על סמים וכאב

הסתיים בהצלחה כינוס הצפון ה-10 לטיפול בכאב שהובילה ד"ר אדית בלן, מנהלת יחידת הכאב המרחבית של כללית. המומחים: צריכת משככי כאבים בארה"ב גדלה פי 100 ומהווה גם בארץ בעיה רפואית חמורה שמחייבת הגברת מודעות ומניעה
 

 

הסתיים בהצלחה כינוס הצפון ה-10 לטיפול בכאב שהובילה ד"ר אדית בלן מנהלת יחידת הכאב המרחבית של כללית במרכזים הרפואיים כרמל ולין.

מומחים מובילים בתחום הכאב הגיעו מכל רחבי הארץ לחיפה, לכנס מרתק אותו מארגנת מזה עשור ומכהנת בו כיו"ר, ד"ר אדית בלן מנהלת יחידת הכאב המרחבית של כללית במרכזים הרפואיים לין וכרמל.

כנס הצפון נערך מטעם אגודה ישראלית לכאב והגיעו אליו מאות רופאי כאב ומרדימים וכן רופאי משפחה, אורטופדים ועוד.

 

דר אדית בלין בכנס כאב. צילום: דוברות כללית

 

ברוח התקופה, חלק ניכר מההרצאות עסקו בקשר בין סמים להרדמה וטיפול בכאב. כך למשל הציגה ד"ר בלן את הבעיה שמתעוררת כאשר נדרש ביצוע הרדמה לחולים המכורים לסמים ומשככי כאב וד"ר מדברי מהלל יפה התייחסה לסוגיית הקנביס הרפואי. המומחים הציפו את הבעיה ההולכת ומתרחבת של התמכרות לסמים ותרופות משככות כאב ממשפחת האופיאוידים, תוך התייחסות להבדל בין הנוטלים אותן בגלל כאב – לבין מי שמשתמשים בתרופות אלו למטרות הנאה.

הבעיה היא, מציינת ד"ר בלן, שהשימוש בתרופות אלו הולך ומתרחב, כאשר הנתונים בארה"ב כי הרופאים רושמים שם היום פי 100 יותר מרשמים של אופיאוידים לעומת כמות המרשמים עד לפני מספר שנים קודם לכן. בישראל המספרים נמוכים יותר אך עדיין מדאיגים מאוד.

בארה"ב מדווחים על כך כבעיה לאומית עם השלכות רפואיות וחברתיות חמורות ומעוררות דאגה, כי העליה בצריכת התרופות הללו מלווה בעליה ניכרת בשיעור מקרי המוות כתוצאה מנטילת מנת יתר של אופיאוידים. כמו כן, נוצר במצבים אלה קושי בניהול טיפול בכאב וניהול הרדמה במקרה של ניתוח. על רקע זה יש לפעול להגברת מודעות הרופאים והציבור הרחב לסכנות הנלוות לתרופות אלו ולפעול לצמצום צריכתן רק בעבור מי שבאמת נזקק להקלה מכאב חריף בעזרתן.

נושאים חשובים נוספים שנדונו במהלך ההרצאות: טיפול חדשני במיגרנה באמצעות בוטוקס, טיפול בכאב לאחר אירוע מוחי, כאב כרוני בילדים ועוד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות