הסערה, הוילון השחור והביזיון

הסערה סביב תערוכת מק-ישו המקוממת במוזיאון חיפה העירה גם את בכירי עיריית חיפה. גורם בעירייה: "ניסים טל לא יישאר בתפקיד עוד הרבה זמן. נעשה שם שינויים". אלירן טל בטור פרשנות שבועי
כבר לפני כמה חודשים יצאנו "בניוז חיפה קריות נט " בקריאה לערוך שינוי מן המסד ועד הטפחות במוזיאוני חיפה. הסערה שהתחוללה השבוע סביב התערוכה מק-ישו המחישה בעיקר יכולות ניהול כושלות וחוסר יכולת לטפל במשבר – במקרה הזה מול ראשי העדה הנוצרית.
מי שהוזעקה לטפל בסערה התורנית היא ראש העיר, עינת קליש רותם, שהפעם הגיבה במהירות וביעילות. היא כינסה את מכובדי העדה והגיעה אתם להסכמות.

קליש רותם,הגיבה במהירות וביעילות. כינסה את מכובדי העדה והגיעה אתם להסכמות צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 

ומה עשה מנכ"ל המוזיאונים, ניסים טל? מצד אחד לא הוריד את המיצגים מעוררי המחלוקת, אבל טרח לכסות אותם בוילון שחור, וגם להציב לצידם מאבטחים. אם באי המוזיאון לא יכולים לראות את התערוכה אז למה פשוט לא להוריד אותה ולחסוך את הטררם הגדול? לניסים הפתרונים.
שוחחתי השבוע עם גורם בעיריית חיפה. גם שם מבינים שיש בעיה עם שיטות הניהול של ניסים טל, עם מצבם העגום של המוזיאונים, וחסר הרלוונטיות שלהם בלציבור החיפאי בפרט ולתיירים מהארץ ומחו"ל בכלל.
"הוא לא יישאר בתפקיד עוד הרבה זמן. נכניס שינויים במוזיאונים.", אמר לי הגורם. אולי קצה של אור במנהרה החשוכה.

 זה הזמן לדרוש גם ניהול נכון של הרשת הזאת שיבטיח גם רגישות למרקם החיים בעיר. בתמונה: ניסים טל, מנכ"ל "מוזיאוני חיפה". צילום: ניוז חיפה קריות נט

 

ההתנהלות בפרשת מק-ישו רק חשפה לכולם בעיה גדולה יותר של רשת מוזיאונים במימון כספי הארנונה שלנו שכבר מזמן הפכה לגוף לא רלוונטי במובנים רבים. לא גאווה מקומית ולא מוזיאון שמושרש בהוויה החיפאית ומספר את הנרטיב ואת ההיסטוריה המקומית. במקום עוד תערוכה מקוממת על הנכבה של 1948, נרצה לראות במוזיאון תערוכות שנוגעות לחיים כאן בחיפה, למשל.

 

הסקרים ניבאו לקליש הצלחה  ובסוף היא נושרת מהמירוץ בגלל התנהלות כושלת של הנהגת מפלגת העבודה. איזה סוף אכזר

כבר לפני כמה חודשים יצאנו "בניוז חיפה קריות" בקריאה לערוך שינוי מן המסד ועד הטפחות במוזיאוני חיפה

דבר אחד טוב קרה מכל המהומה הזאת – החיפאים פתאום גילו שיש בעיר רשת מוזיאונים עירונית. עכשיו זה הזמן לדרוש גם ניהול נכון של הרשת הזאת שיבטיח גם רגישות למרקם החיים בעיר וגם להחזיר את המוזיאונים לחיפאים, ולא לאליטת התרבות היושבת במרכז תל אביב.
אלי לוי פתח את תוכניתו הפופולרית "זירה חופשית"  ברדיו חיפה בקריאה להזיז מתפקידו את ניסים טל. הוא מצטרף לדברים שכתבתי כאן עוד לפני סערת מק-ישו ואולי עכשיו מישהו בהנהלה החדשה של העירייה יבין שהצורך בשינוי מהותי ובהול. לפני המשבר הבא.

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות