מה אמרת?

על ליקוי שמיעה בקרב מבוגרים, השפעתו ודרכי שיקום והתמודדות: הדס בן סימון, מנהלת שירות קלינאות התקשורת של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי
לקות שמיעה יכולה להופיע בכל גיל. יש שנולדים איתה, יש שמפתחים אותה בגילאים צעירים, אבל היא הופכת לשכיחה יותר ככל שמזדקנים.

אחד מכל שלושה אנשים מעל גיל 65 סובל מירידה בשמיעה, ומעל גיל 80 – יותר מ-50% מהאנשים סובלים מקושי בשמיעה אשר משפיע על איכות חייהם באופן מהותי.

ירידה בשמיעה יכולה להתבטא בדרגות חומרה שונות, החל מירידה קלה בשמיעה ועד חירשות עמוקה. קיימים סוגי ליקויים שונים הנגרמים מסיבות גנטיות-תורשתיות או מסיבות נרכשות כגון: חשיפה לרעש, טראומה, זיהום כרוני, פקק שעווה, הסתיידות עצמות האוזן, מחלות כמו סוכרת ואף תרופות מסוימות.

אובדן השמיעה המקושר עם הזדקנות נובע ברוב המקרים מנזק מצטבר לתאי החישה בשבלול שבאוזן הפנימית כתוצאה מהתבלות, ומהתמעטות סיבי העצב האחראים על העברת המידע השמיעתי מהשבלול אל המוח.

 

הדס בן סימון. קלינאית תקשורת מחוזית. צילום: דוברות כללית

השפעות ירידה בשמיעה עלולות להיות מרחיקות לכת. מחקרים מצביעים כי שמיעה לקויה בקרב מבוגרים מגבירה סיכון לדיכאון, פוגעת בביטחון העצמי ובתחושת העצמאות, מזיקה ליחסים הבין אישיים, מובילה להתבודדות ואף מגבירה תחושת עייפות.

בנוסף, עבודות מחקר (כגון זו של פרנק לין מ:Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health) הראו כי ירידה בשמיעה בגילאים מבוגרים גורמת לפגיעה ביכולות הקוגניטיביות. לפי ממצאי המחקר ירידה קלה בשמיעה מאיצה ב-30%-40% הידרדרות קוגניטיבית ופוגעת בזיכרון, ביכולת לעבד מידע, בקשב וביכולת השפתית.

אחד ההסברים האפשריים הוא שלקות השמיעה מגבילה את האדם המבוגר – גורמת לו לתקשר פחות עם סביבתו, ומפחיתה את הערנות שלו המסתמכת על כל החושים. הירידה בשמיעה גורמת להסתגרות, הימנעות מפעילויות ומפחיתה את המוטיבציה לשמר ולהרחיב קשרים ותחומי עניין. המוח נחשף פחות ופחות לגירויים ולמידע וכתוצאה מכך, היכולות הקוגניטיביות, שגם כך נוטות להיפגע בגילאים מתקדמים, מידרדרות מהר יותר.

 

מה אמרת? צילום: אילוסטרציה

מספר תופעות עשויות להצביע על ירידה בשמיעה:

קושי בהבנת דיבור – הדיבור נשמע כמלמול. הקושי בולט במיוחד בדיבור עם ילדים ובני נוער.

צורך גובר לבקש מבן השיח לחזור על הנאמר.

צורך לראות את פני הדובר ולקרוא את שפתיו כדי להבין את הנאמר.

קושי להבין את הנאמר בשיחה, בטלוויזיה, בטלפון וברדיו.

תלונות מהסובבים כי אינו שומע אותם או מאזין לטלוויזיה/מוסיקה בקול חזק מדי.

הקושי בהבנת הדיבור גובר על רקע רעש ובשיחה מרובת משתתפים.

טעויות בהבנת הנאמר עקב החלפת עיצורים דומים (לדוגמה: ש' במקום ס' במקום "סיר" שומעים "שיר".

הימנעות מהליכה להצגות, כנסים, הרצאות וכדומה, כי לא שומעים היטב את הנאמר.

שמיעת רעשים/צלצולים באוזניים (מה שמכונה "טנטון").

קושי לשאת רעשים חזקים – כמו למשל מוסיקה באירועים.

קושי להבחין בצלילים מסוימים כמו שעון מעורר, צלצול טלפון, ציוץ ציפורים.

כיצד ניתן לשקם ליקוי שמיעה?

לרוב האנשים עם ירידת שמיעה ניתן לעזור באמצעות התאמת מכשירי שמיעה. זהו הפתרון היעיל ביותר, בדומה להתאמת משקפיים לאדם עם ליקוי בראייה. הפנייה לבדיקת שמיעה והתאמה מוקדמת של מכשירי שמיעה יעלו את אחוזי ההצלחה ויקלו את ההסתגלות אליהם, ובכך יובילו לשיפור איכות החיים. קיימות דרכי שיקום נוספות המתאימות למקרים של ליקוי חמור יותר שלא ניתן לשקם באמצעות מכשירי שמיעה קונבנציונליים – השתלת מכשיר שמיעה מיוחד הנקרא שתל כוכליארי או השתלת מכשיר שמיעה מעוגן עצם.

במידה וחשים ירידה בשמיעה, כצעד ראשון יש לפנות לרופא אף אוזן גרון. הרופא יבצע בדיקה במרפאה, ובהתאם לבדיקתו ייקבע האם ניתן להתגבר על הירידה בשמיעה באמצעות טיפול רפואי (כמו לדוגמא במקרה של פקקי שעווה או נוזלים באוזניים), או שמא יש צורך בהמשך אבחון. במידה ויש צורך, יפנה הרופא את המטופל לקלינאית תקשורת לשם ביצוע בדיקת שמיעה מקיפה במכון שמיעה אודיולוגי מוכר. תוצאות בדיקה זו, יספקו תמונה אמיתית של מצב השמיעה – האם אכן קיימת ירידת שמיעה, מה סוג הירידה ומה חומרתה, האם היא חד צדדית או דו צדדית, והאם היא סימטרית ודומה בין האוזניים. על פי תוצאות בדיקת השמיעה, יוחלט על הטיפול הנדרש (תרופתי, כירורגי) או יומלץ על שיקום שמיעתי (התאמת מכשירי שמיעה). במידה וקלינאית התקשורת המליצה על שיקום שמיעתי, יופנה המטופל למכונים העוסקים בשיקום שמיעה. במכונים אלו ייפגש המטופל עם קלינאית תקשורת שתשוחח איתו ותמלא שאלון אישי הקשור למהלך חייו ותפקודו ביום יום. באמצעות שאלון זה, ובהתייחס להפניית הרופא ולתוצאות בדיקת השמיעה, תוכל הקלינאית להבין את צרכי המטופל ולהמליץ על מכשיר השמיעה המתאים לו.

חשיבות הייעוץ למכשירי שמיעה באופן פרטני ע"י בעל מקצוע מנוסה כקלינאית התקשורת היא רבה. בחירת המכשיר המתאים לאדם מסוים תאפשר לו שמיעה טובה יותר ויכולת לתקשר עם הסביבה.

מכשיר השמיעה מאפשר לשמוע צלילים אותם האוזן אינה מסוגלת לשמוע ללא עזרת המכשיר. מכיוון שצלילים מורכבים מתדירויות שונות, מכשירי שמיעה מגבירים כל תדירות ברמה שונה, בהתאם לאופי לקות השמיעה. בנוסף, הם מתוכננים להגברת קולות וצלילים כך שיהיו חזקים מספיק – אך לא חזקים מדי. מכשירי השמיעה מגבירים את כל הצלילים, אך מתוכננים במיוחד כך שתתאפשר שמיעה של הצלילים המרכיבים את הדיבור. רמת ההגברה תלויה בסוג ובדרגת לקות השמיעה.

איך מסתגלים למכשיר ולמה לצפות?

התאמת המכשיר כך שניתן יהיה להפיק ממנו את התועלת המרבית דורשת תקופת הסתגלות שאורכת שבועות ולעיתים אף חודשים. על כן, הציפיות מהמכשיר צריכות להיות תואמות ליכולות המטופל ולמצבו השמיעתי.

מכשיר השמיעה אינו יכול להשיב את מצב השמיעה למצב תקין לגמרי,  והוא אינו יכול לנטרל לחלוטין רעשי רקע, אבל תהליך ההסתגלות האיטי למכשיר מאפשר ללמד את המטופל כיצד להתרגל לרעשי הרקע השונים במצבים ובמסגרות שונות.

חשוב לזכור שדרושה סבלנות עד שמתרגלים למכשיר ולא כדאי לוותר ולהתייאש. עזרה והדרכה מתאימים החל מרגע הפנייה למכון להתאמת מכשירי שמיעה ופגישה עם קלינאית התקשורת יכולים לסייע בתהליך ההסתגלות וחשוב לפנות לקבלת עזרה כשיש קשיים או חוסר התאמה. מומלץ להגיע להדרכה ולייעוץ עם בן/בת-לוויה נוספים, שיכולים לשאול שאלות נוספות ולקבל הדרכה גם הם.

איך הסביבה יכולה לתמוך באדם עם ליקוי שמיעה?

הקפידו על דיבור רם וברור, לא למלמל ולא לדבר מהר

שימרו על קשר עין ואל תסתירו את הפה בזמן הדיבור

דברו כל אחד בתורו ולא כולם יחד

היו סבלניים וחזרו על דבריכם אם נדרש

עודדו אותו לפנות לעזרה ולבחון את דרכי השיקום הקיימות, ולוו אותו בתהליך במידת הצורך

יזמו מפגשים חברתיים ופעילויות משותפות ודאגו להתאים אותם עבורו עד כמה שניתן

בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי מתבצעות בדיקות שמיעה ב 4 מרפאות ברחבי המחוז:

במרכזים הרפואיים לין וזבולון, במרפאת  רש בחיפה ויוספטל בנהריה.

במידה והומלץ בבדיקת השמיעה על שיקום באמצעות מכשירי שמיעה, שירות התאמת מכשירי שמיעה ניתן ללא עלות במרפאות רש מקצועית וזבולון. בנוסף, ניתן שירות אצל ספקים חיצוניים (ללא עלות או עם השתתפות עצמית משתנה, בהתאם לסוג המכשירים שהותאמו) הפרוסים ברחבי המחוז, אליהם פונים הנבדקים, כפי שהם בוחרים מתוך רשימת ספקים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות

 • מהן תופעות הלוואי למי שמפסיק לעשן?

  הפסקת עישון היא מסוג אותם הנושאים שאופפים אותם מיתוסים רבים אשר רובם כשמם הם, רק מיתוסים.
 • גם רופאי העתיד זקוקים לדחיפה קטנה...

  טקס חלוקת מלגות Fellowship  לרופאים 2019 בחסות מכללת רמב"ם ידע והנהלת בית החולים התקיים כמדי שנה זו הפעם ה- 11
 • קלפים אנטי דכאוניים

  אחות כללית פתחה קלפים טיפוליים בסדנה לנשים עם דיכאון טרום לידה
 • חוגגים את שבוע האחות הבינלאומי במרכז הרפואי בני ציון (צילום - מח השיווק, המרכז הרפואי בני ציון)

  בני ציון מספרים ש...

  שבוע מלא בהתרחשויות בבית החולים בני ציון: איך מתמודדים עם לידה? איך חגגו את שבוע האחות הבינלאומי? ומי מונתה למנהלת מח' קרדיולוגיה?
 • יום האחות בכרמל

  האחים והאחיות בבית החולים כרמל מציינים יחד עם כל המדינה את שבוע ויום האחות הבינלאומי בסימן: "אחים ואחיות מחוללים שינוי לקידום והבטחת רצף הטיפול – תמיד איתך".
 • הלב של כרמל

  כבר יותר מ 180 יום מאושפזת חליל סובחיאה בת ה 73 במחלקה הפנימית א'-2 בביה"ח כרמל. השבוע בפעם הראשונה ובצעד יוצא דופן הוציא אותה הצוות הסיעודי אל מחוץ למחלקה לטיול שמש באוויר הפתוח ברחבת הכניסה החיצונית של בית החולים, והעיניים של סובחיאה התמלאו דמעות של אושר.
 • "דוז פואה" למען בית החולים לילדים ברמב"ם (וידאו)

  חברת 'סנהייזר' וחברת 'קילים' עורכות מבצע גיוס תרומות משותף ממכירת מוצרי קפה ומאפה לטובת ילדי בית החולים 'רות' לילדים שברמב"ם. צפו
 • אחיות בנשמה

  כנס חגיגי לאחיות ואחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי לקראת שבוע האחות העולמי. בסקר שביעות רצון הוענק להן ציון 94 על היחס למטופלים
 • מנהלת אדמנסטרטיבית חדשה למרכז לין

  מירב זראד-יעקבי נבחרה על ידי הנהלת כללית לתפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית החדשה של מרכז רפואי לין
 • ניתוח אף

  עלייה של 80% אחוז במספר ניתוחי האף שבוצעו במרפאת כללית אסתטיקה גרנד קניון חיפה
 • קיץ בלי הזעה.

  איך מטפלים בהזעה בעונת הקיץ?

  הקיץ הזה יהיה נעים יותר: הכירו את המכשיר החדשני שמקל על אורח החיים, מכשיר המירה-דריי לטיפול בהזעת יתר וריח רע בבית השחי
 • ניתוח מתיחת בטן הופך לפופולארי יותר בקרב נשים וגברים

  משנה לשנה הופך ניתוח מתיחת בטן לפופולארי יותר בקרב נשים וגברים. לדברי הרופא הראשי של כללית אסתטיקה ד"ר עמוס לויאב
 • מינוי חדש במרכז הרפואי בני ציון

  ד"ר עידית דוברצקי־מרי מונתה השבוע למנהלת מחלקת קרדיולוגיה בביה"ח והיא האישה הראשונה בישראל שתנהל מערך קרדיולוגי במערכת הבריאות.
 • המרכז הרפואי בני ציון במיזם משותף

  המרכז הרפואי בני ציון קיים אירוע חשיפת טכנולוגיות במסגרת תחרות האתגר להכשרת הצוות הרפואי
 • בכרמל כנס רב תחומי על הטיפול בפרקינסון

  כנס פתוח לציבור הרחב בנושא מחלת הפרקינסון המיועד למטופלים ובני משפחותיהם ייערך בבית החולים כרמל ביום שני ה 20.5 .
 • מקדמים את "אתגר הקנגורו" בפגיה בכרמל

  כל צוות הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל יחד עם מנהל הפגייה פרופ' אבי רוטשילד ומנהלת הסיעוד ליאור שקד הצטרפו החודש במרץ רב לאתגר הקנגורו הבינלאומי ה-  kangaroo challenge 2019.
 • האלרגיות כבר כאן

  האביב הגיע באיחור אופנתי ולצד הפריחה המרשימה שחווינו, מגיעות גם אלרגיות, עקצוצים ושאר צרות. ד"ר גל נוימן, רופא הילדים של מכבי שירותי בריאות בבנימינה מפרט
 • העובדים הסוציאליים בכללית משלבים ידיים

  יום העו"ס הבינלאומי צוין על ידי כללית במחוז במפגש העובדים הסוציאליים תחת הכותרת "משלבים ידיים"
 • עצמאות - טיפים לארוחת מנגל בריאה קצת יותר

  טיפים בריאים וטעימים לארוחת המנגל, מאת ניאורה מרטה, דיאטנית בכירה בכללית מחוז חיפה וג"מ
 • רקחו רגעים יפים

  מאות רוקחי כללית במרחבי מחוז חיפה וגליל מערבי חגגו יחד את יום הרוקח המחוזי תחת המוטו: "רוקחים רגעים יפים"
 • רמב"ם מציג: "פרלמנט מטופלים"

  בישיבת "פרלמנט המטופלים" משתתפים המטופלים עצמם ובני משפחותיהם, ומספרים לנציגי ההנהלה על אופן קבלת הטיפול מזווית הראיה שלהם, תוך שהם מפרטים על הקשיים הנערמים בדרך
 • שומרים על המשקל גם במנגל המסורתי. פרגן. תמונה: אינסטגרם

  איך שורדים את עצמאות מבלי לעלות במשקל?

  כמו כל חג טוב, אוכל זו מילת המפתח: אז איך שורדים את המנגל המסורתי של עצמאות? מאמנת הכושר ליטל פרגן עם הצעות
 • נלחם בזיהומים

  בריא להכיר: ד"ר חנא פרח מומחה לזיהומים בילדים במרכז לבריאות הילד של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי
 • בכרמל מחבקים את הדגל

  מנהל בית החולים כרמל, ד"ר אבי גולדברג, ערך הבוקר סבב תליית דגלים במחלקות בית החולים
 • כללית: ממשיכים לאתר ולסייע לניצולי שואה

  צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מטפלים כיום ב-24000 לאחר שנפרדו בצער ממאות ניצולי שואה בהם טיפלו ונפטרו במהלך השנה. בו בזמן, ממשיכים בפעילויות יזומות לאיתור ניצולי שואה שטרם הוכרו ככאלה ואינם ממצים את זכויותיהם מול הרשויות השונות
 • מכבי הרחיבה את שירותי הרפואה בקריית ים

  מומחה ברפואה פנימית הצטרף לצוות הרפואי של מכבי בעיר
 • כללית סמייל בשיתוף פעולה עם עמותת "לוחמים לחיים"

  במסגרת שיתוף פעולה חדש בין כללית סמייל לעמותת "לוחמים לחיים", החיילים הרשומים בעמותה ובני משפחתם מקרבה ראשונה ייהנו מהנחות מיוחדות בטיפולי שיניים משמרים ומשקמים
 • דיקור סיני כטיפול תומך לחולי סרטן במרפאת כללית רפואה משלימה

  תושבת הצפון, שלקתה בסרטן השד, טופלה במרפאת כללית משלימה בנצרת עילית באמצעות דיקור סיני ע"י המטפלת ברפואה סינית גלית גליל ימים ספורים לאחר שעברה את הטיפול הכימי השני שגרם לה לבחילות והקאות מרובות, חוסר תיאבון, ירידה במשקל וחולשה גדולה
 • סובלים מדלקת חזקה בכתף? יש פתרון!

  סובלים מדלקת חזקה בכתף? יש פתרון! טיפולי רפלקסולוגיה ודיקור סיני במרפאת כללית רפואה משלימה בטבריה
 • ניתוח אף מתקן

  כל ניתוח יכול להתקלקל.  החוכמה היא לדעת לתקן.  המנתחים הם בסך בכל בני אדם, ולפעמים גם הם יכולים לטעות.
 • בריא להכיר: ד"ר אנה פטרוסב

  בריא להכיר: ד"ר אנה פטרוסב, מומחית ברפואת נשים במרפאות יוליוסבורגר בנוה שאנן ופרונט בהדר עליון
 • חדש בביה"ח בני ציון

  חדש במחלקת שיקום בביה"ח בני ציון: מכשור רפואי מתקדם המסייע בבעיות שיווי משקל והפרעות תנועה
 • רמב"ם: ציונים גבוהים מ"ניוזוויק" וממשרד הבריאות

  הישג כפול לרמב"ם: גם בשלישיה הפותחת של "ניוזוויק" וגם הצלחה גדולה במלחמה בחיידקים עמידים
 • מיון ילדים כרמל במקום הראשון

  צוות המרכז לרפואה דחופה (מלר"ד) ילדים, של ביה"ח כרמל זכה במקום הראשון מבין בתי החולים בישראל בתחרות אתגר הסים היוקרתית.
 • הניוזוויק קבע, ביה"ח כרמל  מהטובים בישראל

  השבועון האמריקאי היוקרתי ניוזוויק דרג את 1,000 בתי החולים הטובים בעולם כשדירג את בתי החולים הטובים ביותר  ב- 11 מדינות מובילות בעולם. 
 • רקחו הצטיינות

  רוקחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי גרפו מחצית מכלל פרסי המצויינות ברוקחות של כללית בארץ
 • דוכן מציל חיים

  שבוע מודעות לסרטן מעי גס נערך במרפאת בונן של כללית באחוזה
 • שילוב בריאותי

  צוותים מטפלים של כללית בקריות השתלמו במפגש למידה יוצא דופן בנושא "תפיסת הבריאות ואורח החיים באוכלוסייה האתיופית"
 • הכול על הכליה

  פעילויות בכללית ברחבי המחוז לצורך קידום המודעות לבריאות הכליות
 • "דנה היא לין ולין היא דנה"

  עובדי לין והנהלת כללית התכנסו לומר תודה לדנה גילדין על 40 שנות פעילות מסורה ונפלאה
 • הרמת כוסית בכללית: ריגשה את כולם

  מה ריגש את הנוכחים בהרמת הכוסית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי?
 • המצטיינים של כרמל

  באירוע מרשים ששילב בתוכו גם הרמת כוסית חגיגית לחג הפסח. התכבדו לבימת הכבוד מצטייני מרכז רפואי כרמל לשנת 2018.
 • "לא נתנו לי בעבר סיכוי להגיע לגיל שמונים"

  ארה שפק, רופאה פנסיונרית בעלת 40 שנות ניסיון, המתמודדת עם מחלה אונקולוגית, מספרת על השירות הייחודי של מכבי לליווי חולים אונקולוגים
 • מכירת חמץ וחלוקת "המצה השמורה" ברמב"ם

  בבית החולים רמב"ם נערכו טקס חלוקת "המצה השמורה" ומכירת החמץ המסורתית
 • מחוז חיפה וג"מ נבחר כמחוז מצטיין של כללית

  מחוז חיפה וגליל מערבי הוכרז על ידי מנכ"ל כללית כמצטיין ארצי בטקס שנערך באוניברסיטת ת"א. ד"ר טלי לבנשטיין – מנהלת מרפאת בונן בחיפה קיבלה פרס מנכ"ל
 • מנהל אדמיניסטרטיבי חדש למחוז חיפה וגליל מערבי של כללית

  כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ממשיכה להתחדש בכוחות ניהול צעירים. זמן קצר לאחר שרונן נודלמן מונה כמנהל המחוז, נכנס רן אהרון לתפקידו הקודם בשנה האחרונה, כמנהל האדמיניסטרטיבי של המחוז
 • טיפולי שיאצו ודיקור לכאבי גב

  טיפולי שיאצו ודיקור במרפאת כללית רפואה משלימה בנצרת עילית סייעו למטופלים שאובחנו עם פגיעות בגב
 • רגע לפני פסח: האם תזונה ללא גלוטן מתאימה לכולם?

  נירה פלדמן, דיאטנית ורכזת תחום תזונת ילדים במכבי, מספרת לכם כל מה שרציתם לדעת על גלוטן ועל הטיפול התזונתי בצליאק
 • אתגר הרופאים: מתחרים על הצלת חיי ילדים (וידאו)

  תחרות יוצאת דופן נערכה בין צוותי רפואה מבתי חולים בכל רחבי הארץ. האתגר נערך בבית החולים רמב"ם בחיפה. מי זכה? צפו
 • ואסים מחאמיד, אסף אשכנזי, מירב נירן ואביב ברג. תמונה: משה מעוז

  אפשר לנשום לרווחה

  אלן קאר השיקה אמש את סניף חיפה: "משימתנו היא להעביר הלאה את המתנה הנפלאה הזו שנקראת גמילה מעישון"
 • מוציא מצה... תזונה בריאה בחג פסח!  

   עפ"י מומחי המרכז הרפואי בני ציון ערכה הקלורי של המצה שווה ערך לשתי פרוסות של לחם רגיל, לארבע פרוסות של לחם קל, ללחמנייה שלמה או ל-2/3 פיתה… מנהלת המחלקה לתזונה בבית החולים בני ציון, דיאטנית קלינית  ומקדמת בריאות M.Sc, בת חן כהן מציגה מספר עובדות ומציעה מספר המלצות לקראת החג
 • 90 ניתוחים בשישה ימים וחיוך אחד גדול

  ד"ר צח שרוני, כירורג פלסטי בכיר ברמב"ם והנציג הישראלי במשלחת בינלאומית להודו, החזיר את החיוך למטופלים
 • פסח כשר במרכז הרפואי בני ציון

  כמידי שנה, המרכז הרפואי בני ציון נערך בהנחייתו של מנכ"ל ביה"ח ד"ר אמנון רופא בפעילות אינטנסיבית לקראת חג פסח וליל סדר משותף שיתקיים בהתאם למספר המבקשים להשתתף בו.
 • לאכול את המצה ולהשאיר אותה שלמה

  דיאטנית כללית עם טיפים על תזונה בליל הסדר ובמהלך ימי החג
 • מוכנים לפסח קרדיט – צילום ירון חזן

  סדר פסח בכרמל

  חרוסת יין ומנות חגיגיות לכל המאושפזים, בופה מפנק לפסח במחלקת יולדות. והשנה גם הטבלת כלי פסח ועירוב מהודר לבית החולים, דירת אירוח למלווי חולים. ועוד חידושים רבים לקראת הפסח בבית החולים כרמל. " נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש ולהנות מאווירת החג " אומר רב בית החולים כרמל הרב מאיר אינדיק .
 • אומנות הבריאות

  צוות כללית קיים מפגש עם הורים ותלמידים בבית הספר ע"ש נבון בשכנות האמנים בקריית מוצקין
 • כפפות לחץ לטיפול בשבר בשורש כף היד

  שיטת טיפול חדשה שפיתח צוות המכון לריפוי בעיסוק של כללית בחיפה לטיפול בפגיעות בשורש כף היד בעזרת כפפת לחץ, בה השתמשו עד כה לטיפול בכוויות וצלקות שנבחנה במחקר, שפורסם בכתב עת יוקרתי  
 •  חדש במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם

  במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם החלו בטיפולי אוסטאופתיה המתבססים על עיסוי ומניפולציות ידניות שונות  והמאפשרים שחרור שרירים, החזרת חופש תנועה מלא באזורים בהם יש הגבלה והפחתת כאבים.
 • טיפולי דיקור סיני מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 

  טיפולי דיקור סיני בכללית רפואה משלימה בזכרון יעקב, מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 
 • רוצים להפסיק לעשן ולא יודעים איך?

  לרגל השקת הסניף החדש של אלן קאר בחיפה, יתקיימו מפגשי יעוץ להפסקת עישון בחינם בכדי לסייע לכל המעשנים להגיע להחלטה החשובה בחיים שלהם, ההחלטה להפסיק לעשן.
 • ניתוח אף בחופשת הפסח

  מומחי מרפאות כללית אסתטיקה בצפון: "חופשת פסח נחשבת לתקופה מושלמת לניתוח אף"
 • אחיות לנפש

  מטופלים לא שקופים: זהו המוטו של קורס ייחודי שהועבר במשותף לאחיות במרפאות כללית ובבית חולים רמב"ם, בנושא בריאות הנפש
 • מומחה כללית בכנס עולמי לטלמדיסין

  ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים במרכז לבריאות הילד בחיפה הוזמן להציג מחקר על טלמדיסין בכנס עולמי שנערך בפורטוגל
 • כרמל המעשים הטובים

  עשרות רבות של עובדי ביה"ח כרמל מכל המגזרים, רופאים אחיות, עובדי מנהל ומשק, טכנאים וצוות פרא-רפואי עובדים סוציאליים ועוד עובדים רבים, פשטו את מדי ביה"ח הלבנים ויצאו לשטח ולקהילה כדי לתרום ולתת.
 • ביה"ח כרמל למען הנשים

  לנשים שחוו של פגיעה מינית, אובדן של תינוק, או חוששות מבדיקה פולשנית של רופא הנשים ועומדות לפני לידה. ביה"ח כרמל מציע שירות ליווי בלעדי לנשים שחוו טראומה וחוששות מהלידה המתקרבת. כרמל  woman friendly כדי שתוכלו ללדת בראש שקט.
 • מעשים טובים של עובדי כללית

  צוותי כללית עושים במסגרת היום יום למען המטופלים והקהילה אך ביום המעשים הטובים יצאו מגדרם במגוון פעילויות
 • "למרות שחסרים אלפי רופאים בישראל יש שמחכים שנה להתמחות"

  במדינת ישראל קיים מחסור משמעותי בתקנים להתמחויות הרפואה השונות: האם יש פתרון?
 • יום עיון ברפואת שיניים לילדים של כללית סמייל

  מעל 200 רופאי שיניים לילדים ממרפאות כללית סמייל מכל רחבי הארץ, השתתפו ביום עיון בנושא רפואת שיניים לילדים של רשת מרפאות כללית סמייל במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב
 • עזרה ראשונה מתוקה

  ארגז "עזרה ראשונה" עם שוקולד איכותי הוענקה לכל אחד מאלפי העובדים של כללית ברחבי המחוז
 • מוס ניתוחי בלין

  הצלחה לשיטת המוס בה מובטחת הוצאה מלאה של הגידול במהלך בביקור אחד, עם החלמה מהירה יותר ופחות צלקות במקום היחיד בו מבוצע הניתוח בקהילה הוא מרכז רפואי לין, שעד כה בוצעו 1250 ניתוחים כאלה בהצלחה ראויה לציון
 • מכבי למען הקהילה

  צוות פיזיותרפיסטים של מכבי שירותי בריאות במרכז המכונים בחיפה הגיע לתרגל עם אוכלוסיית הגיל השלישי פעילויות ספורטיביות לכבוד יום המעשים הטובים
 • ניתוח אף בחופשת הפסח

  מומחי מרפאות כללית אסתטיקה בצפון: "חופשת פסח נחשבת לתקופה מושלמת לניתוח אף".
 • השירות הסוציאלי בכרמל מכל הלב

  "יום העובדים הסוציאליים הבינלאומי הוא הזדמנות מופלא להוקיר ולהודות לעוסיו"ת הנהדרות שלנו כאן בביה"ח כרמל, אתן עושות עבודה מסורה וקשה מכל הלב, ומגיעה לכן כל התודה וכל ההערכה ".
 • "אפשר לחיות עם טרשת"

  סיפורה האופטימי של חברת מכבי נגע ברבים: בשיתוף פעולה עם הצוות הרפואי היא מגיעה להרצות בפני חולי טרשת נוספים על מנת לשפר את אורח חייהם. אור בעיניים
 • כללית למען הילדים בטירת הכרמל

  צוות המרכז לבריאות הילד של כללית בטירת הכרמל ערך הפנינג למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים