איך הפתיעו אנשי מס הכנסה 200 בעלי עסקים באיזור?

מה היו התירוצים המקוריים ששמעו הפעם אנשי מס הכנסה?
 

הכנסות שלא נרשמות בקצב "הביט":

מבדיקת אפליקציית "ביט" ששימשה להעברת תשלומים בין הלקוחות של חנות לצעצועים וממתקים באזור נמצא כי לא נרשמו הכנסות בסכום כולל של 1,500 שקלים. בעלת החנות הסבירה: "בן זוגי היה צריך להוציא חשבונית ירוקה אבל לא התפנה לכך".

תירוץ יצירתי במיוחד ניתן על ידי מנהל בית ספר לנהיגה ששבועיים לפני הביקורת קיבל שני תשלומים במזומן, משני לקוחות שונים בסך של 2,100 שקלים ולא תיעד אותם בספרי העסק בטענה: "הלקוחות שילמו לפני שבועיים ולא רשמתי כי באותו יום היה גשם ונפלה החומה שמפרידה ביני לבין השכן שלי ונהיה לי בלאגן בראש…….".

 

הפתעה ל-200 בתי עסק שונים באיזור. צילום: אילוסטרציה

 

ביקורות אלו ואחרות היו חלק ממבצע ביקורת בכ-200 ביקורות בתי עסק שונים באיזור, מהן עלה כי בקרב 16% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.

באולם אירועים נמצאו ארבעה צ'קים בסכום כולל של 18,000 שקלים, שלא נרשמו בספרי העסק של האולם. בעל האולם מיהר להסביר לבודקים: "הצ'קים הם פיקדונות לאירועים עתידיים. על חלקם רשום פיקדון ולגבי האחרים שלא רשום עליהם פיקדון הם מיועדים לפיקדון והבטחת האירוע כדמי רצינות".

בחנות ממתקים ברמת ישי נרשם תירוץ "חמוץ" במיוחד, נוכח העובדה שלא נרשמו הכנסות בסך 1,075 שקלים – חלק מהמכירות שנעשו בשבועיים שלפני הביקורת. בעל העסק טען כי הוא עומד לסגור את העסק שלו ונמצא שם רק בשביל להחזיר סחורה לספקים ולהקטין התחייבויות".

 

תירוצים מכאן עד הודעה חדשה. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

 

עורך דין "איטי" במיוחד הסביר לחוקרים כך: "בגלל הבעיה שאני איטי בכתיבה, אני רושם רק בערב את התקבולים".

מסעדן מיוקנעם, שאף הוא לא רשם הכנסות מכרטיסי אשראי הסביר: "הידיים שלי היו מלוכלכות עם כפפות כי הכנתי המבורגר".

לעומתו, בעסק לשטיפת מכוניות שבו לא נרשמו הכנסות במזומן, התקבל ההסבר הבא: " הלקוחות מיהרו השאירו את הכסף, ואני התפניתי לשטוף רכב אחר, רציתי לרשום יותר מאוחר כי הידיים היו רטובות".

בחנות לפירות וירקות בטבעון, נמצא עודף בקופה הנובע מתשלומים במזומן שלא נרשמו, כתוצאה מכך שלא נוהלו סרטי הקופה. ההסבר המעניין שניתן היה: "חצי שנה אני אומרת לטכנאי לבוא ולתקן לי את הקופה והוא מתחמק ממני".

"פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים, כך נמסר מרשות המיסים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות