סוגרת מעגל: "בת אל היא נס רפואי"

"היא נולדה בפגיית כרמל במשקל של שתי חבילות חמאה… הסיכוי שלה אז לשרוד היה אפסי", נזכר הרופא שטיפל בה. 20 שנה אחרי, היא חוזרת לאותה פגייה, הפעם כבת שירות לאומי
 

בת אל- חיה לובשבסקי נולדה בבית חולים כרמל בחורף של 1999, בשבוע ה 26 להריון במשקל 485 גרם. בהמשך אף ירדה במשקלה עד ל 400 גרם. חייה היו בסכנה ממשית ומאז ועד היום היא מוגדרת כפגה הקטנה ביותר – שנולדה אי פעם בבית החולים.

היום, בדיוק 20 שנה אחרי, היא חוזרת לאותה פגייה שהצילה את חייה והפעם כבת שירות לאומי שמתנדבת למען פגים אחרים:

"אני כל כך שמחה לחזור לכאן, ולתרום למקום שהציל את חיי".

מי שטיפל אז בבת אל וכיום מנהל את פגיית כרמל, פרופ' אבי רוטשילד: "בישראל, לפני 20 שנה הסיכויים של פג במשקל של 480 גרם לשרוד היו כמעט אפסיים. לראות את בת אל היום עובדת ומתנדבת בפגייה, זו סגירת המעגל הכי יפה שיש".

"צריך להבין שזה משקל של בקושי שתי חבילות חמאה והשרידות במקרים כאלו ובמיוחד בשנה הראשונה לחיים, היא כמעט אפסית", נזכר פרופ' רוטשילד:

"בת אל היא הפגה הקטנה ביותר שנולדה בכרמל מפתיחת הפגייה ועד היום. כיום אנחנו מטפלים בכרמל גם בפגים שנולדו בשבוע 23 אבל אלו שבועות קריטיים לחלוטין ובשילוב משקל נמוך במיוחד, יש כאן בהחלט סכנת חיים ממשית. בת אל היא סוג של נס רפואי".

 

"בת אל היא סוג של נס רפואי". בת אל בפגיה כיום עם פרופ' רוטשילד וצוות הפגיה (מימין לשמאל) האחיות אלבינה פסיקובה, יפה איילון וליאור שקד. צילום: אלי דדון

אמה של בת אל, איריס לובשבסקי, היא לוחמת אמיתית, שלא ויתרה על האפשרות להביא עוד ילדה לעולם.

"את ההריון הראשון עם הבן שלי הגדול עברתי עם רעלת הריון וגם סוכרת הריונית והרופאים המליצו לי לא להביא עוד ילדים כי זה מאוד מסוכן", היא מספרת: "אבל החלטתי לא לוותר".

בשבוע ה 24 להריון היא חשה מצוקה ועברה לשמירת הריון. בשבוע ה 26 פגעה בה רעלת ההריון קשות ורגע לפני קריסת מערכות היא הובלה בדחיפות לניתוח קיסרי דחוף בכרמל: "החלטתי שאני לוקחת את הסיכון. היתה לי אינטואיציה ואמונה חזקה וסמכתי על צוות הפגייה".

 

"שתי חבילות חמאה". בת אל בפגיה בבית החולים כרמל. צילום מהאלבום המשפחתי

אחרי 5 חודשים של טיפול מאומץ ומסור במיוחד במהלכם הפכו בת אל והוריה לחלק ממשפחת הפגיה, היא יצאה לבסוף מבית החולים בשבוע ה 46 ובמשקל של 2,600 ק"ג.

פרופ' רוטשילד: "המקרה של בת אל מוכיח כי שרידות של פגים קטנים, תלויה מאוד בהורים ובאהבה שהם נותנים לפג. ההורים לא משו ממיטתה של בת אל וזה בהחלט עזר מאוד".

היום בפגייה החדשה והנוצצת של כרמל, בת אל בת ה 20 מסתובבת עם חלוק ותג של בת שירות לאומי והיא פורחת ומאושרת.

"רציתי לתרום בשירות הלאומי שלי בתחום רפואי כלשהו ומאוד רציתי לסגור מעגל ולהגיע לפגייה בה נולדתי", היא מספרת בהתרגשות:

"הצוות קיבל אותי בזרועות פתוחות וכולם שמחו מאוד לקראתי. אני מרגישה שאני תורמת באמת והעבודה מספקת אותי מאוד. כל יום שאני מגיעה לפגייה אני מרגישה את העוצמה של המקום ומתחברת מאוד לצוות. אני מרגישה שאני מחזירה למקום שבעצם הציל את חיי".

האם, איריס: "כל אמא צריכה לעשות את השיקולים שלה, אבל אני שלמה לגמרי עם ההחלטה שקיבלתי. האושר שבת אל מביאה למשפחה שלנו לא יסולא בפז. עד היום אנחנו בקשר ומחוברים לצוות הפגייה של כרמל שהפכה להיות המשפחה השנייה שלנו. הצוות יחד עם פרופ' רוטשילד, מנהלת הסיעוד ליאור שקד והאחות יפה איילון מלווים אותנו מרגע הלידה לפני 20 שנה ועד היום. הם אפילו הגיעו לחגוג איתנו את בת המצווה של בת אל".

 

"הצוות שמלווה אותנו מרגע הלידה ועד היום, הגיע לחגוג איתנו את בת המצווה של בת אל". פגיית כרמל. צילום: אלי דדון

"השנה קיבלה הפגיה בכרמל את אות ההצטיינות ממשרד הבריאות זו השנה החמישית ברציפות, ושיתוף הפעולה בין כל הצוותים עובד ומרגיש מצויין", אומר פרופ' רוטשילד: "בפגיית כרמל עוברים כ 400 ילודים בממוצע בשנה ומעל מחציתם הם פגים. בפגייה 18 עמדות טיפול מתקדמות והיא יכולה להגיע עד ל 22 עמדות טיפול בפגים".

ובת אל, היא ממשיכה ומגיעה בכל בוקר לפגיה בה נולדה עם חיוך ענק על השפתיים ועם תודה ענקית בלב: "אחרי שאסיים את השירות אני רוצה לחזור להוראה וללמד ולחנך את דור העתיד של ישראל. אני רוצה ללמד את ילדי הגיל הרך ולתת לילדים הקטנים חינוך של תקווה. אחרי שניצחתי אני חושבת שכל אחד עם רצון ואהבה יכול גם לנצח".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות