לזימי על מוזיאוני חיפה: "אנחנו מפספסים פה בגדול" (וידאו)

בראיון וידאו ל"ניוז חיפה קריות" משתפת יו"ר דירקטריון מוזיאוני חיפה הטריה, בתוכניותיה לעתיד ומודה כי המוזיאונים במתכונתם הנוכחית, אינם מזמינים ואינם רלוונטיים. צריך שינוי רוחבי, היא אומרת. צפו
 

חברת מועצת העיר חיפה, נעמה לזימי, אשר מונתה רק לאחרונה לתפקיד יו"ר דירקטוריון מוזיאוני חיפה, מספרת כי היא נכנסת לתפקידה החדש בהתרגשות עצומה.

"אני בדיוק אחרי פגישה עם אחראית כוח האדם פה, כדי לבחון כל מיני דברים ותהליכים…", היא מספרת לעיתונאי אלירן טל ומוסיפה: "בכל הכוח".

 

צפו בראיון המלא עם יו"ר דירקטריון מוזיאוני חיפה

 

 

על תערוכת מק ישו שעוררה סערה גדולה בקרב הציבור הנוצרי בעיר אומרת לזימי: "בתפיסת העולם שלי, כציונית ומסורתית, כל מה שהוא לא הסתה ברורה לאלימות או גזענות, הכל קביל באומנות…. גם אני לא פעם כמישהי מאמינה, נכנסת למקומות ורואה כל מיני יצירות שפוגעות בדת שלי ובמסורת שלי ומתקוממת. וזה נורא לי. ולפעמים אני גם לא מכבדת כל כך את האומנות שעושה את זה. אבל אני מבינה שהערכים החשובים – שהם שמירה על חופש היצירה והאומנות- הם אכן מעל הכל והם יישארו מעל הכל".

הסערה בעיר על רקע התערוכה, כך היא משוכנעת, נובעת מגורמים פוליטיים:  "המשבר הזה מתוזמן ומאוד מאוד ציני, שיצרו על הגב של תושבים ערבים, לייצר ליבוי שנאה ופגיעה ברגשות של תושבים… . התערוכה הרי מאוגוסט כאן…. אנחנו יודעים שאלה גורמים פוליטיים. אני חושבת שזה חלק מאותה הסתה שבמהלך הקמפיין (של ראש העיר) שיסעה בין אוכלוסיות, נגד החרדים ונגד ערבים ונגד קבוצות וזה ממשיך גם עכשיו. זה קרה וזה עוד יקרה וזו תהיה שנה מאוד טעונה".

 

אחד המיצגים במוזיאון, אמש. צילום: ניוז חיפה קריות

 

עוד שנה שנתיים נראה מוזיאונים אחרים בחיפה? יותר רלוונטיים? יותר מדברים לקהל? לציבור הרחב? 

"בוודאי. היעד המרכזי שלי הוא מוזיאונים מונגשים לכלל ציבור. אני יודעת שיש נסיון לעשות את הדברים האלה פה, אבל אני חושבת שזה עדיין לא מספיק ושאנחנו מפספסים פה בגדול. יש היום כל מיני זירות תרבותיות שהתעוררו שאפשר לרתום אותן לתוך הדבר הזה של מוזיאונים".

על חוסר הרלוונטיות של התערוכות והמיצגים במוזיאונים היא אומרת עוד: "אני רוצה תערוכות שהן נקודתיות, היסטוריות וחיפאיות. תערוכה על הקמת התנועה הפמיניסטית בחיפה, על מרד החיפאים, על הבוהמה החיפאית בשנות כך וכך. חסר לי הדבר הזה. תמיד יש כאן נרטיבים שהם כוללניים, כשבעצם העיר הזו ייצרה מהלכים לאומיים מתוכה. אני רוצה לדבר על זה", היא מדגישה.

 – צריך להגיע למאה ה- 21. המוזיאון קצת ישן. 

"לגמרי", היא עונה נחרצות, "זה כבר סיפור של תרומות ושיפוצים. אני כבר בתהליך כזה… חשוב לשים את המוזיאונים בפרונט זה חלק מרצף שהוא מאוד חשוב לשינוי של העיר".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות