אכילה בהפרעה

על רקע העלייה החדה במקרים של הפרעות אכילה, הרחיבה כללית את המרפאה הייחודית המתמחה בתחום
 

על רקע הצורך הגובר במתן כתובת טיפולית להפרעות אכילה, ששכיחותן עולה ומתרחבת בקבוצות שונות שלא היו מוכרות בעבר, פתחה כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מרפאה ייעודית ואיכותית לתופעה קשה זו.

מסביר יואב לרון, פסיכולוג קליני ומנהל המרפאה להפרעות אכילה של כללית: "הפרעות אכילה הן תופעות המופיעות בכל שכבות האוכלוסייה ונמצאות במגמת עליה, בעיקר בשל מאפייני החברה המערבית. לא רק שיעור הסובלים ממנה עולה, אלא שחל שינוי בתמהיל המתמודדים: ירידה בגיל הסובלים ממנה, כשהיא נצפית כבר בגילאים 8-10 ומאידך עלולה להופיע גם בעשור החמישי לחיים. בנוסף, אם בעבר יוחסה בעיקר לנערות ולנשים, הרי כיום יש לא מעט נערים וגברים הסובלים ממנה. כמו כן, היא הולכת ומתרחבת גם באוכלוסיות בהן לא נצפתה בעבר, כמו החברה הערבית והדתית, כחלק מההיטמעות בתרבות המערב".

 

צוות מרפאת הפרעות אכילה. צילום דוברות כללית

 

שכיחותה של אנורקסיה נרבוזה בגילאים 15-24 בישראל היא כ-1.2% בנשים ו-0.2% בגברים, בולמיה נרבוזה כ-3% בנשים וכאחוז בגברים (בחצי מהמקרים בולמיה תופיע לאחר שלב של מוקדם יותר אנורקסיה) ו-1-5% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעת אכילה בולמוסית.

ד"ר סבטלנה לבנטמן, פסיכיאטרית בכירה ומנהלת המרפאה לבריאות הנפש של כללית בתרדיון, מציינת כי מדובר בהפרעות נפשיות עם מהלך ממושך, המלוות בסכנה בריאותית, עד כדי סכנת חיים חמורה בקרב הסובלים מאנורקסיה נרבוזה. שיעור התמותה הוא גבוה מאוד, כ-5% בטווח זמן הקצר, ועוד כ-10% מסיבוכים נלווים בטווח הארוך. תופעות המתאפיינות באכילה עודפת או דווקא הימנעות מאכילה בשל הפרעה בדימוי עצמי, דימוי גוף לקוי ופחד מהשמנה. שיעורי ההחלמה נמוכים יחסית: רק כ-50% מהחולות באנורקסיה ישובו לדפוסי אכילה ומשקל תקינים, אצל 30% יחול שיפור חלקי והשאר יוגדרו כחולות כרוניות. אולם, התערבות טיפולית מוקדמת מונעת פגיעה גופנית בלתי הפיכה ומפחיתה את הסיכון להתבססותה של מחלה כרונית, תוך צמצום הסיכון לתמותה.

סימני האזהרה הנפוצים:

התעמלות כפייתית, דיאטה כפייתית, שקילות חוזרות, החבאת מזון, הכחשת רעב, סירוב לאכול בחברת בני משפחה או חברים וביקורים בשירותים מיד לאחר הארוחות להקאת המזון שזה עתה נאכל.

 

זה עשוי להתחיל בדיאטה כפייתית ושקילות חוזרות. צילום אילוסטרציה

 

במחקרים שנעשו בשנים האחרונות בתחום ישנה הסכמה רחבה בדבר החשיבות שהטיפול יינתן על ידי צוות רב מקצועי הפועל כגוף אחד עם ולמען המטופלים, כאשר נדרשת הבנה רב מימדית של ההפרעה המורכבת  מגורמים ביולוגים-גנטיים, רגשיים, משפחתיים וחברתיים-תרבותיים.

בהתאם לגישה זו, הפעילה כללית מרפאה ייעודית להפרעות אכילה הממוקמת במרפאת בריאות הנפש של כללית בתרדיון – משגב, אך משרתת את כל מבוטחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

המרפאה מנוהלת על ידי פסיכולוג קליני, כאשר כל מטופל מלווה ע"י צוות רב תחומי, הכולל רופאת מתבגרים או פסיכיאטרית – בהתאם לצורך וע"י דיאטנית שהתמחתה בתחום, מתן טיפול  פסיכותרפי ואחות. במסגרת המרפאה ניתנים גם טיפולים מותאמים לצרכים של כל אחת ואחד מהמטופלים, כגון טיפול באמנות, טיפול משפחתי, הדרכות הורים, או טיפול קבוצתי.

הפנייה לטיפול במרפאה, נעשית עם הפנייה כתובה מרופא משפחה, פסיכיאטר או דיאטנית.

מבוטחי כללית משפחות והסובלים מהתופעה מזומנים גם כן לפנות לקבלת ייעוץ והכוונה:

טלפון: 04-6025060

פקס: 04-6968091

מייל – מנהל המרפאה – יואב לרון: yoavla@clalit.org.il

מייל – מזכירות המרפאה – nefeshteradion@clalit.org.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות