תשננו – שיננית זה חשוב!

גידול של 5% בפונים לטיפול שיננית בשנת 2018, תושבי הצפון מגיעים יותר לטיפולי שיננית מאשר תושבי המרכז והדרום
 

 

מידי שנה יש גידול בביקוש ומימוש טיפולי שיננות, וגם בסיכום שנת 2018, כללית סמייל מדווחת על גידול של 5% בפונים לטיפולי שיננית ביחס לשנה שעברה. תושבי הצפון מגיעים יותר לטיפולי שיננית – 31% ממי שטופל על ידי שיננית בשנת 2018 ברשת, היו מתושבי הצפון (לעומת 26% ו-24% תושבי המרכז והדרום בהתאמה). על אף הגידול, יש עדיין מקום להעלות את מודעות הציבור לחשיבות הטיפול מפני שלפי הנתונים של שנת 2018, דווקא ככל שאנו מתבגרים אנו מקפידים פחות להגיע לטיפולי שיננית וזה אמור להיות הפוך, ככל שמתבגרים אנו צריכים להקפיד עוד יותר על בריאות הפה, מדוע?

צילום: יח"צ

מחלות החניכיים הן מהמחלות הכרוניות הנפוצות בעולם, כ-80% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת ממחלה זו בדרגות שונות. רוב האנשים אינם סובלים מכאבים כתוצאה ממחלת חניכיים, ולכן עלול לחלוף זמן ממושך עד לאבחון של מחלת חניכיים. לאבחון מוקדם של מחלת חניכיים חשיבות רבה לצורך טיפול יעיל בה, וכך ביקור תקופתי אצל שיננית עשוי להתריע על קיומה. כמו כן, טיפולי שיננית בשגרה מסייעים להפחית משמעותית היווצרות דלקת חניכיים מפני שבמהלך הטיפול מסירים את האבנית המצטברת ואת רובד החיידקים שהנם הגורמים העיקריים לדלקת חניכיים.

"האבנית, אבן שן, נוצרת כתוצאה משקיעת מינרלים בתוך מרבצי הרובד הדנטלי הנצמד אל השן" מספר דר' יצחק נברו, מנהל מרחב צפון בכללית סמייל, ומוסיף, "הרובד מורכב משאריות מזון, מחיידקים, וכן מתוצרי החיידקים כדוגמת סוכרים דביקים המסייעים לחיידקים להיצמד אל השן. בנוסף החיידקים מייצרים רעלנים שגם הם שוקעים וחודרים לאבנית השן. קצב היווצרות אבן השן שונה מאדם לאדם, ולכן כל אחד מגיע לביקור אצל השיננית בתדירות אחרת בהתאם להמלצה שניתנה לו – יש שצריכים כל 3 חודשים ויש הזקוקים לטיפול רק אחת לשנה. האבנית מונעת ממברשת השיניים להגיע לחניכיים ולנקות אותם באופן יסודי מרובד החיידקים, ויוצרת בעצמה דלקות חניכיים, גורמת לדימום בצחצוח השיניים, ואף לריח רע מהפה".

דר' יצחק נברו, מנהל מרחב צפון בכללית סמייל. צילום: יח"צ

אז אמנם תושבי הצפון כנראה ערים יותר לחשיבות של שיננות, אך עדיין ישנם אנשים שלא פגשו את השיננית יותר מידי זמן…

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות