"רעידת אדמה באזורנו כנראה בלתי נמנעת": תרגיל התגוננות ארצי לרעידת אדמה וצונאמי נערך כעת

ראש רח"ל: "אנו יודעים שרעידת אדמה תתרחש אך איננו יודעים מתי, באיזו עוצמה והיכן בדיוק. רעידת אדמה באזורנו עלולה להוביל לצונאמי אשר יפגע בחופי ישראל"
 

משרד החינוך עורך הבוקר (שלישי) תרגיל התגוננות ארצי לרעידת אדמה וצונאמי. לראשונה, תלמידי מערכת החינוך הקרובים לקו החוף מתרגלים פינוי מסודר לאזור מבטחים בתרחיש של צונאמי.

 

תרגיל צונאמי כעת באיזור חוף הכרמל. צילום: דוברות משרד החינוך מחוז חיפה

 

התרגיל נערך בהובלת משרד החינוך ובשיתוף ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, פיקוד העורף, משטרת ישראל, רשות חירום לאומית והרשויות המקומיות.

 

הבוקר תלמידים בקריית ים בתרגיל. צילום: דוברות משרד החינוך מחוז חיפה

 

ראש רח"ל ויו"ר ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, תא"ל (במיל') זאב צוק-רם, ווה אמר אמש:

"התרחשות רעידת אדמה באזורנו היא כנראה בלתי נמנעת, אנו יודעים שהיא תתרחש אך איננו יודעים מתי, באיזו עוצמה והיכן בדיוק. רעידת אדמה באזורנו עלולה להוביל לצונאמי אשר יפגע בחופי ישראל, כמו גם גל צונאמי שיגיע כתוצאה מרעידת אדמה חזקה רחוקה מאתנו בים התיכון. ככל שנקדים להיערך ונדע להתמודד עם תרחישים אלו, כפי  שתרגלנו היום, כך נדע להעניק לאזרחי המדינה את המענה הטוב ביותר בתרחיש כה הרסני".

 

הבוקר בתרגיל, תלמידים בקריית חיים. צילום דוברות משרד החינוך מחוז חיפה

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, מסר: "מערכת החינוך עורכת השבוע תרגיל היערכות לרעידת אדמה, ולראשונה גם היערכות לצונאמי. מדובר באירוע שיא שמוביל המשרד במסגרת תכנית רב שנתית להגברת המוכנות בעתות חרום. במסגרת התכנית, בין היתר פועל המשרד לחיזוק מבני מוסדות חינוך, להתקנת מערכות התרעה ולהידוק מנגנוני החירום של המשרד. למערכת החינוך תפקיד מכריע במערך ההתגוננות הלאומי של מדינת ישראל, ואנו פועלים במגוון מישורים כדי להכשיר את צוותי החינוך והתלמידים להתמודדות עם מצבי חירום".

 

מתרגלים התגוננות מפני צונאמי. צילום יוטיוב

 

מנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל: "מערכת החינוך מקיימת מדי שנה תרגיל התגוננות בכל מוסדות החינוך בארץ. השתתפות בתרגיל הלאומי היא נקודת שיא בהיערכות של מערכת החינוך להגברת המוכנות של התלמידים ומוסדות החינוך להתנהגות נכונה בעת חירום. בצד התרגיל, יתקיים תרגול "למידה מרחוק בחירום" שבמסגרתו יעסקו התלמידים בתכנים לימודיים מתוקשבים וינהלו שיח מקוון עם מוריהם במרחב הדיגיטלי. בנוסף, יערך השבוע תרגול מחוזי בנושא "הפעלת בני נוער מתנדבים", במסגרתו יופעלו בני נוער וחברי המנהיגות הצעירה ברשויות המקומיות בתכנים הקשורים למעורבות חברתית ולסיוע לקהילה בשעת חירום.

מוכנות של מערכת החינוך לחירום מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בהכנת האוכלוסייה ובחוסנה של החברה הישראלית להתמודדות במצבי החירום השונים", אמר אמש ד"ר הראל.

 

מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, ד"ר סער הראל. צילום דוברות משרד החינוך מחוז חיפה

תרגיל היערכות לצונאמי נועד להכין את בתי הספר הסמוכים לחופי הים להתמודד עם תרחיש של צונאמי ולתרגל פינוי של תלמידים מבתי הספר אל אזורי כינוס בטוחים.

כמו-כן, התרגיל יבחן את מערכות ההתרעה לרעידות אדמה המותקנות בבתי הספר והציג גם את הטיפול שניתן על ידי הרשויות המקומיות באזור הכינוס והסיוע שניתן על ידי כוחות החירום.

נערכים לכל תרחיש.  צילום: אילוסטרציה

 

הים התיכון הינו אחד האזורים הפגיעים בעולם מצונאמי. כ-25% מכל מקרי הצונאמי שתועדו בעולם אירעו בים התיכון.

בכל 100 שנים בממוצע מתרחש אירוע צונאמי משמעותי במזרח הים התיכון. בכל 250 שנה בממוצע פוגע צונאמי בחופי ישראל ואחת ל-700 שנה בממוצע פוגע צונאמי הרסני באזור.

אזהרות על התקרבות צונאמי בישראל מתקבלות ממרכזי התרעה בינ"ל הפזורים באגן הים התיכון.

אזהרות על רעידות אדמה העלולות ליצור צונאמי מתקבלות בישראל אחת לשלושה חודשים בממוצע.

הפעם האחרונה שהתקבלה אזהרה בישראל הייתה באוקטובר 2018, בעקבות רעידת אדמה חזקה מערבית לכרתים, אולם לאחר בחינת הנתונים הוחלט שלא נדרשת התרעה לציבור.

מנהל ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, אמיר יהב: "התרגיל הינו חלק מפעילות ענפה להיערכות לרעידות אדמה ולצונאמי שאנו מובילים בשיתוף כלל משרדי הממשלה, גופי החירום וההצלה, מכוני המחקר והאקדמיה. התרגיל הביא לידי ביטוי את שיתוף הפעולה הבינלאומי בתחום ההיערכות לצונאמי לו שותפה מדינת ישראל, הוא תרגל את מערך ההתרעה של המדינה ואת שיתוף הפעולה הבין ארגוני".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות