"דנה אשכנזי" תפצה מנהלת סניף בחיפה שנאלצה להתפטר אחרי חופשת לידה

תושבת הקריות, מנהלת חנות ברשת האופנה "דנה אשכנזי" בסניף הגרנד קניון, טענה כי נאלצה להתפטר כי לא התאפשר לה לעבוד רק במשמרות בוקר. מה טענה הרשת להגנתה ומה חשבה השופטת?
בית הדין האיזורי לעבודה בחיפה, קיבל לאחרונה תביעה שהוגשה נגד רשת האופנה "דנה אשכנזי", על ידי מנהלת סניף גרנד קניון בחיפה, שנאלצה להתפטר לאחר חופשת לידה משום שלא התאפשר לה לעבוד רק במשמרות בוקר, כפי שעבדה עד לחופשת הלידה.

על פי התביעה, שהוגשה על ידי עו"ד אבי אברהם ממשרד "אברהם-אדוני – עורכי דין", הצעירה תושבת קריית חיים, עבדה כמנהלת סניף בגרנד קניון בחיפה במשך שנתיים, במשמרות בוקר.

במרץ 2015 היא יצאה לחופשת לידה של חצי שנה, אלא שלקראת שובה התברר לה כי החנות שכרה מנהלת נוספת וכי מעתה לא תוכל לעבוד רק במשמרות בוקר כפי שהיה. התובעת שלא הצלחה למצוא סידור לבנה הפעוט נאלצה להתפטר מהעבודה ואף קיבלה פיצויי פיטורים מהרשת.

אולם העובדת לא הסתפקה בזאת ובתביעה ביקשה מבית המשפט לפסוק לה פיצויים גם בגין הפרת חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה לצד השלמת פיצויי פיטורים.

 

אם צעירה מהקריות תבעה את רשת האופנה "דנה אשכנזי" וזכתה. בתמונה: דנה אשכנזי. צילום מתוך פייסבוק

לטענת העובדת לא נותרה לה ברירה אלא להתפטר בתקופה המוגנת של 60 הימים לאחר חופשת הלידה. עוד טענה שעצם העובדה שלא יכלה לחזור לעבוד במשמרות שבהן עבדה לפני הלידה – מהווה אפליה.

מנגד טענו באי הכוח של רשת "דנה אשכנזי" שהתובעת עבדה גם לפני חופשת הלידה במשמרות ערב, וכי תנאי ההעסקה שלה לא שונו. עוד הובהר כי השינוי במשמרות היה רוחבי ולא חל רק עליה. בנוסף נטען כי התובעת הייתה שותפה להחלטה להעסיק את המנהלת המחליפה בקביעות.

ואולם, בפסק הדין ציינה השופטת אילת שומרוני-ברנשטיין, כי תמלילי השיחה שהתקיימה בין התובעת לבין מנהל הרשת התיישבו היטב עם גרסתה של העובדת לשינוי בשעות העבודה שלה, לנוכח מינוי המנהלת הנוספת, שלקחה את משמרות הבוקר לעצמה.

"מדובר בדרישה בלתי הוגנת ובלתי סבירה בנסיבות בהן, מספר ימים עובר למועד חזרתה המתוכננת מחופשת הלידה, הועמדה התובעת בפני עובדה מוגמרת של שינוי מתכונת המשמרות, אשר הצריכה ממנה הערכה מחודשת ובכלל זאת מציאת סידור לבנה הפעוט".

 

מייצג את התובעת. עו"ד אבי אברהם. צילום: יח"צ

השופטת כתבה עד בפסק הדין: "הגם שהגב' אשכנזי היא אישה ואם על פי הסבריה, אנו סבורים שהדברים שנאמרו על ידה והפעולות שנעשו בשמה – ובמיוחד הוספת מנהלת לחנות מהטעמים שלתובעת "יהיה קשה עם הילד" ו"אני יודעת כמה זה רגיש לחזור מחופשת לידה כשאת עם התינוק שלך" וההנחה כי התובעת לא תוכל לתפקד כאם כפי שתפקדה לפני כן וכי היא זקוקה לעזרה בדמות מנהלת נוספת לחנות – מהווים סקסיזם נדיב שגם לו אין מקום בעת זו", נכתב בפסק הדין.

בית המשפט קבע כי הרשת תפצה את העובדת לשעבר ב-38,420 שקלים בשל הפרת חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות, וכן תשלם לה השלמות פיצויי פיטורים ופנסיה בסך 5,027 שקלים. בנוסף חויבה הרשת בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 7,500 שקלים.

עו"ד אברהם שכאמור ייצג את התובעת, מסר בתגובה לפסק הדין: "אנו שמחים שבית הדין קיבל את טענותיה של מרשתנו. מדובר בפסק דין חשוב עבור אמהות ונשים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות