התפתחות ילדים בווינה

מה מסקנות העבודה על בעיות קשב וריכוז במגזרים היהודי והערבי בישראל, שהציג צוות מכוני התפתחות הילד של כללית במחוז חיפה, בכנס האירופאי לנוירולוגית ילדים
ד"ר רות דאבר ופרופ' צלניק ליד פוסטר המחקר שהציגו בכנסצילום: כללית

ד"ר רות דאבר ופרופ' צלניק ליד פוסטר המחקר שהציגו בכנסצילום: כללית

צוות מכוני התפתחות הילד של כללית במחוז חיפה, הציג בכנס האיגוד האירופאי לנוירולוגית ילדים שנערך בוינה.
במהלך הכנס החשוב, הציגו פרופ' נתנאל צלניק – מנהל המערך הנוירו התפתחותי של כללית במחוז חיפה וג"מ וד"ר רות דאבר – מנהלת המכון להתפתחות הילד של כללית בחיפה, פוסטר בנושא הפרופיל הקליני שלADHD בישראל – השפעתם של משתנים אתניים וסוציאליים. זו עבודה משותפת שערך צוות כללית, יחד עם פרופ' משנה מוחמד מחאג'נה מהלל יפה, במהלכה נבדקו 823 חולים, מהם 63 אחוז יהודים ו-37 אחוז ערבים ונמצא כי אין שונות בין שתי האוכלוסיות בהקשר של הפרעות קשב וריכוז, באופי הביולוגי, וכן בחלוקה לתתי הסוגים של ADHD.

צוות התפתחות הילד של כללית:  ד"ר איגור גויכמן, ד"ר רות דאבר , פרופ' נתנאל צלניק

צוות התפתחות הילד של כללית: ד"ר איגור גויכמן, ד"ר רות דאבר , פרופ' נתנאל צלניק

יחד עם זאת, השכיחות של תחלואה נלווית – לקויות למידה, הפרעות פסיכיאטריות וכן שכיחות השימוש בתכשירים תרופתיים ארוכי טווח, גבוהות יותר בקרב האוכלוסייה היהודית. הסבר הקשור, ככל הנראה, בגורמים תרבותיים וסוציואקונומיים. המסקנה היא שעל הרופאים לקחת בחשבון את הרקע התרבותי, כחלק מהגישה הטיפולית בחולי ADHD. החוקרים מישראל זכו למחמאות רבות מבאי הכנס על עבודתם המרתקת שהפריכה מוסכמות שהיו עד כה בתחום זה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות