"יש צורך בניתוח כשגבר מתבייש להוריד חולצה בים או בבריכה"

מה עושים במקרה של שדיים אצל המין הגברי? ד"ר צח שרוני מסביר הכל על ההליך הרפואי
ד"ר צח שרוני, מומחה בכירורגיה פלסטית,  מתראיין בתוכנית "בוקר בריאות": כל מה שרציתם לדעת על ניתוחי גינקומסטיה, ניתוחי הקטנת חזה לגברים.

צפו:

 מתי יש דרישה לביצוע ניתוח להקטנת חזה אצל גברים?

"מדובר בניתוח קוסמטי ולא בריאותי, ולכן אין דרישה לבצעו, אלא רצון בלבד. ניתן לחיות עם גינקומסטיה כל החיים משום שאין סכנה בריאותית, לכן, רלוונטיות הניתוח תגיע אם וכאשר זה מפריע בחיי היום יום. למשל, כשגבר נמנע מללכת לים או לבריכה מחשש להורדת חולצה, או שבקיץ אותו גבר לובש מתחת לחולצה עוד 2 גופיות יותר כדי שחזהו יבלוט פחות".

כיצד נראית הפרוצדורה?

"הפרוצדורה מורכבת מהוצאת שומן ורקמת שד. היא נחלקת לכמה שלבים- בשלב הראשון, והפשוט ביותר, נבצע שאיבת שומן ושאיבת רקמת השד המועטה שיש לכל גבר.

במידה ולא הצלחנו לשאוב את רקמת השד, נעבור לשלב השני ונבצע כריתה שלה.

בשלב השלישי ואחרון, נבצע כריתה של עודפי העור. אל שלב זה נמנע מלהגיע, משום שבדרך זו אנחנו עלולים להשאיר צלקות, וכך ניצור בעיה נוספת בכך שפתרנו אחרת".

האם אנחנו מדברים על מצב שונה מגבר שזקוק לדיאטה ו\או פעילות גופנית בלבד?

"נכון. הגברים שמגיעים להתנתח, יגיעו אחרי שניסו להוריד את החזה באמצעות דיאטה ו\ או פעילות גופנית, אך ללא הצלחה או הצלחה שאינה מספקת.

ברוב המקרים, סיבת הגינקומסטיה אינה ידועה. יש מצבים נוספים של צמיחת חזה אצל גברים, כמו סיבות הורמונאליות או גידולים חלילה, אך זה לא המצב. כאן הסיבות הן בריאותיות ומצריכות טיפול, בעוד שבמקרה שלנו מדובר פשוט בחזה יותר גדול".

האם גינקומסטיה יכולה להיות דבר שכיח בגיל ההתבגרות?

"בהחלט. ברוב המקרים בהם גינקומסטיה החלה בגיל ההתבגרות, היא יכולה לחלוף עם תום תקופה זו, אך סביר להניח שתחזור בגיל מבוגר יותר".

באיזה גיל מומלץ לעבור את הניתוח?

"אני מתחיל לנתח מגילאי 17-18, ולא פחות, משום שעד גילאים אלה יש סיכוי של כ-90% שהעניין יסתדר".

האם צריך לעבור את הפרוצדורה כמה פעמים, או שמספיקה פעם אחת?

"מספיקה פעם אחת".

עד כמה ניתוח גינקומסטיה שכיח בישראל ובעולם? והאם יש מקומות בהם אחוזי השכיחות גבוהים יותר?

"כמעט לכל הגברים יש איזשהו מרכיב של רקמת שד ושומן, לכן הניתוח תלוי אך ורק בכמה זה מפריע בחיי היום יום. במידה ומפריע, מגיעים להתנתח. אין מדובר בניתוח מסובך".

מהו זמן ההתאוששות מניתוח גינקומסטיה?

"זמן ההתאוששות הוא באזור השבוע של מנוחה בבית, ועד בין חודש וחצי לחודשיים של הפסקה מפעילות בחדר כושר או כל פעילות פיזית ממושכת. כל העובד בעבודה משרדית, יכול לחזור לעבודה כבר בתום שבוע המנוחה ללא שום בעיה".

האם יש מעקב אחר המטופל אחרי הניתוח?

"כמובן. יש מעקב אחרי שבועיים, לאחר מכן, אחרי חודשיים, ואז אחרי חצי שנה".

האם יש הערכה לגבי גודל האפקט הפסיכולוגי שמביא אתו ניתוח הגינקומסטיה?

"כמובן שיש, ואפילו הרבה. ניתוח הגינקומסטיה, כמו רוב הניתוחים הפלסטיים, מעלים את הביטחון העצמי. הניתוח לא נועד לרפא ולא נועד להיות טיפול פסיכולוגי, הוא נועד לשפר את ההרגשה. כמובן שאין הוא תחליף לפעילות כושר או דיאטה בעת צורך".

ד"ר שרוני בוגר פקולטה לרפואה בטכניון בחיפה, עוסק בפלסטיקה מעל 18 שנה, במהלכן ביצע אלפי ניתוחים בכירורגיה פלסטית וטפולים אסתטיים, והוא חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית והאיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית.

לקביעת תור לייעוץ והדמיה: 050-4544453 , שדרות הנשיא 134, מרכז הכרמל, חיפה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות