גן שכולו בריאות

26 גנים במחוז חיפה קבלו השבוע הסמכה לגנים מקדמי בריאות ואורח חיים פעיל בטקס ארצי שנערך ע"י משרד החינוך
 

הגנים הבריאים. במרחבי הגן והחצר נבנו מרכזים המעודדים תנועה. צילום: דוברות משרד החינוך

הגנים הבריאים. במרחבי הגן והחצר נבנו מרכזים המעודדים תנועה. צילום: דוברות משרד החינוך

בטקס ארצי שהתקיים השבוע ברמת אפעל, 26 גנים ממחוז חיפה קיבלו הסמכה – הכרה לגנים "מקדמי בריאות ואורח חיים בריא ופעיל".
רחל מתוקי, מנהלת מחוז חיפה, ציינה כי: "גן ילדים מקדם בריאות שאיפתו לעצב דמות בוגר שאורח חיים בריא הוא מהות שיגרת חייו בהווה ובעתיד. גן מקדם בריאות מהווה תשתית לתהליך חינוכי היוצר שילוב של תחום הבריאות כחלק מהותי ואינטגראלי בהוויה הגנית. המטרה היא יצירת מודל חברתי כמבנה המשמש מסגרת תומכת המשפיעה על ההשקפה ועל תפיסת ההתנהגות הבריאותית של הלומדים, העובדים ובעלי התפקידים בגן. הגן מטפח בקרב ילדים, הורים וצוות חינוכי, אמונה ודרכי התנהגות על ידי הגברת ההנאה וההנעה להשגת בריאות מיטבית, שימורה והפיכתה לאורח חיים. כל זאת באמצעות "אני מאמין" גני, שילוב תחום הבריאות בתכניות הלימודים הפורמאלית והבלתי פורמאלית, חיזוק הקשר עם הקהילה – אופיו ואיכותו, ופעילות משמעותית גלויה ומיודעת בגן וסביבתו".
השנה נבחרו 26 מנהלות גן להיות הסנוניות הראשונות לעבור השתלמות מקוונת והדרכה תוך גנית לשם קידם אורח חיים בריא, מתוך התפיסה שגן הילדים משמש תשתית לתהליך חינוכי המשלב את תחום הבריאות כחלק מהותי בהוויה החינוכית, החברתית והערכית בגן, תוך התמקדות בנושאים :

1. שמירה על היגיינה אישית וסביבתית
2. מודעות לתזונה נבונה
3. שמירה על אורח חיים פעיל
4. בניית אקלים מיטבי לחיזוק רווחה נפשית אישית וחברתית

הגננות עודדו את הילדים לאכול ארוחות בריאות המועשרות בפירות וירקות, והמליצו על שתייה מרובה של מים. התקיימו מי הולדת בריאים.
בחצרות הגנים הוקמו גינות ירק לימודיות שאפשרו לילדים לעקוב מקרוב אחר הצמיחה, ליהנות מחוויית הקטיף ומהכנת תפריטים ומתכונים בריאים.
כדי לפתח בקרב הילדים הערכה עצמית חיובית למימוש יכולתם הגופנית והרגשית הפך החינוך הגופני לחלק מרכזי בסדר היום בגן. במרחבי הגן והחצר נבנו מרכזים המעודדים תנועה ואתגרו את הילדים לשפר את הישגיהם תוך כדי הנאה ומשחק.
בגנים כחלק מהתכנית יצאו ילדי הגן לטיולים בסביבות הקרובה, ועקבו אחר תופעות טבע שאפיינו את שינויי מזג האוויר ועונות השנה.
אורח החיים הבריא היווה חלק אינטגרלי מתכנית העבודה השנתית בגנים וסייע בהטמעת התנהגויות שתרמו לבריאותם הגופנית, רגשית וחברתית ערכית של ילדי הגן.

לאורך השנה התקיימו אירועים משותפים עם ההורים והקהילה מתוך הרצון להנחיל ולהרחיב את המודעות אורח החיים הבריא לקהלים נוספים כגון: הכנת ארוחות משותפות בהם שולב תפריט בריא מאוזן ומגוון, קיום צעידות בוקר משותפות של הורים וילדים אל הגן, קיום ימי ספורט וימי מחול משותפים עם תלמידי בתי הספר הסמוכים.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך