הבדיקה לאיתור סרטן צוואר הרחם שהדהימה את מומחי מכבי

שיטת בדיקה חדשה לאיתור סרטן צוואר הרחם הצליחה להביא לעלייה של 33% בגילוי מוקדם, בקרב הנשים שנבדקו והצילה מאות נשים מהמחלה
תוצאות שיטת בדיקה חדשה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם הדהימו את המומחים במכבי:

בתוך כשנה נרשמה עלייה של 33% בגילוי מוקדם של ממצאים סרטניים וטרום סרטניים ומאות נשים שעברו השנה בדיקת פאפ אך בעבר לא היו מאותרות כבעלות סיכון לחלות, אותרו וטופלו בהתאם.

למעלה מ-10,000 נשים בחיפה והקריות ביצעו בדיקת פאפ בשנה אחרונה.

מידי שנה מאובחנות כ-250 נשים בישראל כחולות בסרטן צוואר הרחם וכ-80 נשים נפטרות בכל שנה מהמחלה. כ-5000 נשים נוספות מאותרות עם ממצאים טרום סרטניים כאשר מדובר בסרטן הרביעי בשכיחותו בקרב נשים בעולם (נתוני האגודה למלחמה בסרטן).

הגורם לסרטן צוואר הרחם הוא נגיף הפפילומה (Human papilloma virus – HPV) שעובר בדרך כלל בקיום יחסי מין.

לרוב, הנגיף תוקף את גוף האישה בשנות ה-20 לחייה וב-10% מהמקרים נשאר בגוף ונוטה להתפתח בגילאי 30-50 לנגעים טרום סרטניים או סרטניים.

 

צוות מעבדת מכבי בהדר. צילום: מכבי

 

סרטן צוואר הרחם ידוע כסרטן אלים ולכן לגילוי מוקדם שלו יש חשיבות רבה בטיפול יעיל בו. חיסון נגד נגיף הפפילומה ובדיקת הפאפ – משטח צוואר הרחם, הן הדרכים למנוע את המחלה, וכיום כ-50% מהנשים בישראל מבצעות את בדיקת הפאפ בשגרה.

לפני כשנה החליטה מכבי להכניס לשימוש שיטת בדיקה חדשנית, Primary Cervical HPV DNA Testing. הבדיקה נועדה לשפר את יכולת הניבוי והזיהוי של ממצאים חריגים בצוואר הרחם ולהפחית את שיעור האבחונים השגויים. באמצעותה העריכו במכבי כי ניתן יהיה לזהות ממצאים בצורה מדויקת יותר ואמינה יותר ובכך למנוע את התפתחות המחלה במספר רב יותר של נשים.

נתוני תוצאות הבדיקה שמתפרסמים כעת הצדיקו את ההערכות ומצביעים על עלייה של לא פחות מ- 33% באיתור מוקדם של ממצאים סרטניים וטרום סרטניים בקרב הנשים שנבדקו השנה. נתונים אלו אף גבוהים יותר מנתונים שנצפו במדינות אחרות בעולם שאימצו את השיטה החדשה, כמו ארה"ב והולנד, שם דווח על עלייה של כ-20% בשיעור הגילוי המוקדם.

בבדיקה הקודמת, זו שעדיין נהוגה כיום ביתר הקופות, הדיוק בתוצאות הוא נמוך יותר. ההבדל נובע מסוג הבדיקות המעבדתיות שעוברת הדגימה. מנתוני מכבי עולה שבחודשים מרץ עד דצמבר 2018, אותרו ממצאים טרום סרטניים או סרטניים אצל כ-800 נשים יותר מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה (תקופה בה נעשה שימוש בבדיקה הקודמת).

נשים אלו ככל הנראה לא היו מאותרות כבעלות ממצאים ע"י בדיקת הפאפ הישנה וייתכן ובתוך מספר שנים היו לוקות בסרטן צוואר הרחם.

אם הבדיקה החדשה הייתה מבוצעת גם ביתר הקופות – ההערכה היא כי אצל כ-2,500 נשים נוספות שנבדקו השנה- היו מתגלים ממצאים סרטניים או טרום סרטניים, והן היו יכולות להישלח לטיפול שהיה מונע מהן לחלות במחלה בעתיד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות