"אנחנו הגבנו לשביתה בעירייה כפי שהיינו צריכים" (וידאו)

יו"ר הסתדרות המורים בחיפה עדנה דוד מספרת לנו על השביתה בבתי הספר ובגנים בשבוע האחרון ועל הסכסוך עם משרד החינוך בנושא מבחני המיצ"ב, שכרגע לא מתקיימים
 

הבוקר ערכנו ראיון עם יו"ר הסתדרות המורים בחיפה והמרחב עדנה דוד, ראיון בו היא סיפרה לנו על השביתה שהייתה בשבוע האחרון בבתי הספר ובגנים עקב שביתת עובדי עיריית חיפה, על הסכסוך עם משרד החינוך בנושא בחינות המיצ"ב, ועל מקצוע ההוראה בכלל.

צפו בסרטון:

 

עדנה דוד בוקר טוב, ספרי לנו קצת על עצמך.

"אני עדנה דוד, יו"ר הסתדרות המורים בחיפה והרמחב וסגנית המז"כלית יפה בן דוד. אני כ-19 שנים במערכת החינוך והצטרפתי לפני שנה וחצי ליפה בשינוי הגדול שהיא מובילה למען עובדי ההוראה".

כ-19 שנים בתחום. עדנה דוד. תמונה: ניוז חיפה קריות

כ-19 שנים בתחום. עדנה דוד. תמונה: ניוז חיפה קריות

התגובה של הסתדרות המורים לשביתה בעיריית חיפה בשבוע האחרון הייתה השבתת גני הילדים ובתי הספר. מה בעצם קרה שם?

"חשוב לציין שהשביתה הייתה של עובדי העייריה. אנחנו רק הגבנו כתוצאה מהמצבים אליהם נקלעו בתי הספר והגנים".

"למשל בגנים מיום רביעי לא הגיעו סייעות, וגננות לא יכולות לעבוד בלי סייעות. הגננות המשיכו להגיע לגנים אך ללא קבלת ילדים. ביום השלישי לשביתה לא אפשרנו למורים ולמנהלים לקבל תלמידים אל בתי הספר, כיוון שהמצב הסניטרי בבתי הספר היה חמור והיינו צריכים להגן על התלמידים ועל הצוות הלימודי. הצוותים הגיעו, לא שבתו, ערכו ישיבות צוות וכך הסתיים היום השלישי לשביתה".

אתם הכרזתם על סכסוך עבודה מול משרד החינוך בטענה שמבחני המיצ"ב שנערכים בבתי הספר לא משקפים את יכולות התלמידים. ספרי לי על זה.

"נכון, הכרזנו סכסוך עבודה מול משרד החינוך בנושא המיצ"ב. הכל החל כשלא פורסמו תוצאות המיצ"ב בשנה שחלפה, והטענה הייתה שמורים ומנהלים רימו בבחינה ולא דיווחו נכונה על תלמידים מאובחנים".

"זה התברר כלא נכון, ומבדיקה ארצית שערכנו גילינו שהמיצ"ב יוצר יותר נזק מאשר תועלת, זה הפך להיות מבחן פופוליסטי, אין שום דבר לטובת התלמידים והמורים כתוצאה מהמבחן הזה. המזכ"לית יפה בן דוד הבהירה שהסתדרות המורים היא לא נגד הערכה ומדידה, רק באופן שיהיה נכון למערכת של היום".

"המיצ"ב מזיק הרבה יותר מאשר מועיל". תמונה: ניוז חיפה קריות

"המיצ"ב מזיק הרבה יותר מאשר מועיל". תמונה: ניוז חיפה קריות

ומנסים למצוא פתרון?

"אנחנו נמצאים במשאים ומתנים מול משרד החינוך, בשבוע שעבר היה דיון בבית הדין לעבודה והשופטת קיבלה את עמדת הסתדרות המורים ושלחה את שני הצדדים למצוא פתרון מתאים ונכון".

הוראה אינה בראש סדר העדיפויות של צעירים כיום. איך את מסבירה את זה?

"הוראה וחינוך הם תחומים מדהימים, אך רק לאנשים המתאימים. אני למשל, למדתי רפואה והעדפתי שלא לעסוק בזה לבסוף. הלכתי עם תחושת הבטן שלי, תחושה של רצון לשנות ולחנך את הדור, זה משהו שבער בי".

"אני ממליצה רק למי שהדברים בוערים בתוכו לפנות לתחום הזה, כיוון שזה מקצוע עם שליחות והשפעה. איך עושים זאת בפועל, זה משהו שכל צעיר וצעירה צריכים לשאול את עצמם לפני שהם מחליטים במה לעסוק".

"במקצוע החינוך אתה יכול להשפיע ולעשות דברים שאי אפשר לעשות במקומות אחרים. וכיום, כשהסתדרות המורים נותנת גב כמו מלגות ללמידה, עזרה ותמיכה, רק מי שזה בוער בנפשו צריך למצוא את עצמו במקום הזה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות