במכבי מציינים את 'יום הרופא' עם סיפור השראה

לרגל "יום הרופא", סיפורה האישי של רופאת מכבי בקריות. וגם: במכבי גם בדקו מה הוא השם הפרטי השכיח ביותר בקרב הרופאים והתשובה עשויה להפתיע אתכם
 

לפני 30 שנה הגיעה לילאן בלום לישראל מברזיל כדי להגשים חלום  – ללמוד רפואה. ללא ידיעת השפה העברית ועם קושי כעולה להתקבל ללימודים היא הצליחה כנגד כל הסיכויים.

כיום היא מומחית ברפואת משפחה במכבי שירותי בריאות שמלבד ההשקעה במטופליה הרבים מקדישה גם זמן לסייע לאלפי עולים חדשים מברזיל להתמצא במערכת הבריאות הישראלית.

 

לילאן בלום. צילום: מכבי

 

עם השנים ראתה ד"ר בלום שעוד ועוד עולים פונים לעזרתה בכל הקשור לחסמים שהם חווים מול המערכת ולכן היא החליטה למסד את עשייתה ההתנדבותית וביחד עם "ארגון עולי ברזיל" החליטו על שיתוף פעולה נרחב למען הנגשת הידע והזכויות הרפואיות של העולים במערכת הבריאות בישראל.

לצד עבודתה השוטפת כמומחית לרפואת משפחה ומנהלת רפואית מרחבית בקריית אתא וברכסים במכבי שירותי בריאות, ד"ר בלום והארגון מקדמים את זכויותיהם של העולים מברזיל על ידי יוזמות של דיונים בכנסת, וכנסים בתחום וכן הרצאות שהיא מעבירה בפני קבוצות של עולים "טריים" על מערכת הבריאות בארץ, שלדבריה שונה משמעותית ממערכת הבריאות הפרטית לה היו רגילים בברזיל.

ההרצאות של ד"ר בלום לעולים נמצאות גם ברשת ונצפות ברחבי דרום אמריקה כולה. עד כה צפו בהן אלפי בני אדם  והיא כבר מוכרת בפי העולים שמגיעים בשם "Doctora Lilian".

 

בלום. צילום: מכבי

בנוסף לפעילויות אלה, ד"ר בלום משמשת גם כמנטורית אישית לעולים רבים שעסקו בעצמם בברזיל במקצועות בתחומי הבריאות, ורוצים להשתלב בהם גם בארץ. היא מייעצת להם כיצד לפעול כדי להסב את רישיון המקצוע שלהם לרישיון ישראלי ומציגה להם את אפשרויות התעסוקה השונות הקיימות בתחומם בישראל.

בזכות פעילותה של ד"ר בלום בוועדת העלייה והקליטה של  הכנסת בשנים האחרונות, החל משרד העלייה והקליטה לקיים הנגשה לשונית לעולים מאמריקה הלטינית – גם בפורטוגזית וגם בספרדית. פעילותה זו הביאה את "מכבי" לפנות לד"ר בלום גם בנושא אינטראקציות בינלאומיות אחרות, ולאחרונה היא ארגנה סדנה בנושא רפואה דיגיטלית לקורס של משרד החוץ הישראלי ל-28 אנשי רפואה מרחבי העולם.

לדבריה של ד"ר בלום, אחת המטרות המרכזיות שהיא שמה לנגד עיניה היא להפיג את החששות של עולים מברזיל המהססים לעלות לארץ  בשל קשיי שפה וכן לסייע להם להגשים את חלומם התעסוקתי בישראל, ממש כמו שהיא הגשימה בזמנו למרות הקשיים. "אני מאמינה מאוד בעידוד עלייה של יהודים מברזיל, המתקשים לחיות שם ורוצים חיים טובים יותר. אני מכירה היטב את התחושה הלא פשוטה הנלווית לאי ידיעה של השפה העברית אבל אני גם יודעת שהעולים מברזיל הם אנשים מוכשרים בעלי יכולת להשתקע במדינה שלנו, להתגייס לצבא וללמוד באוניברסיטאות. צריך אומנם המון סבלנות אבל מניסיון אישי, אין לי ספק שזה שווה את ההשקעה"

במכבי שירותי בריאות מציינים החודש את "יום הרופא" ולרגל המאורע נציגי הנהלת מכבי יבקרו במאות מרפאות ברחבי הארץ ויעניקו לרופאים שי סמלי. בנוסף כלל הרופאים יקבלו איגרת ברכה מראש חטיבת הרפואה פרופ' נחמן אש ומכתבי תודה נבחרים ששלחו חברי מכבי כהוקרה לרופאיהם. נכון להיום עובדים במכבי שירותי בריאות כ-5,400 רופאות ורופאים. גילם הממוצע הוא 54 ותחום המומחיות הנפוץ ביותר הוא רפואת ילדים. במכבי גם בדקו מה הוא השם הפרטי השכיח ביותר בקרב הרופאים והתשובה עשויה להפתיע אתכם – "מיכאל".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות