חולצים את פקקת הורידים בלין

חידוש במיון הקהילתי של כללית בלין: אבחון מצבים מסכני חיים של פקקת הורידים העמוקה במרכז רפואי בקהילה, ללא צורך להגיע  למיון בית החולים
 

חידוש במיון הקהילתי של כללית בלין: אבחון מצבים מסכני חיים של פקקת הורידים העמוקה במרכז רפואי בקהילה, ללא צורך להגיע  למיון בית החולים

מאז נחנך המיון הקהילתי של כללית בלין בוצעו כבר למעלה מ-100 בדיקות לאבחון או שלילת מצב של פקקת ורידים העמוקה, שהיא מצב מסכן חיים אצל חולים שפנו  או הופנו בשל נפיחות, אודם וכאבים ברגל אחת או בשתי הרגליים. ישנם גורמים רבים לסימפטומים אלו,  אך פקקת בורידים העמוקים הינה אחת המסוכנות שבהן. מרבית המקרים נשללו, אך בתוך חודשים בודדים אובחנו בלין מקרים של פקקת – טרומבוזה בורידים העמוקים.

מסביר ד"ר ארז אלון – מנהל מרכז רפואי לין ומומחה ברפואת משפחה: פקקת הורידים העמוקים היא מצב רפואי דחוף שבו הדם נקרש בוריד עד כדי חסימה. זו תופעה נדירה יחסית, המתרחשת בעיקר במצבים של נטייה לקרישיות יתר, סרטן, חוסר תנועה וניידות משך זמן רב, כמו בעת טיסות ארוכות או שכיבה ממושכת בשל מחלות וניתוחים, לאחר פציעות גפיים עם שבר שחלה בו פגיעה בכל הדם. יתר על כן, פקקת הורידים עלולה להיות סימן הראשון לתהליך סרטני בגוף.

 

אבחון פקקת ורידים במיון הקהילתי בלין. צילום: דוברות כללית

גורמי סיכון מוכרים נוספים הם הריון, גיל – הסיכון עולה לאחר גיל 60 ובפרט כאשר קיימת הגבלה בתנועה, עישון, משקל יתר או השמנה, התייבשות שמעלה את צמיגות הדם וכן אירועים קודמים של פקקת ורידים עמוקים.

במצב של פקקת ורידים עמוקה הסכנה היא שקריש הדם מהרגל יסחף לריאה ויגרום בה לתסחיף ריאתי הגורם למותם של קרוב ל־1,500 ישראלים בכל שנה, לפי נתוני החברה הישראלית לקרישת דם ומכאן החשיבות שבאבחון נכון ומהיר.

כרגיל, מגיעים מקרים חשודים למצב זה לחדרי המיון בבתי החולים ותורמים בכך לעומס הרב וכמובן נאלצים להמתין זמן רב. רק למיון בי"ח כרמל הגיעו במהלך שנת 2018 למעלה מ-2000 מקרים עם חשד לפקקת הרגלים. על כן, החליטה כללית לפתח מערך המאפשר אבחון מצבים חשודים לפקקת עמוקה בחדר המיון הקהילתי בלין.

לקראת הפעלת השירות הועברה לקבוצת רנטגנאים ורופאים רדיולוגים מנוסים בלין,  שנבחרו לעסוק בנושא חשוב זה, הכשרה מקיפה שערך להם ד"ר שרבל האשול – מנהל מערך ההדמיה של כללית במחוז. הם למדו כיצד לבצע אבחון זה בבדיקת דופלר שבה עוקבים בבדיקת אולטרה סאונד אחר זרימת הדם בורידים ולשם כך גם נרכש ציוד חדיש.

ד"ר האשול מסביר כי כאשר מאובחן מקרה שכזה, הטיפול מותאם לסיבה לגרימתו: במידה והסיבה ידועה והינה ארעית, כגון קריש דם אחרי שבר וריתוק למיטה או טיסה ממושכת, הטיפול יהיה שילוב טיפול במחלה הבסיסית, כמו השבר יחד עם מתן מדללי דם  לתקופה קצרה, בדרך כלל למשך שלושה חודשים. במידה והסיבה לפקקת הינה על רקע מחלה כרונית כמו ממאירות או קרישיות יתר, הטיפול ארוך יותר ומשלב טיפול במחלה הראשונית וגם בפקקת. כנגד, במידה והסיבה איננה ידועה הטיפול במדללים הינו למשך

6-12 חודשים לפחות, אז מסתייעים בביצוע בדיקת בדופלר חוזרת של ורידי הרגליים כדי להחליט על משך הטיפול המדויק. לאחר תום הטיפול מקובל לבצע בדיקות גנטיות לקרישיות יתר. אם מתגלה שמדובר במטופל עם סיכון תורשתי למחלה ינתן טיפול ארוך טווח.

תודות לשירות החדש הרי ניתן להפחית במאות ויותר את מספר הפונים לחדרי המיון. כאשר בבדיקה נשללת הפקקת, המטופל שב לביתו וכן חלק ניכר ממי שמאובחן עם התופעה וניתן לטפל בו במדללים כבר במיון הקהילתי. כך שגם אז ניתן לוותר על הגעה לבית החולים. שירות זה מקל מאד גם על המטופל וגם בהפחתת העומסים בבתי החולים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות