זהירות, כלבת

השירות הווטרינרי העירוני של קרית ביאליק מתריע על ריבוי מקרי כלבת באזור הצפון * הווטרינר העירוני: "הדרך היחידה לא לחלות בכלבת היא בדיווח למשרד הבריאות ולשירות הווטרינרי העירוני על כל מקרה נשיכה מבעל חיים"

השירות הווטרינרי קורא לתושבים להימנע מאיסוף כלבים משוטטים. צילום: אילוסטרציה

השירות הווטרינרי קורא לתושבים להימנע מאיסוף כלבים משוטטים. צילום: אילוסטרציה

השירות הווטרינרי של קרית ביאליק מתריע בפני תושבי האזור על גידול במספר הכלבים שהתגלו כחולים במחלת הכלבת.
לפני כשבועיים אספה תושבת קרית ביאליק גורה שנמצאה נטושה בפארק אדמית והביאה אותה לביתה. לאחר כעשרה ימים העבירה אותה לתושבת חיפה.
בשלב זה הראתה הגורה התנהגות מוזרה, החלה לתקוף ונשכה את התושבת. זו מיד פנתה לשירות הווטרינרי בחיפה. הגורה הוכנסה להסגר ומאחר שהראתה סימנים מובהקים של כלבת, הורדמה, נשלחה לבדיקה, ונמצאה חיובית לכלבת.
לאחר תחקיר שערך השירות הווטרינרי בקרית ביאליק ובחיפה אותרו כל האנשים שבאו במגע עם הגורה ונשלחו מיד למשרד הבריאות לקבלת חיסונים נגד כלבת.
מתחילת 2015 ועד 1.6.15 התגלו 10 מקרים בבעלי חיים; 7 כלבים, 1 חתול ו-2 זאבים. בעוד שבשנים קודמות רוב המקרים התגלו ברמת-הגולן, השנה המקרים מפוזרים גם בגליל העליון-דישון, פארק אדמית ו-3 מקרים אחרונים במושב מירון. הכלבים והחתול שהתגלו כחולים בכלבת לא חוסנו אף פעם נגד המחלה.
יש לציין כי משנת 2003 לא חלה אף אדם בכלבת, למרות עליה בגילוי המחלה בבעלי חיים שנשכו, וזאת בגלל ערנות תושבים שננשכו או שהבחינו בהתנהגות מוזרה ותוקפנית של בעלי-החיים בסביבתם.
השירות הווטרינרי קורא לתושבים להימנע מאיסוף כלבים משוטטים ולהודיע על כך לרשויות. יש לאמץ כלבים רק מעמותות וכלביות מאושרות. כמו כן, לבעלי הכלבים שפג תוקף חיסון הכלב שבבעלותם מתבקשים לבוא ולחסן אותו בדחיפות. אין לאפשר לכלבים לצאת לבד מהבית ללא רצועה, מחשש שייחשפו לבעלי חיים נגועים.
מניעת מחלת הכלבת בשגרה מורכבת מפעולות שונות ובראשן חיסוני כלבים. על פי החוק כל כלב מגיל 3 חודשים ומעלה חייב בחיסון כלבת וסימון בשבב אלקטרוני. יש חובה לחזור על החיסון אחת לשנה.
השירות הווטרינרי ממליץ לחסן גם חתולי בית שיוצאים מדי פעם החוצה. חיסוני כלבת מתבצעים בשירות הוטרינרי העירוני או אצל וטרינרים פרטיים.
הווטרינר העירוני, ד"ר דוד דדיה: "מחלת הכלבת הינה מחלה חשוכת מרפא והדרך היחידה לא לחלות בה הינה דיווח למשרד הבריאות חיפה ולשירות הווטרינרי העירוני על כל מקרה נשיכה מבעל חיים. לאחר דיווח כזה החיה נכנסת להסגר כדי לוודא האם חלתה או לא בכלבת. אנא שימרו על בריאות כלביכם ועל בריאותכם".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק