דוקורסקי: להקפיא את תמ"א 38

עיריית קרית ביאליק מבקשת מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה להקפיא טיפול ואישור בקשות להריסת בתים ישנים במסגרת תמ"א 38 עד לסיכום מסמך מדיניות העירייה בנושא * ראש העירייה דוקורסקי: "בכוונתנו לאתר ולהגדיר מקומות בהם יתאפשרו פעולות הריסה ובינוי מחדש מבלי לפגוע ולגרום נזק לקיים"

דוקורסקי. בדעת העירייה לגבש מדיניות ברורה בנוגע להפעלת חוק מקרקעין

דוקורסקי. בדעת העירייה לגבש מדיניות ברורה בנוגע להפעלת חוק מקרקעין

עיריית קרית ביאליק פנתה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה קריות בבקשה להקפיא טיפול ואישור בקשות להריסת בתים ישנים והקמת בתי מגורים חדשים תחתם במסגרת תמ"א 38 – תוכנית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה – עד לסיום קביעת מסמך מדיניות העירייה בנושא.
בעקבות תיקון לתוכנית המתאר הארצית, הידוע בשמו תמ"א 38/2, החל גל בקשות להריסת בתים חד או דו קומתיים בשכונות הוותיקות בעיר והקמת בניינים של 5-6 קומות תחתם באמתלת חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה.
תמ"א 38 מאפשרת הוספת 2.5 קומות לבניין הישן, אך הקבלנים שרוכשים את הבתים הישנים מבקשים למקסם את רווחיהם ומגישים בקשות לכמות מופרזת של יחידות דיור חדשות. הדבר יוצר עומס על התשתיות הקיימות, כולל תשתית תחבורתית, ומשנה את צביונן של שכונות ותיקות בעיר המאופיינות בבנייה נמוכה וצמודת קרקע.
עד היום, על פי דרישת העירייה דחתה הוועדה לתכנון ובניה את מרבית בקשות הקבלנים שרצו לבנות בניינים במסגרת תמ"א 38 בשכונת הוותיקות. הוועדה הפעילה את סמכותה לפי סעיף 22 להוראות תמ"א 38, הקובע כי יש לה סמכות לסרב לתת היתר הכרוך בתוספת זכויות בנייה. כך לדוגמה, ברחוב קק"ל 7 הוגשה בקשה להריסת מבנה דו קומתי בעל שתי יחידות דיור בלבד, כאשר הקבלן ביקש להקים במקום 19 יחידות דיור חדשות. בקשה זו נדחתה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וערר הקבלן נדחה גם על ידי ועדת הערר מחוז חיפה.
השבוע, בישיבת הועדה המקומית לתכנון ולבניה קריות, שדחתה שתי בקשות בניה נוספות ברחוב קק"ל להריסת מבנים בודדים ובניית מבנים מכוח תמ"א 38, הודיע ראש העירייה אלי דוקורסקי כי בדעת העירייה לגבש מדיניות ברורה בנוגע להפעלת חוק מקרקעין, בה יקבעו אזורים בהם תאושר הריסת המבנים במסגרת תמ"א 38 ואזורים בהם יישמר הצביון השכונתי, כך שהקבלנים ידעו מראש מהן השכונות בהן יהיה ניתן לקבל את ההיתר להריסה ובינוי.
בשנים הקרובות ייבנו בקרית ביאליק כ-7,500 יחידות דיור חדשות במסגרת הסכמי הגג ויוקמו שכונות מגורים חדשות, כך שהעיר לא תסבול מהיעדר היצע הדירות. בעקבות זאת, מבקשת מהועדה המקומית לתכנון ובנייה לעכב את הדיונים בבקשות שהוגשו .
ראש העירייה אלי דוקורסקי: "לצד פיתוח העיר, חשוב לי לשמור על איכות חיי התושבים ולשמר את צביון השכונות הוותיקות. תיאבונם הרב של הקבלנים במקסום רווחיהם פוגע בתושבים, יוצר פקקי תנועה ומעמיס על התשתיות שאינן מסוגלות לעמוד בהוספת מאות אחוזים של יחידות דיור חדשות. עם זאת, בכוונתנו לאתר ולהגדיר מקומות בהם יתאפשרו פעולות הריסה ובינוי מחדש מבלי לפגוע ולגרום נזק לקיים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק