מבצע נגד מעלימי מס בעשרות בתי עסק בחיפה והקריות

אנשי מס הכנסה ערכו ביקורות ב-87 עסקים בחיפה ובקריות. מה העלו בחכתם?
לא פחות מ-400,000 שקלים – זהו הסכום שהעלים בעל חנות לתשמישי קדושה בקריית ים, מהכנסות בכרטיסי אשראי.

במהלך ביקורת בחנות לתשמישי קדושה בקריית ים, התעורר חשדם של מבקרי מס הכנסה שגילו כי בעל החנות אינו רושם הכנסות שהתקבלו בכרטיסי אשראי. האיש טען כי הוא מעביר את הדיווחים לרואה החשבון שלו והוא זה שמדווח עליהם.

מבקרי המס יצרו קשר עם רואה החשבון של בעל העסק, שהסביר שבעל החנות לא העביר לו כל דיווח לגבי כרטיסי אשראי. כשהסתבר למבקרים שסכום אי-הרישומים מהכנסות באשראי בשנת 2018 הסתכמו ב-28,087 שקלים ובשנת 2019 ב-25,037 שקלים, הם פנו לחברת האשראי וזו העבירה אליהם פירוט של כל הסכומים שהועברו לבעל העסק.

 

בעל חנות לתשמישי קדושה העלים מאות אלפי שקלים. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

 

חוקרים ממחלקת החקירות הצטרפו למבקרי המס והתברר כי מדובר בעסק הפועל בשיטתיות להעלמת מס, וכי העלים הכנסות בסכום של כ-400,000 שקלים.

בעל החנות המשיך לטעון גם בפני החוקרים כי היה בטוח שרואה החשבון שלו מדווח על הכנסות אלו. הוא נחקר והתיק הועבר להמשך טיפול במחלקת התביעות.

 

מבצע ביקןרת נגד מעלימי מס בחיפה ובקריות. צילום אילוסטרציה

ביקורת זו היתה רק חלק ממבצע ביקורת ענק שערך משרד פקיד שומה חיפה, בעסקים שונים בחיפה והסביבה, בהם, טירת הכרמל, קריית אתא, קריית ים, רכסים, קריית חיים דלית אל כרמל ועוספייא.

אנשי מס הכנסה ביקרו  ב-87 עסקים מהם עלה כי עסקים רבים לא רשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.

קבלן לעבודות גינון מחיפה לא רשם הכנסות בסך 27,000 ₪ בטענה שהתכוון לרשום בגמר ההתחשבנות עם הלקוח את הכל בקבלה אחת.

עורך דין מחיפה שלא תיעד חמש העברות בנקאיות לחשבונו בסכום של 106,951 שקלים טען: "זו טעות שלי שלא הוצאתי קבלות וחשבוניות, אני מתחייב להבא לרשום מיד כל דבר שאני מקבל".

 

בעלי העסקים לא הפסיקו להמציא תירוצים. צילום אילוסטרציה

 

בבדיקת ספרי החשבונות של גן ילדים בחיפה, נמצא כי 7 צ'קים בסכום של 23,186 שקלים שנתקבלו מהורים, בעבור החודשים ינואר ופברואר, לא נרשמו. הגננת אמרה למבקרים שהיא רושמת את ההכנסות לאחר הפקדת הצ'קים וכשהיא מתפנה.

גננת אחרת, אף היא מחיפה טענה: "הייתי בטוחה שרשמתי… אולי ברח לי מהראש".. כשנשאלה לפשרם של חמישה צ'קים בסכום של 17,500 שקלים שלא נרשמו בספרי העסק.

מבדיקת ספר הזמנות בעסק למערכות הצללה, נמצא כי צ'ק מקדמה בסך 2,500 שקלים, לא תועד בספרים. בעל החנות מיהר להסביר למבקרים: "הייתי אמור לפגוש את אשתי ולמסור לה את הצ'ק שתפקיד אותו לבנק ותוציא קבלה וחשבונית, אין לי כוונה להעלים".

במהלך הביקורת הגיעו המבקרים לאתר בנייה בקריית אתא, שם נמצא קבלן עבודות גבס בעת שביצע עבודות באתר.

בבדיקה עלה כי לקבלן אין תיק ברשות והוא אינו מנהל ספרים. תגובתו לכך היתה: "זו עבודה ראשונה שלי, אני מנסה, אם ילך לי אני אפתח תיק".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות