חדשנות בכללית: אבחון רנטגן מילולי

טכנולוגיה חדישה במכוני ההדמיה של כללית: פענוח מילולי החוסך זמן מהרדיולוג ומקצר את משך המתנה לתוצאות הבדיקה
כללית במחוז חיפה וגליל מערבי רכשה והטמיעה טכנולוגיה מתקדמת, המאפשרת הקלדה קולית בזמן אמת של הפענוח המבוצע על ידי רופאים רדיולוגים במכוני הדימות של כללית, במרכזים הרפואיים לין, זבולון והמרפאה היועצת בעכו.

ישראל פריימן מנהל המחשוב במחוז, מציין כי המערכת מאפשרת הכתבה בדיבור ספונטני של הפיענוח וממירה בזמן אמת את הדיבור לטקסט מוקלד ברמת דיוק של מעל 95%, כאשר קצב הדיבור מהיר פי 3 מקצב ההקלדה. המערכת מאפשרת הקלדה קולית במקביל לביצוע הבדיקות והפיענוחים וביכולתה להמיר לטקסט כתוב גם מונחים רפואיים בשפות עברית/אנגלית.

 

מהיום, פענוח מילולי במכוני ההדמיה. צילום: דוברות כללית

ד"ר האשול שרבל, מנהל מערך ההדמיה של כללית במחוז, מוסיף כי יתרונות המערכת היא בכך שהיא מאפשרת לרופאים הרדיולוגים להתמקד בעבודתם המקצועית ולא לכלות זמן יקר בשימוש במקלדת.

יתרון נוסף הוא בכך שבדרך זו נמנעות טעויות אנוש החלות בהקלדה ידנית. כתוצאה מכך, המערכת מפנה למפענח זמן להגברת קצב הפיענוחים ומקצרת את משך ההמתנה לקבלת תוצאות בדיקות הדמיה.

 

פענוח מילולי במכוני ההדמיה של המחוז. צילום: דוברות כללית

מדובר בשלב ראשון לקראת הטמעת המערכת בעוד מכונים ועבור בדיקות נוספות כחלק ממגמה כוללת בכללית למנף טכנולוגיות חדישות לשיפור וייעול השירות למטופלים.

טכנולוגיה זו מצטרפת לחידושים נוספים שהנהיגה כללית לשיפור ייעול שירות ההדמיה, מעבר לפתיחת מכונים חדשים וציודם במכשיר מתקדם. כך גם הופעל מערך של פענוח  מרחוק, כך שהצילום המתבצע במכון מרוחק יחסית, מפוענח ע"י צוות מנוסה היושב במרכזים הגדולים. מהלך המבטיח שעל אף המחסור הארצי ברדיולוגים, תהיה רמת הפענוח גבוהה וקיצור משך ההמתנה לתוצאה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות