תאונות עבודה הפכו להיות "מכת מדינה".

אין יום בו איננו שומעים על עובדים שנפצעו במהלך עבודתם ; עובד ניקיון שמעלון נפל עליו, עובדים שמתים עקב נפילה מגובה, נפילות מפיגומים, פגיעות בקווי ייצור, פציעות עקב שימוש בציוד מכני, דוגמאות לא חסר.
"איך הייתי צריך את העבודה הזו" , כך ר' חשב בליבו. "אני חייב את הכסף, בדיוק השתחררתי מהצבא ואבא חולה ולא עובד… אוכל לעזור למשפחה". בבוקרו של יום קייצי, מגיע ר', עובד צעיר ונמרץ בתחום הבניין, לעבודה. "תכלס, אחלה משכורת… שווה להתמיד כאן ! אני אוכל להתפרנס ועל הדרך אולי אלמד משהו על בניין, רק צריך להקשיב לבוס!". ר', חדור מוטיבציה, מתחיל את יום עבודתו והבוס מצווה עליו לעבוד על פיגום בבית אבות ידוע. "אל תכנס אל תוך בית האבות!" אומר לו הבוס "אנחנו לא רוצים להפריע לקשישים שנמצאים שם". "אבל למה?" מקשה ר' "על מנת להגיע לקומה הרביעית של הפיגום אני יכול להיכנס ישירות מהקומה?".

"אסור לך להיכנס פנימה תעלה דרך הפיגום ותביא איתך דלי עם כלי העבודה".

עו"ד בועז אלקלעי צילום פרטי

במצוות מעבידו ר' מטפס על הפיגום עם כלי העבודה ולפתע הפיגום מתנדנד ור' מאבד שווי משקל, צונח מגובה של 7 מטרים ונחבט ברצפה.

ת' גם הוא עובד צעיר. "אני חושב ללמוד מקצוע מסגרות" הוא אומר "מצאתי מקום טוב להתחיל" … מקום טוב הוא חשב … הוא התבקש לעלות על גג ולפרק ברזלים אלא שהוא לא שיער בנפשו כי הגג לא יציב "ועשה את שלו". ת' החל ללכת על הגג ולפתע הגג נפער וקורס תחת רגליו והוא נופל מגובה רב ומתרסק לרצפה שמתחתיו. משם הדרך לבית החולים הייתה קצרה…

תאונות עבודה הפכו להיות "מכת מדינה".

אין יום בו איננו שומעים על עובדים שנפצעו במהלך עבודתם ; עובד ניקיון שמעלון נפל עליו, עובדים שמתים עקב נפילה מגובה, נפילות מפיגומים, פגיעות בקווי ייצור, פציעות עקב שימוש בציוד מכני, דוגמאות לא חסר.

תאונות הללו יכולות להסתיים במקרה הטוב בפציעות קשות ושברים המותרים את העובד מוכה חבול ונכה וחסר יכולת להשתכר ויכולות להסתיים במקרה הרע יותר במוות המותיר את בני משפחתו של הנפטר המומים וכואבים כאשר ברגע מטה לחמם נגדע.

הרבה פעמים המעביד וגורמים נוספים מתרשלים כלפי העובדים כאשר ברשלנות, אדישות ועצימת עיניים, תוך שהם רואים את העובד רק "כגורם ייצור", מפקירים אותם לגורלם ומסבים לעובדים ומשפחתם נזקים קשים.

ההפקרות יכולה להיות באדישות כלפי בטיחותו וחייו של העובד. בדוגמאות שהבאנו ברור שהתנהלות אחרת של המעביד,  בחינת השטח או מתן הוראות מתאימות, היו מונעות את התאונה.

ההפקרות של מעביד באה לידי ביטוי באי הכשרת העובד לעבודה שהנדרשת ממנו, מניעה מלקבל אביזרי בטיחות שיכולים למנוע תאונה ולהציל חיים. הרשלנות יכולה לבוא לידי ביטוי בכך שהעובד לא מקבל הדרכה מתאימה בכלל ולגבי הסיכונים בעבודה בפרט. הרשלנות יכולה לבוא לידי ביטוי באופן שהמעביד לא מנהיג שיטת עבודה בטוחה, מפקח ומדריך את העובד ומספק לו אמצעים על מנת לבצע את עבודתו בבטחה.

בדרך כלל כאשר העובד נפגע בנסיבות שכאלה הוא יכול להגיש תביעה כנגד המעביד (וגורמים רשלנים נוספים) ותביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי .

קיימות תביעות ביטוחיות נוספות אליהם לא נדרש כאן.

במסגרת התביעה כנגד ביטוח לאומי יכול העובד לקבל תשלום בשל עד  91 ימי מחלה ולאחריה יגיש תביעה לנכות ובמקרים המתאימים יהיה זכאי למענק או קצבה.

בתביעת הרשלנות יכול העובד לקבל פיצוי עבור כל הנזקים הגופניים שנגרמו לו ובכלל זה עבור הפסד ההשתכרות שלו לעבר ולעתיד ופגיעה בפוטנציאל ההשתכרות, פיצוי בשל כאב וסבל, הוצאות רפואיות, הוצאות עזרה בבית וכו' .

בתביעות מהסוג הזה יש להוכיח את הרשלנות של הגורמים המזיקים .

לשם כך אנו עושים שימוש באמצעים משפטיים ועובדתיים שונים על מנת לאתר את הרשלנות ולהטילה על המזיק ובכך להביא פיצוי לעובד.

בתי המשפט פסקו, כי מעביד חב חובת זהירות כלפי העובד. על המעביד מוטלות חובות שונות, שמטרתן לספק לעובד סביבת עבודה בטוחה. בין השאר חייב המעביד לספק לעובד כלי עבודה בטוחים, הגנה מפני סכנות במקום העבודה, הדרכה נאותה, פיקוח ועוד.

כאשר נפגע עובד במהלך עבודתו, בוחן בית המשפט האם עמד המעביד בחובות המוטלות עליו. אם ימצא בית המשפט כי המעביד הפר איזו מן החובות המוטלות עליו, ובפרט אם חובות אלו נקבעו בחיקוק מסוים, יקבע בית המשפט כי המעביד התרשל כלפי העובד, ובמקרה כזה תקום לעובד זכאות לפיצוי מאת המעביד.

טיפים

ככל שניתן וקיימת אפשרות הייתי ממליץ על תיעוד מקום הנפילה בזמן אמת.

ברור כי במקרים חריגים הדבר האחרון שהעובד יכול לעשות זה לתעד את העניין, אבל בעולם בו אנו חיים תמיד יש מישהו שהוציא פלאפון צילם, תיעד רשם ומידע זה חשוב לצורך התביעה וחשוב לאתרו.

במקרים רבים ובעיקר במקרים חמורים משרד העבודה והרווחה בודק ובוחן את האירוע וניתן ללמוד מהדו"ח מה אירע בזמן אמת.

במקרים אחרים המשטרה היא זו אשר מבצעת תחקור ראשוני וחקירות של עדים ולעיתים מגישה כתב אישום נגד גורמים אחראיים וברור כי מתוך תיק המשטרה ניתן לדלות את מרבית רכיבי הרשלנות.

המידע המובא לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי, אלא מידע ראשוני וכללי. בכל מקרה מומלץ לקבל ייעוץ משפטי פרטני ויסודי.

כל המסתמך על מידע זה עושה זאת על אחריותו בלבד. משרדנו לא יישא בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות על הדברים המובאים לעיל. אין באמור לעיל כדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח מכל סוג שהוא.

בועז אלקלעי, עו"ד

אלקלעי בכר ושות' – עורכי דין

מגדל לוינשטיין, דרך מנחם בגין 23, תל אביב 6618356

טל': 03-6120101 פקס: 03-7511688


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט