קונצרט בגן הילדים

גני הילדים הערבים והיהודים בחיפה התאחדו סביב תהליך חינוכי לאהבת המוזיקה הקלאסית כבר בגיל הרך * ראש מחלקת החינוך בעירייה: "בתכנית ניתן גם דגש על חיזוק המרקם החברתי בין ילדים מגני הילדים הערביים וגני הילדים היהודיים"
"יש חשיבות לחשיפת הילדים לתוצרים אמנותיים שמרחיבים את החשיבה היצירתית". צילום: עיריית חיפה

"יש חשיבות לחשיפת הילדים לתוצרים אמנותיים שמרחיבים את החשיבה היצירתית". צילום: עיריית חיפה

קונצרט יוצא דופן נערך השבוע בבית אבא חושי בפני ילדי גני הילדים בחיפה. על במה אחת, הופיעו בפניהם תזמורת הגליל היהודית-ערבית, תלמידי התזמורת הקאמרית של "רעות לאמנויות" ונגני קונסרבטוריון פוליפוני מנצרת. התזמורת, עליה ניצח דודי סופר, הפעילה את הילדים לאורך ההופעה בערבית ובעברית, בתנועות הממחישות את המרכיבים המוזיקליים של היצירות שנוגנו.

הקונצרט הינו שיאו של תהליך חינוכי, המתקיים זו שנה שביעית ברציפות. במסגרת התכנית שומעים הילדים לאורך השנה יצירות מוזיקאליות, ונחשפים באופן שיטתי לרזי המוזיקה הקלאסית והקסם שביצירות אותם הם עתידים לשמוע בקונצרט. בנוסף לכך, ביקרו בגני הילדים נגנים מתזמורת הגליל, שניגנו בפני הילדים קונצרט קאמרי, והעניקו לילדים הזדמנות לחוות באופן ישיר ואינטימי מפגש עם מוזיקה חיה, מקרוב, ו"במגרש הביתי" שלהם.

לאורך כל שנת הלימודים משתתפות מנהלות הגנים בפיתוח מקצועי מחוזי בפסגה חיפה, הכולל היכרות עם רפרטואר מוסיקלי אומנותי מתקופות שונות. הגננות מקבלות כלים לשילוב המוסיקה בתכנית השנתית של הגן, ובכך מעשירות את הילדים ומאפשרות כלים נוספים ליצירת תקשורת בין אישית חברתית מיטבית.

בתכנית שותפים המחלקה לחינוך קדם – יסודי בעיריית חיפה, משרד החינוך מחוז חיפה, עמותת פוליפוני ומכללת לוינסקי. הוגה התוכנית ומנהלה הפדגוגי, ד"ר דן שגיב, ציין כי מעבר לכך שהתכנית מעניקה חוויה מוזיקאלית בגיל צעיר, היא מהווה גשר בין החברה היהודית והערבית בחיפה.

מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, רחל מתוקי: "תכנית הקונצרטים המתקיימת בגני הילדים במחוז חיפה באה לחשוף את ילדי ישראל בגיל הרך למוסיקה איכותית ומהנה. המחקרים בתחום החינוך מראים כי הגיל הרך הוא קריטי להתפתחותו של הילד ולצד היבטים של שפה וחשיבה חשבונית יש חשיבות לחשוף את הילדים גם לתוצרים אמנותיים והיבטים מוסיקליים שמעשירים את עולמו של הילד ומרחיבים את החשיבה היצירתית".

ראש מערכת החינוך, התרבות והשירותים החברתיים בעיריית חיפה, פיני ווגמן: "לחינוך המוזיקאלי בגיל הרך חשיבות רבה, ולכן יזמנו תכנית החושפת את ילדי העיר לסביבה מוזיקאלית עשירה, מגוונת ואיכותית, הידועה כמחזקת מיומנויות חברתיות ורגשיות. מעבר לכך, בתכנית זו ניתן דגש על חיזוק המרקם החברתי בין ילדים מגני הילדים הערביים וגני הילדים היהודיים. התגובות אותן אנו זוכים לקבל מהורי הילדים מעידות על כך שגם הם שותפים לתפיסה זו, ועל כן בשנה הבאה תמשיך התכנית ואנו צופים את המשך הצלחתה".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך