כוננות שיא לקראת מזג אוויר סוער

במד"א מבקשים מהציבור להעניק תשומת לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד ולמנוע פגיעות קור. ברכבת ישראל תגברו את הקווים מהצפון לירושלים וחזרה. בחברת החשמל צופים הפרעות באספקת החשמל ומבקשים סבלנות. נערכים
 

כוננות שיא של כלל הגופים לקראת מזג האוויר הסוער והגשום הצפוי לנו מחר.

במד"א מזהירים מפני פגיעות קור וערוכים כבר למזג אוויר סוער הכולל רוחות חזקות, גשמים עזים, שלג במהלך הלילה (מחר) בפסגות הגבוהות בצפון ובהרי המרכז, שטפונות, הצפות ומזג אוויר קר, קר מאוד.

 

צילום: אסף ברזינגר, תיעוד מבצעי מדא

 

 

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מקור עז, גשמים ורוחות חזקות. אני קורא לציבור לתת תשומת לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד, לוודא כי הם מוגנים מפני הקור ומזג האוויר הסוער, לסייע במידת הצורך ולהישמע להנחיות הבטיחות ולהוראות צוותי מד"א".

 

 

מזג אוויר סוער בכל הארץ. צילום: צביקה לבל, דוברות מד"א

 

רבים מחממים את הבית באמצעות מכשירי חשמל ומערכות הסקה:

במד"א מזכירים כי הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co), היא קטלנית.

הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט בכללי בטיחות:

·        אוורור – בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.

·        תחזוקה – יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף ע"י טכנאי מורשה.

·        מנע שריפה – הרחק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים           כאלה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור.

 

נערכים למערכת חורפית סוערת. צילום: אילוסטרציה

·

          עוד מבקשים במד"א:

שמרו על מכשירי חשמל הרחק מרצפה רטובה ושימו לב למכשירי חשמל באמבטיה ובמטבח.

·        הימנעו מהפעלת מכשירי חימום הפועלים על אש גלויה בזמן השינה.

·        סימני הרעלה – סחרחורת, בחילה והקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה. במקרים קשים – גם אבדן הכרה. זהו מצב חירום           רפואי מסוכן, ויש לנהוג מיד על פי ההנחיות הבאות.

ערנות מצילה חיים! במקרה של הופעת הסימנים הללו בבית שמופעלת בו מערכת הסקה, סגור מיד את המערכת, אוורר את הבית והזעק את מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בטלפון חירום 101.

 

 

צפו בזרימה חזקה במיוחד בנחל ציפורי הבוקר.

צילום: אוזי ג'ואמיס, רשות ניקוז ונחלים קישון

 

שימרו על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם:

יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה אלה בשכבות של בגדים קלים, שיאפשר תנועה (תנועה מייצרת חום), יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפ' של כ- 24 מעלות.

סימנים לירידה בחום גוף: ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות. בהופעת סימנים אלה יש לחמם את החולה ולהזעיק את מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בטלפון חירום 101.

 

 

ניידת בגשם. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

 

נפגעתם מקור?

במד"א מסבירים- כך תעניקו טיפול רפואי ראשוני עד להגעת כוחות מד"א למקום

היפותרמיה

·        קבוצות סיכון עיקריות – קשישים, תינוקות, אלכוהוליסטים, הומלסים, חיילים (כתוצאה משמירות ואימונים) וספורטאים (כתוצאה מסקי וגלישת גלים בחורף).

·        סימנים עיקריים – ירידה במצב הכרה, התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שרירים, דופק איטי או לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל.

·        טיפול – במידה והחולה רטוב יש להחליף את הבגדים ליבשים ולחמם את החולה. בכל מקרה יש להלביש ולכסות.

 

כוחות מד"א ערוכים לטפל בחולים ובנפגעים שונים, גם כתוצאה מנזקי הסערה הצפויה. צילום: ברוך הופמן

 

כוויות קור

·        סימנים – תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול.

·        טיפול – הפשרת איברים ע"י מים פושרים (לא חמים), קיבוע האיבר. אסור(!) לעסות את האיבר הקפוא.

בכל מקרה של התנהגות חריגה או סימנים חשודים, יש להזעיק מיידית את כוחות מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בחיוג למוקד חירום 101 ולהישמע להוראות הפאראמדיקים והחובשים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.

 

 

גשם כבד בקריות. צילום: ענבר רוזקובסקי

 

משירותי הכבאות במחוז חוף נמסר היום: "החורף כבר בעיצומו, ועל פי התחזיות לפנינו מופע של מזג אויר קר המשולב בכמות משקעים גדולה העלולה לגרום להצפות. לפיכך, בכבאות והצלה מחוז חוף פונים אל האזרחים לנקוט במשנה זהירות בשימוש באמצעי חימום, להימנע מעומס יתר העלול להוביל לכשל ברשת החשמל הביתית, להימנע מכניסה או נסיונות לחצות מקומות מוצפים, והימנעות מנטילת סיכונים שלא לצורך. לוחמי האש ברחבי המחוז יעמדו כוננים כבכל ימות השנה סביב השעון, ערוכים לכל קריאה".

 

הצפות בשכונת הכרמל בחיפה בחורף שעבר. צילום: רוני פרנקל

 

גם רכבת ישראל מתכוננת למזג האוויר הסוער והודיעה על שעות הפעילות של הרכבות מאיזור הצפון לירושלים וחזרה ממנה. פרטים ניתן למצוא באתר הרכבת.

"אנא הקפידו על הגעה מוקדמת לתחנת הרכבת בימים הגשומים, הימנעו מריצה על הרציפים הרטובים, ונקטו במשנה זהירות בהתנהגות בקרבת המסילה. תקופות מזג אוויר סוער דורשות מכולנו, צוותים ונוסעים, משנה זהירות, סבלנות ותשומת לב. שתהיה לכולנו נסיעה חמימה ונעימה", נמסר מהנהלת הרכבת.

 

מתגברים את הקווים מתחנות הצפון לירושלים וחזרה. צילום: רכבת ישראל

בחברת החשמל הודיעו כי בשל מזג האוויר הסוער הצפוי מחר, צוותי השטח תוגברו ובוטלו כל העבודות היזומות שתוכננו למחר (רביעי). 

עוד נמסר כי בשל ההיערכות ולטובת תגבור המענה במרכזי השירות, קבלת הקהל ברחבי הארץ תהיה סגורה מחר, יום רביעי 16.01.2019.

מרכז השירות 103 זמין 24/7.

בחברת החשמל שבים ומדגישים כי אין אפס הפרעות ונזקים ברשת החשמל ובשל הצפי לרוחות חזקות, גשמים, וברד יש צפי לנזקים ברשת החשמל ולהפרעות באספקה, וזאת, על אף ההיערכות הנרחבת.

 

צילום: חברת החשמל

 

בחברת החשמל מבקשים מהציבור לגלות ערנות ולדווח מידית על חוטי חשמל קרועים או נזקים אחרים לרשת החשמל.

"חשוב לציין, כי לעיתים, בשל אופי הפגיעה ברשת, משך הטיפול עשוי להימשך מספר שעות. במקרה של פגיעות ברשת הולכת החשמל, קריעת חוטים או כל מפגע אחר", נמסר היום.

הציבור יכול לפנות לחברה דרך יישומון חברת החשמל, דף הפייסבוק, אתר האינטרנט של החברה, מרכזי השירות 103 וגם בהודעות מסרון למספר 0557000103

 

צילום: חברת החשמל

 

בחברת החשמל שבים וקוראים לציבור לשמור על כללי בטיחות:

·         אין לגעת בחוטי חשמל קרועים עקב סכנת התחשמלות- ולדווח על כך מידית למרכז השירות 103 או למוקד משטרת ישראל 100,            או באמצעות האפליקציה של חברת החשמל בטלפון הסלולארי או בעמוד הפייסבוק של החברה.

·         הציבור מתבקש להסיר ולפנות מגגות או ממרפסות חפצים העלולים לעוף בעקבות משבי רוח חזקים ולפגוע במעופם בקווי חשמל            סמוכים.

·         אם מבחינים בעצים או עמודים שאינם יציבים ועלולים ליפול, או ענפים שעלולים לגעת בחוטי חשמל, יש להודיע למוקד העירוני                106 או למרכזי השירות 103 של חברת החשמל.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות