השר להגנת הסביבה: "תושבי מפרץ חיפה זכאים לנשום אוויר נקי"

המשרד להגנת הסביבה זימן היום את מנהלי קבוצת בז"ן לשימוע, בשל המשך החריגות במזהם המסרטן "בנזן". ביום שני (4.2) צפויה צעדת מחאה של תושבים ופעילי סביבה נגד בתי הזיקוק
 

המשרד להגנת הסביבה זימן היום (רביעי) את מנהלי בתי זיקוק לנפט (בז"ן) וגדיב בחיפה לשימוע, בשל המשך החריגות במזהם "בנזן": המשרד הודיע כי הוא שוקל סגירת מכלים והחלפה מסיבית של עשרות אלפי רכיבי ציוד במתקנים בגדיב ובבז"ן – החשודים בפליטת המזהם בנזן.

מנהלי בז"ן וגדיב הוזמנו לשימוע על מנת להשמיע את טענותיהם, זאת, בטרם יקבל המשרד החלטה על נקיטת צעדים כנגד החברות בקבוצה, כולל הוצאת צו – למניעת או לצמצום זיהום אוויר- זאת בשל החריגות.

 

הלפיד בבתי הזיקוק בוער בשמי המפרץ, לפני מספר חודשים. צילום: יוסי מרחב

 

המשרד הודיע היום כי הוא שוקל להוציא צו מנהלי, במסגרתו ידרוש מהחברות לרוקן מכלי אחסון שיש להם תרומה משמעותית לפליטות בנזן, עד להתקנת אמצעי הפחתה או לחיבורם למתקני טיפול; וכמו כן לדרוש מהחברות החלפה של עשרות אלפי רכיבי הציוד במתקנים שזוהו כמתקנים מהם יש פליטות בנזן משמעותיות מרכיבי ציוד – לרכיבי ציוד העומדים בטכניקה המיטבית הזמינה, בלוחות זמנים קצרים וכן תכנית להחלפת רכיבי ציוד בשאר מתקני הקבוצה.

בנזן הוא חומר מסרטן לאדם, הנפלט לאוויר מפעילות תעשייתית ותחבורה.

בניתוח המאפיינים המטאורולוגיים שבוצע על-ידי מומחי המשרד נמצא קשר ישיר בין ריכוזי הבנזן החורגים לבין מתחם בז"ן. ויותר מכך: הניתוח אף הצביע על כך שברמת ודאות גבוהה מאד, מקורות הפליטה אשר אחראים לחריגות מערכי הסביבה היממתיים בריכוזי בנזן, הם באופן ספציפי בשטח מפעל גדיב ובתי הזיקוק לנפט.

 

החריגות נמשכות. מתקני בז"ן. צילום: אורן סטלקול

 

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, אמר היום: "חריגות הבנזן ממתחם בז"ן חייבות להיפסק באופן מיידי ואנו מודיעים היום לבז"ן על כוונתנו לנקוט בצעד חסר תקדים, שיורה על החלפת עשרות אלפי רכיבי ציוד ואף על סגירת מתקנים בלוחות זמנים הדוקים. ביצוע הצו המנהלי כפי שחייבנו הוביל לירידה משמעותית בעליות ריכוזי הבנזן, אבל עדיין נרשמות חריגות. תושבי מפרץ חיפה זכאים לנשום אוויר נקי ואנו פועלים בנחישות ובכל הכלים העומדים לרשותנו להפחית סיכונים סביבתיים ולהגן ולשמור על בריאותם".

 

צעדה נגד בזן ביום שני הקרוב בשעה 18:00 

 

יצויין כי ביום שני הקרוב מתכננים פעילי סביבה הפגנת מחאה גדולה נגד בתי הזיקוק.

בהפגנה צפויים לקחת חלק תושבים רבים וכן פעילים ממגמה ירוקה וארגונים סביבתיים נוספים. בין היתר מתוכננת צעדה בה יונפו שלטי מחאה, בה יצעדו המשתתפים מלב המפרץ ועד לבתי הזיקוק.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות