איזה הצגות עלו לשלב התחרות?

מתוך מאות הצעות שנשלחו לפסטיבל הבינלאומי להצגות ילדים בחיפה, נבחרו שש הצגות אשר יופקו במיוחד לפסטיבל ה-29, שיתקיים בחוה"מ פסח בין התאריכים 21.4 -23.4 .

הוכרזו שש הצגות המקור שעלו לשלב התחרות בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים ה-29 של תיאטרון חיפה

בין ההצגות הנבחרות: עיבודים לסופרים דויד גרוסמן ודניאלה לונדון דקל

השנה, יעמוד הפסטיבל בסימן עיבודים לסופרים ויוצרים ויעסוק בנושאים אוניברסליים כגון בדידות והצורך באהבה, יחסי חברות, היגיון אל מול דמיון, קבלת האחר והשונה, ביטחון עצמי ויכולתו של הקטן להפתיע בגדול.

הוועדה האמנותית, אשר כללה את פרידה שהםיעל טליואב בר-לב ואיציק ווינגרטן,  בחרה בהצגות שבלטו באופן מובהק, בעלות שפה תיאטרלית ייחודית ועשירה. ההצגות שנבחרו יקבלו תמיכה וליווי אמנותי ויועלו בבכורה עולמית בפסטיבל.

פסטיבל הצגות הילדים- קרדיט יוסי צבקר

ההצגות הנבחרות:

דב מצב רוח טוב-  מחזה מאת דניאלה לונדון דקל, עפ"י ספרה המצליח – סיפור על דב עצוב ומפגש משעשע עם ארנב, צב ושני שבלולים המלמדים אותו שכל אחד יכול להיות חבר. הצגה מרגשת על חברות, תעלולנות והרווח העצום כשבוחרים בשונות.

ספר השיאים של פוז- עיבוד לספרו של גדול הסופרים בישראל, דויד גרוסמן- פוז, ארנב מקסים ונמרץ, מחליט בוקר אחד לנסות לשבור שיא במטרה להיות סוף-סוף הכי טוב במשהו. הצגה על השאיפה ויכולת של ארנב קטן לשנות את המציאות.

אורח בא לדב- עיבוד לספרה של בוני בקר, סופרת הילדים האמריקאית עטורת הפרסים- מחזה מוסיקלי על דב בודד ומסוגר שבזכות עכבר קטן מצליח לפתוח את ליבו.

פומי– הטפיר שאיש לא מכיר- עיבוד לספרו של הסופר והמאייר המוערך רוני חפר- כל החיות בסך הכל רוצות שיקבלו אותן כמו שהן, לא כפי שהחברה מצפה שהן יהיו… קומדיה מוסיקלית המתארת תהליך התבגרות של טפיר סקרן.

המסע לאי המוזר לפפה- מחזה ובימוי מאת במאי התיאטרון והקולנוע יאיר שפירא- הרפתקאותיו המופלאות של ילד שיוצא למסע לחיפוש משמעות ומבלי לשים לב מעניק משמעות חדשה לכל מי ומה שנקרה בדרכו.

האיש והתיבה- הצגת יחיד מאת השחקן והמוסיקאי אורנן ברייר- תיבת נגינה פלאית המשמשת בית לאיש בודד פותחת בפניו דלת סתרים אל עולם של קסם, קצב ואהבה. הצגה ללא מילים על הצורך באהבה, בלב פועם וברגשות.

בנוסף תעלה בפסטיבל, הצגה מיוחדת בשפה העברית והערבית- "הקטר האמיץ" מאת השחקנית והמחזאית חנאן חילו , אדפטציה לספר הילדים המצליח "הקטר הכחול שיכול", שעוסק ביכולתו של הקטן להפתיע ביכולותיו, מתוך האמונה בעצמו. זהו סיפור שעוסק במידה רבה בכוחו של הדמיון ככוח מניע. ההצגה עושה שימוש בכמה אלמנטים- שתי שפות, משחק, תיאטרון בובות, וצלליות וכל אלו הופכים אותה להצגה ייחודית ומרתקת.

פסטיבל הדגל של תיאטרון חיפה, מתקיים מזה שלושה עשורים ומושך אליו מידי שנה עשרות אלפי מבקרים מכל הארץ. הפסטיבל מעלה הצגות מקור איכותיות ומספק חוויה תרבותית מעשירה אשר מחזקת את המודעות לעולם התיאטרון. הפסטיבל מופק על ידי תיאטרון חיפה ובניהולה של מנכ"לית התיאטרון והפסטיבל ניצה בן צבי, המנהל האמנותי של התיאטרון משה נאור ומנהלו האמנותי של הפסטיבל איציק ויינגרטן.

ניצה בן צבי.מנכ"לית התיאטרון צילום: תיאטרון חיפה

ניצה בן צבי, מנכ"לית התיאטרון: "השנה בחר הפסטיבל בשש הצגות מגוונות – קומדיה, מחזה מוסיקלי, הצגה ללא מילים ועוד אשר בין כולן מחבר העיסוק ביכולת ליצור שינוי: לשנות הרגלים, לפתוח את הלב הסגור, להתחבר גם עם השונה ולהפוך את המציאות לאחרת.  אנו מאמינים שנושאים אלו יהוו מקור להשראה אצל צופינו הצעירים".

תיאטרון חיפה מפיק ומנהל אמנותית את פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים ביוזמת ובתמיכת עיריית חיפה ובתמיכת משרד התרבות ומפעל הפיס.

תקציר הצגות התחרות:

דב מצב רוח טוב

מחזה מאת דניאלה לונדון דקל, עפ"י ספרה המצליח

ארנבת, צב, שבלולית ושבלול, יוצאים כל בוקר יחדיו לטיול. בוקר אחד, בוקר רגיל, הם פוגשים דוב קצת מבהיל, דמעות מזיל, מחפש חברים ללא הועיל. החברים מציעים לדב הבודד להצטרף אליהם. הדב רוצה, אבל לא יכול, הם לא דובים וזה מכשול גדול. אבל לא בשביל החברים! יום למחרת הם מחליטים להתחפש לדב. דוב מסוג מצב רוח טוב.

יוצרות: דניאלה לונדון דקל וגליה פרדקין.

משחק: אייל צ'יובנו,  נעמה בסון, צליל-חן זקס

גילאי 3-7

משך ההצגה: 40 דקות

אורח בא לדב

עיבוד לסיפורי "אורח בא לדב" של בוני בקר, סופרת הילדים האמריקאית עטורת הפרסים. הספר היה לרב מכר ונבחר ע"י "אמזון" לספר הילדים הטוב ביותר לשנת 2018

מחזה ובימוי מאת:  גבריאל הדר ורותי תמיר

דב סגור וזועף, לא מסתדר עם אף אחד, אף פעם. הוא נועל את דלתו, ואינו מעוניין בחברה. אל ביתו מגיע עכבר קטן, נלהב, נחוש, ועקשן. האם יצליח לשכנע את דב לשתות אתו כוס תה עם עוגייה ולגלות לו עולם חדש ומרגש של ידידות? קומדיה פיזית עם מוסיקה חיה, לחמישה שחקנים והרבה כלי נגינה.

משחק: יובל בילגוראי, גבריאל הדר, אלעד טל, גיא רון ורותי תמיר

מוסיקה מקורית: יובל בילגוראי ואלעד טל

גילאי 4-8

משך ההצגה: 50 דקות

ספר השיאים של פוז

הצגה מוזיקלית המבוססת על ספרו האהוב של דויד גרוסמן

מחזה מאת קרן חובב

החיים בספארי משעממים בשביל ארנב נמרץ כמו פוז. בוקר אחד הוא מחליט לנסות לשבור שיא במטרה להיות סוף-סוף הכי טוב במשהו. אלא שאז מספר לו אחיו הגדול עמיקוד: כל השיאים כבר נשברו. נחוש בדעתו פוז יוצא למסע. בדרך מלוות אותו חיות הספארי, חברי כיתתו, המורה וכמובן אמא ואבא.

משחק: בן יוסיפוביץ', עומר מושקוביץ', תאיר שוויקה, עידו חומסקי מלאך, מיקה נדל.

מוזיקה מקורית ועיבודים מוזיקליים: טל אבן-צור ומורן מייזלס

גילאי 4-8

משך ההצגה: 50 דקות

פומי– הטפיר שאיש לא מכיר

קומדיה מוסיקלית מרגשת עיבוד לספרו של הסופר והמאייר המוערך רוני חפר

מחזה: יואב היימן

פומי הטפיר הסקרן אוהב לקרוא ולהקשיב לסיפורים שאמו מקריאה לו מדי לילה לפני השינה. לילה אחד שואל פומי את אמו: "למה יש כל כך הרבה סיפורים על חיות – סיפור על דב, על אריה, על שועל, על קוף, אפילו על כינה… ואין אף סיפור על טפיר?!"

למחרת, פומי ניגש לספרייה העירונית כדי לחפש ספר שגיבורו הוא טפיר. להפתעתו, הוא מגלה שאין שום ספר כזה! על אף הסכנות שביער, מחליט פומי לצאת למסע לעבר בית הסופר יהויכין קרופניק ולברר מדוע הוא לא כתב אף סיפור על טפיר?

בדרך הוא פוגש עוד חיות שמצטרפות אליו להרפתקה – ברונו העטלף שפוחד מהחושך, מיקה החזירה שמקפידה על תזונה בריאה וחזי הצב שחולם להיות רקדן. פומי וחבריו החדשים מתגברים על כל הסכנות והמכשולים שנקרים בדרכם אל בית הסופר.

פומי- הטפיר שאיש לא מכיר – קומדיה לילדים עם שירים – מחזה על חברות, התבגרות, הצורך בשייכות, קבלת האחר, או פשוט על האומץ להיות מי שאתה.

משחק: גיא גורביץ' , הראל מוראד, כרמית מסילתי-קפלן, הילה סורג'ון

בימוי: מרב שפר     דרמטורגיה: ארז שפריר

מוסיקה:טל בלכרוביץ'

גילאי 5-9

משך ההצגה: כשעה

המסע לאי המוזר לפפה

מחזה ובימוי מאת במאי התיאטרון והקולנוע יאיר שפירא

על פסגת הר באי מוזר שאינו מופיע על המפה ונקרא בפי תושביו "לפפה", שוכן מכשף מסתורי המעניק סיבה לכל דבר. אל האי מגיע טומי, ילד שברח לבדו על סירה ממלחמה נוראה. בדרכו למכשף הוא עובר הרפתקאות, פוגש "לפפפים" מיוחדים וצבעוניים, ומבלי לשים לב משנה את הדרך שבה רואים יושבי האי את העולם.

משחק: נדב אילון, יגאל ברנר, עדי דרורי, יוסי ירום, עמית רגב ,ענבל רז

מוזיקה מקורית:   נדב ויקינסקי

מעצב התאורה :אמיר קסטרו

גילאי 6-12

משך ההצגה- שעה ו-10 דקות

האיש והתיבה

הצגת יחיד מאת השחקן והמוסיקאי אורנן ברייר
בתוך תיבת נגינה קסומה חי אדם בודד. התיבה משמשת לו בית והוא משמש לה לב פעם. כל בוקר מתחילה, בסדר מופתי שרשרת פעולות שימושיות, הן מעירות את האיש ומכינות את תיבת הנגינה לעבודה .אבל בבוקר הזה משהו השתבש בצורה נפלאה והמכונה פתחה לאיש דלת סודית לדרך מפתיעה ומתעתעת בין דמיון למציאות אל העולם שבחוץ. איך זה מרגיש מחוץ לקופסה? מה הוא ימצא בסוף המסע ?  בואו והשבו בקסם של הסיפור על איש ומכונה בדרך אל האהבה…

מחזה, בימוי, עיצוב ומוסיקה- אורנן ברייר

בניית תפאורה ואביזרים: אמלי נוי , וולי מינצי

אנימציה: הדר לנדסברג

לכל המשפחה מגיל 4

משך ההצגה- 40 דקות

הפקה מיוחדת בשפה העברית והערבית

הקטר האמיץ

אדפטציה לספר הילדים המצליח "הקטר הכחול שיכול"

מאת השחקנית והמחזאית חנאן חילו

שני ילדים, אח ואחות, לא מצליחים להירדם. כל הצעצועים מסודרים במקום ואף אחד לא משחק בהם. בתוך סיפור לפני השינה שניהם רוכבים על גבי קרונות וקטרים בהרפתקה צבעונית ומשעשעת.

הקטר שמשך את קרונות הצעצועים והמאכלים הטעימים לילדים נתקע. הוא לא יכול להמשיך למשוך. האם הקטר המכובד יסכים לסחוב אותם אל מעבר להר? והקטר הזקן, האם יצליח? מי יושיע את הצעצועים והמאכלים וימשוך אותם אל הילדים שמעבר להר? והאם פרח וסעיד יצליחו להירדם?

ההצגה 'הקטר האמיץ' היא אדפטציה דרמטית לספר ילדים שעוסק ביכולתו של הקטן להפתיע ביכולותיו, מתוך האמונה בעצמו. זהו סיפור שעוסק במידה רבה בכוחו של הדמיון ככוח מניע. ההצגה עושה שימוש בכמה אלמנטים- שתי שפות, משחק, תיאטרון בובות, וצלליות וכל אלו הופכים אותה להצגה ייחודית ומרתקת.

כתיבת מחזה: חילו חנאן

משחק ובימוי: חילו חנאן וגיא אלחן

מעצבת תפאורה ותלבושות: נעה אבנד

בובונאית: ויטה טנאל

מעצב ומבצע תפאורה: עאדל סמעאן

מוזיקה: הייא זעאתרה

גילאים: 3-8

משך ההצגה: 40 דקות

 

 

 

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי