צפו: כך עלולה להסתיים צריכת יתר של אלכוהול (וידאו)

אל תתנו לשנה להסתיים באופן שיסכן את חייכם. לפני שתצאו לבלות הערב, צפו בסרטון
מידי שנה בליל השנה האזרחית החדשה נקראים צוותי מד"א לטפל במקרים רבים של צריכת יתר של אלכוהול, תאונות דרכים ופצועים מאלימות ואירועים נוספים.
צפו

כך נראים מקרים אמיתיים שכולם קשורים בסכנות צריכת יתר של אלכוהול

צילום: מגן דוד אדום

 

לקראת האירועים הרבים הצפויים בסילבסטר, מזכיר מד"א לציבור את דגשי הבטיחות הרלוונטיים, שנועדו לשמור על שלומם וביטחונם של החוגגים:

הימנעו מצריכה מופרזת של אלכוהול! צריכת אלכוהול מופרזת, עלולה לגרום להרעלה ואף למוות במקרים מסוימים. יש לזכור כי מחקרים מוכיחים שאלכוהול נוטה להביא להפעלת אלימות של השותה כלפי סביבתו. נהיגה, רכיבה על אופניים או על כל כלי ממונע אחר תחת השפעת אלכוהול אסורה ומסכנת חיים של הנוהג וסביבתו.

 

צילום מסך מתוך סרטון מד"א

במד"א מזכירים כי הסיכונים הפיזיולוגיים הכרוכים בשתיית אלכוהול כוללים: השתטות, בלבול, אובדן זיכרון, שיקול דעת לקוי, פגיעה חמורה בקואורדינציה ועייפות מוגברת. מקרים חמורים מגיעים עד למצב של תרדמת, דום נשימה ומוות.

מקרים חמורים עשויים להסתיים בתרדמת ואף בדום נשימה ומוות. צילום: אילוסטרציה

במצב חירום, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:

יש להרחיק את הנפגע ממקום מסוכן, כגון כביש, מרפסת, מכונות חשמליות, כלי רכב וכו'.

אם הנפגע מחוסר הכרה ואינו נושם, התחילו מיד בפעולות החייאה והזעיקו את כוחות מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' והחובש במוקד ידע לאתר את מיקום המתקשר.

במידה והנפגע מקיא, הטו אותו על צדו.

אין לתת לנפגע לשתות מכיוון שבשל אובדן הרפלקסים הוא עלול לשאוף כל נוזל אל ריאותיו ולהיחנק.

 

אין לתת לנפגע לשתות – בשל אובדן הרפלקסים הוא עלול לשאוף כל נוזל אל ריאותיו ולהיחנק. צילום: אילוסטרציה

אל תשאירו בקבוקי משקה ללא השגחה! יש להימנע מהשארת כוסות או בקבוקי משקה פתוחים ללא השגחה במסיבות, מחשש שמא יוכנסו אליהם חומרים כימיים, דוגמת סמים מסוגים שונים, כדורי מרץ ועוד.

שילוב בין שתיית אלכוהול לנהיגה הוא אסור ומסוכן בהחלט! רגע לפני היציאה למסיבות הסילבסטר יש להקפיד למנות אדם שישמש כנהג תורן, כך שמי שיהיה על ההגה לא ישתה כלל ולא יסכן את חייהם של הנוסעים. במידה ולא נקבע על נהג תורן או שהנהג התורן בסופו של דבר שתה, רצוי למען ביטחון כולם להשאיר את הרכב בחניה ולנסוע הביתה בתחבורה ציבורית או במונית.

–  הימנעו מלצרוך סמים על כל סוגם: די בפעם אחת בכדי להיפגע ממנת יתר של סם. ההשפעות שטמונות בצריכת סמים לרוב אינדיבידואליות ומזיקות לכל אחד באופן אחר. חשוב לא לקחת סיכון ולוודא את חזרתכם הביתה בריאים ושלמים.

–  הימנעו מכניסה לאולמות צפופים במיוחד: צעירים המתכננים לבלות במסיבות רבות משתתפים, מתבקשים לבדוק בעת כניסתם לאירוע את התפוסה המרבית שמאפשר האולם ולהימנע מלהידחק למקומות בהם התפוסה עולה על המותר, מחשש לפגיעה כתוצאה מדוחק וצפיפות.

שפיכת אלכוהול שנתפס ליד אחד מאתרי הבילוי בחיפה. בסילבסטר, עשרות קטינים מסתובבים שיכורים עם אלכוהול גם מחוץ למועדונים. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

  הורים לילדים? שימו לב: במד"א מחדדים גם את ההנחיות להורים, ומבקשים מהם לשים לב שילדים מתחת לגיל 18 אינם צורכים אלכוהול בליל הסילבסטר. במהלך ליל הסילבסטר האחרון, טיפלו צוותי מד"א ב- 51 בני נוער ומבוגרים לאחר שצרכו אלכוהול.

–  כדאי להשלים שעות שינה: היום שלאחר חגיגות הסילבסטר המתמשכות אל תוך הלילה הוא בדרך כלל יום עבודה מן המניין וישנו אפקט משמעותי של עייפות כבדה. מחסור בשעות שינה פוגע ברעננות, בתפקוד ובריכוז בנהיגה.

במד"א קוראים לציבור להישמע להנחיות כוחות הביטחון ולגלות ערנות. בכל צורך רפואי יש להתקשר למד"א בקו החירום 101 או דרך אפליקציית 'מד"א שלי' ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות