"התועלת שבהקמת 'דניה הירוקה' אינה מצדיקה פגיעה בשטחים הפתוחים בכרמל"

החברה להגנת הטבע בפניה לוועדה המחוזית לתכנון ובניה: "התועלת שבהקמת 'דניה הירוקה' אינה מצדיקה את הנזק שהיא תסב ואת פגיעתה בשטחים הפתוחים של הכרמל"
החברה להגנת הטבע פנתה לוועדה המחוזית חיפה לתכנון ובניה בטענה כי "התועלת שבהקמת 'דניה הירוקה' אינה מצדיקה את הנזק שהיא תסב ואת פגיעתה בשטח הפתוח של הכרמל ובמדרונו של הגן הלאומי המוכרז, נחל נדר".

התכנית הצפויה לעלות השבוע לדיון בוועדה המחוזית חיפה לתכנון ובניה, מציעה הקמתה של שכונה חדשה של בתים פרטיים דו-משפחתיים.

"ציפוף השטח הבנוי ואכלוס שטחים ומבנים נטושים בתוך העיר, צריך לקבל עדיפות על פני פיתוח של שטחים טבעיים בשיפולי העיר", טוענים בחברה להגנת הטבע.

 

מבט מדרום על מפנהו הדרומי של נחל נדר. צילום: גילי שולץ

תכנית "הוד הכרמל דניה הירוקה" שהוצגה ב-2017 בוועדה המחוזית חיפה לתכנון, נדחתה ולפני כמה חודשים נקלטה מחדש עם תיקונים ובעוד יומיים (רביעי) צפויה לעלות לדיון .

התוכנית מציעה הקמתה של שכונה חדשה של בתים פרטיים דו-משפחתיים המרחיבה את דניה על חשבון השטחים הטבעיים הסמוכים.

בחברה להגנת הטבע טוענים כי "מדובר בהמשך לשכונת יוקרה שמיועדת למעטים בלבד בעוד שהמחיר הסביבתי הוא יקר ופוגע בכלל, ובפרט במדרונו של נחל נדר – שטח טבעי איכותי המשמש את התושבים ומהווה חלק מן המעטפת הירוקה של העיר".

 

מבט ממזרח. צילום: אמיר וינר, החברה להגנת הטבע

על פי אמיר וינר, מתכנן סביבתי בקהילת חיפה והסביבה בחברה להגנת הטבע, בניגוד לאמור בדברי ההסבר של התכנית, אין מדובר בשטח "כלוא", אלא בשטח פתוח, המחובר ברציפות לשטחי הגן הלאומי. "לטעמנו, פיתוח השכונה מחזק את מגמת הזחילה של חיפה לשוליים הטבעיים בעוד תרומתה העירונית מועטה. למרות שהשטח המוצע לפיתוח הוגדר בייעוד מוכלל למגורים בתכנית המתאר של חיפה, אנו סבורים כי יש לשמור את עתודות הקרקע הללו כחלק מן המעטפת הירוקה של העיר, המשמשת חיץ פתוח שנועד לצמצם את השפעות השוליים על שטחי הטבע הרגישים ולהכיל בתוכו פעילות אדם מתונה, תשתיות וחיץ אש משריפה", הוא אומר.

הנזקים שעלולים להיגרם מהקמת השכונה החדשה משמעותיים וחמורים – כך נטען במכתב: החציבות יגרמו פצעים חריפים בנוף וידרשו קירות תומכים גבוהים ובולטים; קו הביוב בחלקה המערבי של השכונה עלול ליצור פגיעה נופית משמעותית בשל הצורך בחציבה; הגדלת האוכלוסייה בשכונה תוביל לריבוי כלי רכב, שכבר היום ישנם בשני צמתי היציאה מדניה. בחלה"ט מביעים חשש כי הקמת השכונה תצריך סלילה של כביש נוסף ליציאה מהשכונה על חשבון שטחים טבעיים נוספים; הפיתוח עלול לייצר דרדרת של עודפי עפר ופסולת בניין על המדרון של נחל נדר.

בחברה להגנת הטבע טוענים כי אם למרות הכל יוחלט על הפקדת התוכנית, יש לערוך בה שינויים שיאפשרו צמצום ככל הניתן של הפגיעה בערכי הטבע החיפאים החשובים והפחתה של הנזק שעלול להיגרם לשטחים הגובלים, ביניהם הגן הלאומי המוכרז פארק הכרמל.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות