לא לבד היום

פרויקט ייחודי של מכבי בחיפה מכשיר מקצועית מתנדבים לטיפול בבדידותם של חברי הקופה
 

בדידות, חוסר השתייכות או ריחוק עלולים לפגוע ישירות בבריאות, יש המגדירים את הבדידות 'כסרטן של הנפש'. בניגוד לבעיות רפואיות ותפקודיות, הזוכות לסיוע מהרשויות, נושא הבדידות בישראל אינו פרמטר הזוכה למענה מהמדינה.

במכבי שירותי בריאות בחיפה איתרו את הבדידות כבעיה מרכזית הגורמת באופן ישיר לבעיות רפואיות, רגשיות ופיזיות והחליטו לטפל בנושא ולשם כך הקימו את 'פרויקט נפגשים', במסגרתו מכבי מכשירה מתנדבים שתפקידם להגיע לבתי המטופלים ולסייע להם בהפגת הבדידות. הסיוע ניתן למטופלים המאותרים על ידי צוותים רב מקצועיים במכבי, שדואגים לחבר בין המטופל למתנדב שיענה בצורה הטובה ביותר לצרכיו.

 

מכבי מכשירה מתנדבים שתפקידם להגיע לבתי המטופלים ולסייע להם בהפגת הבדידות. צילום: מירב אובנטל

לאחר שעברו הכשרה, המתנדבים מגיעים לתרום את חלקם במגוון תחומים, החל מעזרה בארגון מסמכים, בישול מאכלים שונים, טיול בים או חברות לאוזן קשבת לצורך שיחה, כאשר המטרה העיקרית היא הפגת הבדידות.

יוכלו   להעיד על כך, שרה וחלינג (33) תושבת חיפה המתנדבת בפרויקט ומסעודי בר שישת (88),  חברת מכבי המקבלת סיוע במסגרת המיזם. הקשר ביניהן החל לפני מספר חודשים, שרה, עובדת סוציאלית במקצועה ואמריקאית במוצאה, אשר הגיעה לארץ והשתלבה בתחום ההי טק וביקשה להתנדב למען אנשים מבוגרים וגם על הדרך 'לאמץ סבתא'. מסעודי , ילידת מרוקו אשר חיה בארה"ב שנים רבות, עלתה לארץ עם חברה וגרה יחד איתה עד שהחברה נפטרה ומאז נותרה בדירה בקומה שנייה עם מוגבלות רבה בתנועה וקושי רב בתפקוד וכמעט אין באפשרותה לצאת מהבית והיא נשארת רוב הזמן לבד.

 

מרחיב את הלב. צילום: מירב אובנטל

שרה ומסעודי שובצו יחדיו, הן גרות במרחק קצר אחת מהשנייה ושרה מלווה את מסעודי בביקורים שבועיים, בדרך כלל בסופי שבוע, כאשר נוספה גם צלע שלישית לפגישות, הכלב פופיק, שמסעודי מאוד אוהבת  ומחוברת אליו. מסעודי ושרה מבלות יחדיו בצפייה משותפת בטלוויזיה, במשחק קלפים, צוחקות ומשוחחות הרבה.

מאז החיבור בניהן, מסעודי זכתה בחברת אמת, חברה שאכפת לה ממנה ,חברה העומדת לצידה ומסייעת לה בהתנהלות הבירוקרטית ומעל הכל בולטת תחושת השייכות והתמיכה. "אני חושבת שקשה לאדם לבוא ולומר על עצמו שהוא בודד, קשה להגיע לתובנה שכזאת עם עצמך. הנתינה הזאת, ללא תמורה, היא סיפוק עצום, בייחוד שאני רואה עד כמה זה עולם ומלואו בשביל מסעודי" מספרת שרה.  מסעודי מוסיפה "אני מרגישה ברת מזל שהכרתי את שרה. מעניין לי איתה, הכרתי אדם מאוד עמוק שמצליח להבין אותי ולתת לי זכות קיום מאוד בסיסית. ביחד עם הכלב פופיק זכיתי בחברי אמת"

 

צילום: צילום: מירב אובנטל

במכבי קוראים לציבור הרחב, לבוא ולהירתם לפרויקט. יצוין כי אין התחייבות לפרק זמן ההתנדבות וכל מתנדב רשאי לתרום מזמנו לפי יכולתו. המתנדבים אשר ייבחרו לקחת חלק בפרויקט, יזכו להדרכה ומעטפת מקצועית רחבה שתלווה אותם לאורך כל הדרך.

תמר אלוני, מרכזת תחום העבודה הסוציאלית במחוז הצפון במכבי: "ישנם אנשים רבים הסובלים מבדידות וזקוקים לעזרה, אני קוראת לכל מי שיש לו מעט זמן פנוי, חבר'ה צעירים, מבוגרים בפנסיה, בואו לקחת חלק, אני חושבת שתופתעו לגלות כמה זה יתרום לכם בחזרה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות