"מבחינתי, כל מה שעבר עליי זה נס אחד גדול"

תושבת הקריות שלקתה בסרטן צוואר הרחם ועברה תלאות רבות וכאבים קשים מנשוא, לא הסכימה לרגע לוותר על החלום. היום, במחלקת היולדות של כרמל, היא לא מצליחה להפסיק לחייך
 

כעבור שנים של המתנה, לאחר ניתוח אונקולוגי גדול ומורכב וללא צוואר רחם, הצליחה לילך אורן (36), תושבת הקריות, ללדת תינוק מקסים, בריא ומחייך.

כשהיא מחבקת חזק את תינוקה הקטן, מוקפת בזרים ובהמון אהבה במחלקת יולדות במרכז רפואי כרמל, אורן לא מצליחה להפסיק לחייך.

פרופ׳ עופר לביא, מנהל מערך נשים ויולדות במרכז הרפואי כרמל נשמע אתמול נרגש מאוד כשאמר: "זו לידה עם מסר של אופטימיות ורגע מאושר לכולנו", אמר הפרופ' והוסיף: "יש כאן רפואה מותאמת אישית של צוות מקצועי גדול ומיומן, שליווה את לילך מגילוי המחלה והניתוח שלה ועד ללידה המוצלחת".

אורן, השבוע במחלקת יולדות בכרמל, עם התינוק, פרופ' עופר לביא (משמאל) וד"ר ראובן קידר. צילום: אלי דדון

 

"מבחינתי כל מה שעבר עליי זה נס אחד גדול", אומרת אורן. "אני פשוט לא מפסיקה לחשוב מה היה קורה אילולא פגשתי את הצוות של בית חולים כרמל ומה היה קורה אילו הקשבתי לרופא שגזר עליי להוריד את כל הרחם ולוותר על החלום להיות אימא".

אורן ילדה השבוע תינוק מקסים ובריא לאחר שעברה כריתה מלאה של צוואר הרחם לאחר שלקתה בסרטן צוואר הרחם. היא נחשבת אחת הנשים הבודדות בישראל שילדה תינוק בריא ושלם לאחר כריתה מלאה של  צוואר הרחם.

הכל החל לפני שש שנים, אז בבדיקת פאפ סמיר שגרתית, גילו הרופאים נגעים חשודים לסרטן צוואר הרחם.

"עברתי שני ניתוחים קטנים וחשבתי שסיימתי עם זה", מספרת אורן: "אבל אז התגלה שוב הסרטן והפעם הוא חזר כשהוא הרבה יותר גדול ומסוכן".

היא פנתה למרכז רפואי גדול ומוכר, שם הומלץ לה, בעקבות הגידול הסרטני, לעבור ניתוח מלא של הסרת כל הרחם. "כשהבנתי שכנראה לא אוכל להיות אמא לעולם, חשכו עיניי. החלטתי שאני לא מוותרת ונלחמת כדי ללדת".

אורן פנתה לפרופ' עופר לביא לייעוץ נוסף לפני הניתוח. פרופ' לביא שימש אז כמנהל היחידה לגניקואונקולוגיה, בבית החולים כרמל.
"פרופ' לביא היה בשבילי קרן אור באפילה", מספרת אורן: " הוא הציע לי להשאיר את הרחם, לעבור כריתה רק של צוואר הרחם, לבצע שימור של חלקי השחלה בהקפאה ולבוא לאחר ההחלמה ללדת כאן – בכרמל. הייתי בשוק שיש בכלל אפשרות כזאת והחלטתי שאני מאמינה והולכת עם בית החולים ועם פרופ' לביא עד הסוף".

הלידה הראשונה בישראל של יולדת לאחר ניתוח ראדיקאלי בצוואר הרחם בוצעה בכרמל ביולי 2009 והתינוקת הראשונה שנולדה, אריאל, היא כבר תלמידה גדולה ומוצלחת בביה"ס בכרמיאל.

עד היום רק נשים בודדות הצליחו ללדת בישראל לאחר ניתוח אונקולוגי של הסרה רדיקאלית של צוואר הרחם בשל ממאירות. ביה"ח כרמל נחשב כחלוץ ומוביל בתחום, הוא מקבל הפניות לטיפולים וייעוצים בתחום מחולות ורופאים מכל רחבי הארץ. אורן היא כבר היולדת השביעית שילדה בהצלחה, לאחר ניתוח והסרת צוואר הרחם בכרמל.

"זאת לא רק הלידה שעברה כאן בהצלחה", מסביר פרופ׳ לביא: "מדובר כאן בליווי מלא מקצועי וצמוד, לאורך כל הדרך של כמעט כל  היחידות המקצועיות שלנו בכרמל. את האבחון וגילוי סרטן צוואר הרחם עברה לילך במרפאת צוואר הרחם שלנו, אצל ד״ר אפרים סיגלר מנהל היחידה. לאחר מכן כדי לעזור לה בכניסה להיריון נכנסה לפעולה יחידת הפיריון המעולה של כרמל בניהולה של פרופ׳ מרתה דירנפלד וד"ר גיל פאר מהיחידה לשימור פריון שעזרו ללילך להגשים את החלום ולהרות".

 

"עד היום רק נשים בודדות הצליחו ללדת בישראל לאחר ניתוח אונקולוגי והסרה של צוואר הרחם". בתמונה: חדר לידה בכרמל. צילום: המרכז הרפואי כרמל

לאחר ההיריון עברה לילך לידיהם האמונות של ד״ר ראובן קידר, ד״ר מוטי ברדיצ׳ב וד״ר אלי גוטרמן, מובילי הצוות המיילדותי של כרמל שדאגו לעקוב אחריה ולשמור עליה צמוד ביחידה להריון בסיכון, עד רגע הלידה.

"הלידה המוצלחת של לילך היא עוד דוגמא לרפואה מותאמת אישית לחולות סרטן צוואר הרחם, שעד לא מזמן היו בכלל מוותרות על האפשרות להיכנס להיריון. היום לשמחתנו בזכות הערכה נכונה וטיפול רב מערכתי ומקצועי של מערך נשים ויולדות בכרמל, השיגה לילך היריון ולידה מוצלחת, תוך כדי שמירה על בריאותה", אומר פרופ' לביא: "אני מעריך כי בעתיד הלא רחוק, בעוד מספר שנים, עקב כניסת החיסון ל HPV סרטן צוואר הרחם ייעלם מהעולם ונוכל להשקיע את המאמצים שלנו בפתרונות ובמחקרים אחרים, לטובת המטופלות שלנו".

ואורן, היא כבר מתארגנת לברית המילה של התינוק החדש ומבקשת להעביר מסר לחולות האחרות: 

"אני מבקשת מכן הנשים, לא לוותר. גם כשאומרים לכן שאין סיכוי, לכו לשמוע חוות דעת נוספת. אל תוותרו על החלום ללדת ולהיות אמא גם אם חליתן בסרטן. אני שמחה ומודה לאלוהים שפגשתי את פרופ' לביא ואת הצוות הנפלא של כרמל. יש כאן אחיות וצוות סיעודי מדהים, היחס והטיפול יוצאים מן הכלל. אני כבר חלק מהמשפחה של כרמל. כולם מכירים אותי ומחבקים אותי בכל מקום. אני שמחה ומאושרת ומודה לכל הצוות המיוחד שליווה אותי לאורך כל הדרך ועזר לי להגשים את החלום הגדול ולהיות אימא. תודה לכולם מכל הלב".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות