצפה או תקרה, קיר, מדרגות ופירמידה קטנה. לאחר הבנייה ניתן לשפרה על מנת לצאת מהמבנה או לשפר את עמדת ההגנה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות