העץ הנדיר

זן נכחד של עץ מאוסטרליה, זן נכחד אחד מהשניים האחרונים בארץ, עץ בן 100 שהעלים שלו משמשים עד היום לתרופות סבתא וגזעו שימש כקלף לכתיבת התורה משמש אטרקציה לילדים ולחיות בקריית מוצקין.

"מדהים. זה גילוי נפלא. הוא הכי גבוה בהחלט ואולי יש עוד 1 או  2 כאלו בכל הארץ אמרה השבוע אגרונומית משרד החקלאות, סימה קגן". איש הטיולים ספי בן יוסף נדהם השבוע: :מדהים אני בהחלט ארוץ לראות את העץ, אוסיף אותו לפינות החמד שלי"

מללויקה קווינקווינרווייה,, זן נכחד של עץ אוסטרלי  ונדיר מאד בנוף הישראלי של היום ממוקם בלב ה"חי פארק" בקריית מוצקין ומהווה אטרקציה לילדי העיר ולבעלי החיים.

בלב החי פארק בקריית מוצקין מצוי עץ ייחודי בן למעלה מ-100 שנים, מהבבודדים שנטעו בארץ. מוצאו באוסטרליה ושימש לטיפול בשיעול והצטטנות

וגם, התימנים בראשית הציונות היו מקלפים את גזע העץ וכותבים עליו תורה.

העץ ניטע לפני כ-100 שנים בביתו של חבר המועצה המקומית הראשונה של העיר קריית מוצקין וממקימיה, מאיר קפלן ז"ל.

וותיקי העיר זוכרים את העץ היטב. "כולנו גדלנו על הסיפורים על העץ הזה. וותיקי העיר היו מגיעים לקטוף מהעלים שלו. כשהיינו ילדים, ההורים היו שולחים אותנו לקטוף עלים כסגולה רפואית לכל ילדי השכונה", אמר השבוע יצחק אוחנה, מוותיקי העיר.

ספי בן יוסף צילום עיריית מוצקין

האגרונומית הבינלאומית, סימה קגן שמשמשת כחוקרת במכון וולקני  במשרד החקלאות היתה נרגשת השבוע לתמונת העץ ממוצקין. "לדעתי זה העץ הכי נדיר ובטח הכי גבוה שקיים. אולי יש עוד 1 או 2 כאלה בארץ בחוות הנוי. זהו עץ נדיר שמסיבות מסויימות לא הצליח בארץ, יש לנו מגמה כן להחזיר עצים מסוג זה כיוון שהם עצים צופניים שיכולים לסייע לדבורים.

איך הוא הגיע לארץ?

"במאה הקודמת היה שיווק רחב של אנשי הקרן קיימת לישראל של עצים מסוגים שונים על מנת ליצור מגוון לא היה קיים אז מגוון.

סימה אבל דבורים לא עוקצות?

קגן מומחה בינלאומית שהיתה בשליחות במלבורן אוסטרליה הסבירה.

בהרבה פארקים באוסטרליה יש עצים צופניים ברחבת פארק ילדים, מעולם לא שמעתי על ילד שנעקץ, היכן נעקצים איפה שאין צוף. דבורים ובני אדם חיים ביחד בשלום עולמי כל כך יפה".

איש הטיולים ספי בן יוסף נדהם השבוע לשמוע את העץ הנדיר ומטיול בחו"ל אמר: כשאני חוזר אני מגיע לראות. זה בהחלט נדיר. אוסיף את זה לפינות החמד שלי.

יש לציין כי ב"חי פארק" בקריית מוצקין, שאמור להכניס בחודש הבא אורחים חדשים (אריות וטיגריסים) ישנם עשרות עצים נדירים בעלי שילוט של שם ומידע מרתק עליהם. פינת חמד יפיפפיה.

ראש העיר, חיים צורי: "פינת חמד בלב החי פארק. אני שמח שספי בן יוסף התרגש ויבוא לראות. פשוט מקסים".

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בקרית מוצקין