האחות לא ויתרה וחיי מטופל מהקריות ניצלו

מטופל מכבי בקריות אותר על ידי אחות שסירבה לוותר ואכן בבדיקות אותר הגידול הסרטני ……..
 

בשנים האחרונות קיימת עלייה משמעותית במודעות לזיהוי מקדים של סרטן המעי הגס.

מחקרים רפואיים במכבי שירותי בריאות מעידים כי גילוי מוקדם על ידי בדיקות הסקר, מצילות חיים פעמים רבות.

כמו כן, המחקרים מראים כי מטופלים שלהם תוצאת בדיקה חיובית לדם סמוי בצואה, אינם ממהרים לבצע בדיקת קולונוסקופיה לאיתור סיבת הדימום, ודוחים את הבדיקה מסיבות שונות.

לשם כך, במכבי שירותי בריאות במחוז הצפון הוקם צוות מיוחד שכל מטרתו היא לאתר את אותם מטופלים על מנת להבטיח כי מטופלים המצויים בסיכון יבצעו את כל הבדיקות הנדרשות, כדי לאתר את המחלה בשלבים המוקדמים שלה. במהלך השנה האחרונה אותרו מעל 1000 מטופלים חדשים שהבדיקה זיהתה ממצאים המצריכים המשך טיפול המציל חיים.

חגית שטיינברג, אחות מכבי בקריית אתא, קיבלה את פרטיו של מבוטח עם בדיקות המעידות על דם סמוי חיובי ונדרשה לאתר אותו בהקדם להמשך הממצאים שהעידו על תוצאת דם סמוי חיובי בצואה.

שטיינברג החלה במאמצים לאתר את המטופל כדי להזמין אותו לביצוע בדיקת  קולונוסקופיה. למרות מאמציה הרבים, ניסיונותיה לאתר את המטופל כשלו פעם אחר פעם.

 

 

בדיקה מצילת חיים. בצילום: האחות חגית שטיינברג. לא ויתרה. צילום: מכבי

 

על אף הקושי, היא לא ויתרה ואיתרה לבסוף את המשרדים בהם עובד המטופל באמצעות האינטרנט והצליחה להגיע עד למזכירה האישית שלו.

המטופל היה מופתע והודה לאחות על הנחישות וההתמדה שלה עד אשר הגיעה אליו. אבל זה עוד לא הכל.

המטופל ביצע את בדיקת הקולונוסקופיה ובה אותר גידול ממאיר במעי. למרבית המזל הגידול נמצא בשלבים הראשוניים של המחלה.

מאז אותר והחל בטיפולים, המטופל נמצא בהליכי החלמה וביקש למסור שעל רקע סיפורו האישי הוא פונה לציבור להתייחס באחריות לקולן של צוותי המתאמות לבדיקות ההמשך, שהן לדבריו "מלאכיות המצילות חיים".

במכבי קוראים לציבור הרחב להגיע אחת לשנה לבצע את בדיקות הסקר לסרטן המעי הגס, המבוצעת בגילאי 50-74, לכלל האוכלוסייה וכי אין להקל ראש בנושא כלל ולכל מטופל מובטח ליווי אישי על ידי צוות רב מקצועי שיעניק מעטפת רפואית מקצועית מלאה.

אנדרה הורביץ, מנהלת קידום בריאות של מכבי במחוז צפון: "קידום בריאות ומניעת תחלואה כחלק משגרה בריאה מוכיחה את עצמה במשך שנים כיעילה באיתור מוקדם של מחלות. בדיקת דם סמוי בצואה הינה בדיקה קלה לביצוע וחשיבותה עצומה, בדיקה שהוכחה בעולם כמפחיתה ומונעת את סרטן המעי הגס. אני מזמינה את מי שטרם ביצע את הבדיקה להגיע למרפאות מכבי ולבצעה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות