ניצחון הרוח

אייל מנסורה, תלמיד כיתת הרפואה בעירוני א', זכה בציון לשבח על עבודתו המצטיינת במדעי הרוח * האות ניתן על ידי נשיא המדינה במסגרת פרס ון ליר

הזוכה מנסורה עם הנשיא ריבלין. "התמדה וסקרנות בריאה". צילום: באדיבות עיריית חיפה

הזוכה מנסורה עם הנשיא ריבלין. "התמדה וסקרנות בריאה". צילום: באדיבות עיריית חיפה

מכון ון ליר בירושלים, בשיתוף משרד החינוך וארגון "דרך רוח", הודיע על הזוכים בתחרות לעבודות גמר מצטיינות במדעי הרוח לתלמידי תיכון. מדובר בתחרות היחידה בישראל בתחום זה עבור תלמידי תיכון. במסגרת התחרות הוגשו לוועדת השיפוט, שכללה חוקרים ואנשי אקדמיה בכירים, 65 עבודות בספרות, בהיסטוריה, בתנ"ך, במחשבת ישראל, בפילוסופיה ובאמנויות. משלל העבודות שהוגשו לוועדה נבחרו 5 עבודות מצטיינות אשר הוענק להן ציון לשבח ו-4 עבודות זוכות שמכון ון ליר העניק לכותביהן פרס כספי בסך 4,000 ש"ח כל אחת.

בטקס שנערך במכון ון ליר שבירושלים, הוענק לתלמיד כיתה י"ב מתיכון עירוני א', אייל מנסורה, ציון לשבח על עבודתו. העבודה הוגשה בנושא "האלוהים העמיחיי: מושג האלוהים בשירי הראשית והאחרית של יהודה עמיחי", אותה כתב בהנחיית מורתו לספרות, צורית ברק.

ראש העירייה יונה יהב: "תלמידי עירוני א' מגיעים מידי שנה להישגים חסרי תקדים, ואני גאה בהם, בצוות המורים ובמנהלת, גב' בתיה בראונר, על כך. אייל מהווה מודל לחיקוי המעיד כי כל תלמיד מוכשר יכול להגיע לפסגה, בזכות סקרנות בריאה ונכונות להתמיד ולהשקיע".

מכון ון ליר וארגון "דרך רוח" מקיימים את התחרות, זו השנה השנייה, על רקע שחיקה הולכת וגוברת במעמדם של מדעי הרוח בישראל. בעשור האחרון נרשמת ירידה מתמדת במספר הסטודנטים המבקשים ללמוד בפקולטות למדעי הרוח ומיעוט תלמידי התיכון הבוחרים במגמות לימוד מתחומי מדעי הרוח. על מנת להתמודד עם המצב, הקימו ליאור פרלמן וסיגל נאור פרלמן את ארגון "דרך רוח" אשר פתח בחיפה בית חינוך, בשיתוף עיריית חיפה ואוניברסיטת חיפה. במסגרת בית החינוך לומדים כ- 70 תלמידים מבתי הספר התיכוניים בעיר (וביניהם אייל מנסורה) לימודי מדעי הרוח (ספרות ופילוסופיה) בהיקף של 5 יחידות לימוד. ההוראה בבית החינוך מבוססת על שיטות חדשניות הכוללות שימוש בטכנולוגיה עדכנית ומאגרי מידע נרחבים.

במסגרת הענקת הפרסים, נפגשו התלמידים הזוכים עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) רבלין, אשר פרס את חסותו על התחרות. התלמידים שוחחו ארוכות עם הנשיא, שהוא עצמו בוגר מדעי הרוח בלימודיו האקדמיים, וסיפרו לו על עבודותיהם המרתקות. הנשיא סיפר כי העבודה שמנסורה הגיש מעניינת אותו במיוחד, מאחר והוא עצמו היה תלמידו של המשורר יהודה עמיחי. עוד דיבר הנשיא על חשיבותם הרבה של מדעי הרוח כיסודות חיינו ועל הצורך לפתח ולהאדיר את יכולות המחשבה האנושית.

בין הזוכים בפרס, ניתן למצוא שתי עבודות של תלמידי התיכון הישראלי למדעים ואומנויות בירושלים, האחת בדקה את ביטוייה של התרבות העברית המתחדשת בתרגומי "אליס בארץ הפלאות" והאחרת חקרה את יחסי הגומלין בין אסתטיקה ורוע בקולנוע. זוכה נוסף, מתיכון אזורי התיישבותי "צפית", בדק רמזי אגדות בשירה העברית במאה העשרים בשיריהם של חמישה משוררים, ועבודתו של תלמיד תיכון "אלאהליה עתיד" מאום אל פחם, נגעה בחקר ייצוג הנשים בספריו של הסופר חנא מינא.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה