מומחי הגריאטריה של כללית בחיפה מתריעים: הקור מסוכן יותר לקשישים

הירידה ברזרבה במערכות הגוף השונות, המאפיינת את הזקנה, חושפת את הקשישים לסכנות בעונת החורף. בשירות הגריאטרי המרחבי של כללית פועלים להעלאת מודעות והפחתת נזקים
הירידה ברזרבה במערכות הגוף השונות, המאפיינת את הזקנה, חושפת קשישים לסכנות בעונת החורף, שהשנה החל בסערה, כך מציינת ד"ר אפרת גיל – מנהלת השירות הגריאטרי המרחבי של כללית בחיפה וגליל מערבי, הפועל להעלאת מודעות והפחתת נזקים

הזדקנות מערכת העצבים מתבטאת גם בפגיעה ביכולת לחוש קור ובהתאם, באפשרותו של הגוף להתגונן מפניו.

שני מנגנונים חשובים להגנה מתנאי קור חיצוני הם כיווץ כלי דם היקפיים וצמרמורת, הנוצרת מכיווץ שרירים. היכולת לכווץ כלי הדם היקפיים כתגובה לקור ועוצמת הצמרמורת ירודות בקשישים ולכן הם פגיעים יותר לנזקי קור.

ואכן, מרבית המטופלים המגיעים לחדרי המיון בשל היפותרמיה (תת חום) הם קשישים.

במצבים בהם בנוסף לשינוים הפיזיולוגיים החלים בגופו, סובל הקשיש גם מירידה קוגניטיבית ופגיעה בתפקוד, הוא לעתים אינו מודע לסכנה הכרוכה בחשיפה לקור ואינו מתארגן כראוי על ידי חימום הבית ולבישת בגדים מתאימים.

 

חיסון מבוגרים במרפאת כללית. צילום: דוברות כללית

סכנות נוספות קשורות בשימוש לא נכון בתנור: החל מישיבה בצמוד אליו, שגורמת לא פעם כוויות או חלילה דליקה, שכחה שיש לכבות את תנור החימום ותחזוקה לקויה של מכשירי החימום, שעלולה להסתיים בקצר או שריפה.

בנוסף, קשישים רבים נמנעים מלפתוח חלונות בחורף, הן בשל הקור והן כדי למנוע את בריחת החום ולחסוך בהוצאות  על חימום, דבר החושף אותם לסיכון גבוה יותר לחלות. חימום יתר וחדר בלתי מאוורר עלולים לגרום לזקנים לנמנום וחוסר תזוזה, הגורמים פגיעה נוספת בערנותם ובתפקודם.

למצב התזונתי, מציין צוות הגריאטריה של כללית, יש תפקיד חשוב בהגנה מפני הקור. קשישים רזים חשופים יותר מאחרים לפגיעות קור. קשישים ישראלים רבים סובלים מתזונה לקויה, כי הם מתקשים להכין לעצמם אוכל מזין וחם.

כאשר לירידה הקוגניטיבית והתפקודית מתלווה מצוקה כלכלית, שלדאבוננו מתמודדים עמה רבים מהקשישים, הרי שעשויה לחול החמרה של ממש במצבם בחודשי החורף.

 

חיסון קשיש במרפאת כללית. צילום: דוברות כללית

תופעה נוספת שצוות היחידה הגריאטרית נתקל בה לעתים, היא הפניה לשתייה חריפה בניסיון להתחמם. זו בחירה מסוכנת, כי התגובה הראשונה היא אכן תחושה נעימה של התפשטות חום בגוף, אך בהמשך הפגיעות לקור גוברת. שילוב של אלכוהול עם תרופות בשימוש קבוע, ובעיקר עם תרופות שינה, עלול להיות הרסני.

החורף, כידוע, קשור גם בהתפרצות שפעת ודלקת ריאות. כאמור, קשישים, גם אם הם בריאים, פגיעים יותר למחלות, בשל אותה ירידה ברזרבה בכל מערכות הגוף שמשמעותה שגם אם בתנאים רגילים התפקוד מספק, הגוף  עלול שלא לעמוד באתגר של תנאים קיצוניים.

דוגמה לכך הן הריאות שהנפח שלהן קטן עם ההזדקנות, או הכליות שמתפקדות פחות. בתנאים רגילים, למרות הירידה בפעילות המערכות, התפקוד מספק את הצרכים, אך כשנוספת מתקפת וירוסים, כשהחום עולה והחולשה מתגברת, יש ביטוי לירידה ברזרבה והשפעת עלולה להסתבך בכישלון של מערכות גוף שונות.

משמעות נוספת של שפעת בקשישים קשורה לירידה ברזרבה התפקודית: כדוגמה אנו פוגשים באנשים בני 80 ויותר שהתניידו, גם אם בקושי רב, עם מקל הליכה אך בעקבות שפעת שהחלישה אותם, חדלו לגמרי ללכת. יש לזכור כי קשישים, גם אם הם בריאים, פגיעים יותר לתחלואה והשלכותיה ולכן כל כך חשוב שיתחסנו. הדבר נכון כפליים לגבי קשישים עם מחלות כרוניות. אצלם, השפעת עשויה להיות טריגר להתלקחות של המחלות הכרוניות.

צוותי כללית עורכים מידי שנה מבצע מקיף למתן חיסונים לקשישים ולמרותקים לבתיהם. צוות הגריאטריה של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי פועל להעלאת מודעות המטופלים הקשישים ובעיקר של בני משפחה ומלווים, אשר חשוב כי יפקדו את בית הקשיש מעת לעת, יוודאו שהוא מחומם ובאופן בטיחותי ושהקשיש אכן לבוש וניזון כראוי. זאת כדי להפחית משמעותית את נזקי הקור בקשישים, בהם אנו פוגשים מידי שנה וכבר מסתמנים גם השנה, בעיקר נוכח החורף הקר והגשום מזה שנים רבות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות