שמונה בתי ספר ממחוז חיפה הגיעו לשלב הגמר בתחרות בנייה ירוקה

חמישה בתי ספר מתוכם צפויים לזכות ב- 150,000 שקלים למימוש מיזם ירוק בתחומם
 

33 בתי ספר מכל רחבי הארץ, מתוכם שמונה ממחוז חיפה, הגיעו לשלב השלישי והאחרון בתחרות הארצית לבנייה ירוקה לבתי ספר יסודיים ירוקים וירוקים מתמידים – לשנת הלימודים תשע"ט. (רשימת בתי הספר שעלו לגמר ממחוז חיפה במשרד החינוך מופיעים בסוף הידיעה).

התחרות, שהינה יוזמה משותפת של משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה, והמועצה הישראלית לבנייה הירוקה תספק בידי חמשת הזוכים העתידיים הזדמנות ייחודית להוצאתו אל הפועל מיזם בניה ירוקה במרחב הבית ספרי בהיקף תקציבי של  עד 150,000 ₪ לכל בית ספר.

בין המיזמים המעניינים: הפרדות אקוסטיות להפחתת רעש המכוסות בצמחייה לספיגת זיהום אוויר, ארובות שמש להזרקת תאורה טבעית בין הקומות, גינות פנימיות של גידולים הידרופוניים (ללא צורך באדמה) בכיתות ובמסדרונות, שטחים מפולשים שמוסבים לחממות צמחייה ומעבדות קיימות, גינות ירק על גגות בית הספר לבידוד תרמי מחום וקור.

בתי הספר שהעפילו לשלב הגמר יזכו בחודשים הקרובים לליווי צמוד של צוות מנטורים ייחודי שילווה אותם מבחינה מקצועית. הפרויקטים הסופיים יוגשו בפני צוות שיפוט שיורכב מנציגי משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה, המועצה הישראלית לבנייה ירוקה אשר יבחן אותם בהתאם לערכים הסביבתיים והחינוכיים שהם מקדמים וההלימה שלהם לתפיסה הפדגוגית והחינוכית הפועלת בבית הספר. ההכרזה על הזוכים תערך בחודש ספטמבר 2019 ובמסגרתה יעניקו תעודת הוקרה לכל בתי הספר המשתתפים בתחרות על העבודה לקידום מרחבים בית ספרים ירוקים.

 

בית ספר יסודי בקרית מוצקין – זוכה התחרות אשתקד. צילום: משרד החינוך

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "הבניה הירוקה מהווה חלק ממערך גדול של פעולות שאנחנו מקדמים בתחום החדשנות בחינוך. לצד התכניות שמקדם המטה חשוב לנו לקדם גם יוזמות מהשדה החינוכי. במהלך הסיורים שלנו ברחבי הארץ, אנו רואים שבבתי ספר רבים צומחות יוזמות מקומיות נפלאות. הידע, הניסיון והיצירתיות של המנהלים והמורים מייצרים מגוון גדול של רעיונות חדשניים. חשוב לנו למנף אותם כדי לשנות את מרחב הלמידה של התלמידים ואת מרחב העבודה של המורים. ולא רק אלא גם לעודד חשיבה פורצת דרך, ששמה בקדמתה את המדע. אני מאחל לבתי הספר הצלחה".

"הבניה הירוקה, חלק ממערך גדול של פעולות שאנחנו מקדמים בתחום החדשנות בחינוך". בתמונה: שמואל אבואב בכנס היערכות בתחילת שנת הלימודים. צילום: דוברות עיריית קריית מוצקין

מנהל המחוז, דר סער הראל, ציין כי "בתחרות זו בתי הספר מציגים הלכה למעשה את עקרונות הבנייה הירוקה. עקרונות אלו מספקים את התשתית הראויה להפיכת סביבת הלימודים לבריאה ולאיכותית יותר. משמעות הלמידה בבית הספר בבניה ירוקה משמעו צמצום החשיפה של התלמידים למזהמים שמקורם במבנה, הגדלת האור והאוורור הטבעיים ושיפור חווית השהייה במבנה בית הספר, זאת לצד חשיפה לתכנים סביבתיים וחברתיים מתקדמים".

 

מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, ד"ר סער הראל. צילום דוברות משרד החינוך מחוז חיפה

עוד הוסיף ד"ר הראל, ואמר כי מחקרים שנערכו על בתי ספר ירוקים ברחבי העולם הצביעו על כך שתלמידים נהנים מציונים גבוהים יותר וניכר צמצום במספר ימי המחלה של צוות המורים והתלמידים כאחד.  מבחינה חינוכית, התלמידים הלומדים בסביבה מחנכת ירוקה נחשפים לתכני קיימות מגוונים ומהווים את דור העתיד אשר יצעיד את התחום קדימה".

החינוך לקיימות ומחויבות כלפי הסביבה בה אנו חיים הינו אחד מהערכים המרכזיים שמשרד החינוך פועל לקדם ולהטמיע בקרב תלמידי המערכת. היישום בפועל של עקרונות הבנייה הירוקה בבתי הספר מהווה נדבך חשוב ונוסף בהקשר זה המספק את התשתית להפיכת סביבת הלימודים לבריאה ולאיכותית יותר. הלמידה בבית הספר בבנייה ירוקה משמעה צמצום החשיפה של התלמידים למזהמים שמקורם במבנה, הגדלת האור והאוורור הטבעיים ושיפור חווית השהייה הממושכת במבנה בית הספר, זאת לצד חשיפה לתכנים סביבתיים וחברתיים מתקדמים. מבחינה חינוכית, התלמידים הלומדים בסביבה מחנכת ירוקה נחשפים לתכני קיימות מגוונים ומהווים את דור העתיד אשר יצעיד את התחום קדימה.

זיוית לינדר, מנהלת אגף חינוך וקהילה במשרד להגנת הסביבה: "במסגרת התחרות הילדים וצוותי בתי הספר עוברים תהליך חווייתי של למידה על נושא הבנייה הירוקה. הדרישה שהוצבה בפניהם לייצר חיבור בין ההיבטים הפדגוגים להיבטים הפיזיים מובילה לחשיבה יצירתית, להתנהלות מערכתית רב תחומית ולהעמקה בהיבטים המדעיים של הבנייה. התחרות מאפשרת לבתי הספר לתת ביטוי פיזי לתפיסה הפדגוגית שבית הספר מקדם בנושאי קיימות וסביבה ולייצר מיזם פיזי שיהווה מקום לימוד ויתנהל על פי עקרונות הקיימות".

הילה ביניש מנכ"לית המועצה הישראלית לבניה ירוקה: "התחרות המשותפת שיזמנו היא דרך מצוינת להביא את נושא הקיימות והבנייה הירוקה לבתי ספר דרך למידה, פרוייקט יזמי וחשיבה משותפת. היישום בפועל של עקרונות הבנייה הירוקה בבתי הספר מספק את התשתית הראויה להפיכת סביבת הלימודים לבריאה ולאיכותית יותר. הלמידה בבית הספר בבנייה ירוקה, משמעה, צמצום החשיפה של התלמידים למזהמים שמקורם במבנה, הגדלת האור והאוורור הטבעיים ושיפור חווית השהייה הממושכת במבנה בית הספר, זאת לצד חשיפה לתכנים סביבתיים וחברתיים מתקדמים. מבחינה חינוכית, התלמידים הלומדים בסביבה מחנכת ירוקה נחשפים לתכני קיימות מגוונים ומהווים את דור העתיד אשר יצעיד את התחום קדימה".

להלן רשימת בתי הספר שעלו לשלב הסופי בתחרות:

אלעמל אום אל פחם

ארלוזורוב חיפה

גורדון קרית אתא

חדשני דליאל אל כרמל

נילי זכרון יעקב

צליל חדרה

שקד קרית טבעון

שרת פרדס חנה


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך