אשת עציר שהתאבד תובעת מיליון וחצי שקל מהמדינה

אשת עציר שהתאבד תובעת את המדינה וטוענת כי כלאו את בעלה המנוח למרות שידעו על נטיותיו האובדניות
כתב תביעה שהוגש לאחרונה, מפנה אצבע מאשימה כלפי שירות בתי הסוהר ומשטרת ישראל, שכלאו עציר למרות שידעו על נטיותיו האובדניות.

לבית משפט השלום בחיפה, הוגשה תביעה של תושבת הצפון לאחר שבעלה התאבד בכלא צלמון, וזאת לטענתה ולטענת בתה, למרות חוות הדעת – שהצביעו על נטיות אובדניות.

מכתב התביעה עולה כי בשנת 2012 נעצר החשוד בעקבות תלונה שהוגשה על ידי עוברי אורח ששמעו צעקות מביתו ומיהרו להזעיק את המשטרה, מחשש לאלימות במשפחה. המנוח נחקר בתחנת המשטרה ובית המשפט החליט להאריך את מעצרו. הוא נקלט למעצר בכלא צלמון. אך לאחר חמישה ימים הוא תלה את עצמו בתאו שבכלא.

 

לאחר חמישה ימים במעצר, החשוד תלה את עצמו בתא. צילום: אילוסטרציה

 

בתביעה שהוגשה על ידי עו"ד ליאור וימן צויין כי חודש וחצי לפני כן הוגשה נגדו תלונה נוספת על תקיפת בת זוגו ובחקירתו נשאל האם ניסה להתאבד בעבר. תשובתו הייתה שניסה לקפוץ ממרפסת.

עוד צויין בכתב התביעה כי בחקירת בת זוגו אמרה האחרונה: "הוא יכול לדפוק את ראשו ברצפה ולהתנהג בצורה מפחידה ומוזרה". בת הזוג אף סיפרה כי בוויכוח שפרץ בינה ובין בעלה, הוא צעק עליה: "קחי סכין, תהרגי אותי, אולי יותר טוב בשבילך שאני אמות, או שיותר טוב לך להרוג אותי..".

בתביעה נטען כי בתשובה לשאלות החוקרים טרם האירוע, סיפרה להם האשה כי בעבר הוא ניסה לחתוך לעצמו ורידים, עמד על החלון ואמר שיקפוץ. היא הוסיפה וסיפרה לחוקרי המשטרה כי כשחברתו לשעבר עזבה אותו, הוא "נכנס" בעמוד עם רכבו בכוונה תחילה.

 

עו"ד וימן. צילום: יח"צ

"מדברים אלו של המנוח עצמו ושל התובעת, ברי כי המנוח ניסה לשים קץ לחייו מספר פעמים קודם לאירוע שבנידון וברור כי מדובר היה בעצור בעל נטיות אובדניות וסיכון גבוה ביותר לשים קץ לחייו", כתב עו"ד וימן בכתב התביעה.

עוד נטען בתביעה כי שירות בתי הסוהר והמשטרה התעלמו מנורות אזהרה, מהן עלה כי העציר עלול לפגוע בעצמו, ולו רק בשל העובדה כי חודש וחצי לפני כן, העיד בעצמו כי ניסה להתאבד. עוד נטען כי למרות ידיעת העובדות, לא הגבירו את רמת ההשגחה עליו ולא צפו כי הוא בסיכון גבוה להתאבד. בנוסף, לא הנחו את עובדי שב"ס בהתאם לנהלים על אסיר שחייב בהשגחה, לא בדקו את עברו הנפשי של העציר ולא התקיימה חלופת מידע רלוונטי על העציר, בין המשטרה לשב"ס.

הרשויות הקלו ראש בחיי אדם, בשלמות גופו או בריאותו ולא נקטו באמצעי זהירות סבירים לשמירה צמודה עליו, כמתחייב ממצבו הנפשי ולא נקטו בכל האמצעים הדרושים במטרה למנוע את התאבדותו, נטען בתביעה: מאז מותו נאלצת אשתו להתמודד לבדה עם עול הפרנסה ולגדל בגפה את בתם המשותפת. בעקבות מותו נגרמו להן גם הוצאות אבל, קבורה ומצבה, טענו האם ובתה. בסך הכל תובעות האלמנה ובתה סכום של כמיליון וחצי שקלים, הכוללים הפסדי השתכרות של המנוח, הפסד זכויות סוציאליות, הפסד שירותי בן זוג ואב, הוצאות קבורה, אבל, מצבה, נזקים והפסדים עקיפים, תמיכה פסיכולוגית ועוד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות