אל תתפתו לפתוח את הדלת

חברות הביטוח שוכרות חוקרים פרטיים על מנת לבדוק את מצבם של המבוטחים שלהם או של תובעים שהגישו כנגדם תביעה, בניסיון לדחות את תביעתם או להקטין את הפיצוי לו יהיו זכאים. כל זאת ועוד בטור האישי של עו"ד בועז אלקלעי
 

"כולם הלכו. נשארתי לבד. " חשב רובי לעצמו. זה היום הראשון שהוא מוצא את עצמו לבד, ללא כל אדם שעוטף אותו, מזה כשנה.

לפני כשנה הוא עבר תאונת דרכים קשה שבעקבותיה הוא כמעט ולא יכול ללכת וכל התניידותו היא באמצעות כיסא גלגלים ואביזרים שונים. המשפחה המורחבת כולה נרתמה לעזרתו.

רובי, נשוי ואב לשלושה ילדים, עבר במהלך השנה הקשה בחייו, שיקום ארוך וקשה אבל צריך לחזור לשגרה. אשתו של רובי חזרה לעבודה, הילדים בבית הספר והיום הוא לבד. הוריו גם הם חזרו לשגרת יומם, ככה הוא רצה וכך הוא ביקש.

אין לו מטפל סיעודי צמוד והוא יכול ללכת לשירותים, במאמץ רב, אך בכוחות עצמו והוא רצה להפסיק עם כל הרחמים העצמיים. "תחזרו בצהרים… הכל טוב… אסתדר עד שתחזרו".

לפתע הוא שומע דפיקות בדלת. "מי שם?". מדובר על יום ראשון בבוקר רובי לא חיכה לאיש. "מי שם?" צועק רובי פעם נוספת, אך אין תשובה. רובי מטפס לכיסא הגלגלים ומוביל עצמו לדלת ופותח … "אני רואה שאתה מרגיש טוב !" אומר לו אדם שמעולם הוא לא ראה "אני חוקר של חברת הביטוח, באתי לעזור אפשר להיכנס?"…

 

עו"ד בועז אלקלעי. צילום פרטי

 

עדי לא עובדת כבר למעלה משנה וחצי. היא הייתה גננת בגן ילדים, חלתה במחלה קשה ומורכבת וממנה היא לא מצליחה להתאושש. כל הטיפולים הרפואיים ועדיין היא לא מצליחה לראות את האור שבקצה. עדי כבר "משתגעת" בבית. היא משתוקקת לשוב לעבודה ולראות אנשים, החיים שנגזרו עליה לא מיטיבים את מצבה, אבל היא לא יכולה לעבוד במצבה ובטח שלא יום עבודה שלם וסיזיפי.

"מזל שיש לי ביטוח אובדן כושר עבודה, אחרת לא הייתי מצליחה לעבור את התקופה הארורה הזו"…

הטלפון מצלצל . "שלום. אני מדבר עם עדי ?" "כן" עדי משיבה. "קיבלתי את הטלפון שלך .. אני לא זוכרת ממי… סיפרו לי שאת נהדרת עם ילדים… יש לי ילד בן 4 חודשים והייתי שמחה אם תוכלי לשמור עליו עד שנכניס אותו לפעוטון. אני צריכה מטפלת לארבע שעות בלבד בבקרים, כי נכנס לי פרויקט שאני חייבת לעבוד עליו. מוכנה לשלם כל סכום שתגידי.  זה מעניין אותך?" …

השיחה מתפתחת, עדי למרות מצבה עדיין זקוקה לכסף, ההכנסות מחברת הביטוח לא זהות להכנסות שהיו לה ערב המחלה ובתוך תוכה היא מתחבטת אם לעשות את המאמץ. "מדובר בתינוק שישן כל היום ואני יכולה להתפרנס ולמצוא עניין רק עד שאתייצב מבחינה בריאותית. אני צריכה להבין מה העבודה והאם אני יכולה לבצע אותה"…

עדי לא יודעת שחוקרת מטעם חברת הביטוח היא זו אשר עומדת מהעבר השני של הקו. היא רק מחכה שעדי תגיד כן. לפגישה שהם יקבעו היא כבר לא תבוא. מכתב מחברת הביטוח הדוחה את תביעת אובדן כושר עבודה יבוא גם יבוא …

 

המטרה של חברת הביטוח היא להרוויח כסף אם כל התביעות ישולמו אז כפועל יוצא חברות הביטוח מפסידות כסף, אז איך מרוויחים כסף אתם שואלים? מנסים לדחות כמה שיותר תביעות.

חברות הביטוח שוכרות חוקרים פרטיים על מנת לבדוק את מצבם של המבוטחים שלהם או של תובעים שהגישו כנגדם תביעה, בניסיון לדחות את תביעתם או להקטין את הפיצוי לו יהיו זכאים.

חוקר "נחמד ככל שיהיה" לעולם לא יהיה לצדכם. מטרתו בסופו של יום הוא לא "לבדוק" איך קרתה התאונה או "לברר את הנסיבות". תפקידו הוא לספק לחברות הביטוח מידע כנגדכם ולמצוא את כל הכשלים והסתירות שיש על מנת להביא לדחיית התביעה או להקטין לחברת הביטוח את הנזק.

ובדוגמאות שהובאו קודם לכן החוקר ירצה לברר אם אתם יכולים לעבוד כאשר הצהרתם שאינכם יכולים. החוקר ירצה לראות אם אתם סובלים מבעיית ניידות כפי שטענתם ויצלם אתכם בחשאי כדי להוכיח ההיפך.

 החוקרים של חברות הביטוח מתוחכמים מאוד. הם יכולים להתאים עצמם לכל מקרה אליו ידרשו.

החוקרים יטמינו לכם מלכודות בתקווה שתיפלו בהם והם, בצהלות שמחה, יערכו דו"ח מתאים לחברת הביטוח .

פעולות של חוקרים לא חסר ואלה מבינכם שנתקלו בתופעה כבר יודעים זאת היטב, לצערכם הרב.

בחורה יפה שתבקש עזרה בסחיבת סלים או החלפת גלגל, לגבר שטוען להגבלות תנועה ונזקים בעמוד שדרה. הצעות עבודה לאנשים הטוענים שאינם יכולים לעבוד. בקשה למתן גרסאות חוזרות לאירוע  בניסיון לשלול אחריותם לתאונה. פנייה לבני משפחה וחברים בניסיון "לבדוק" את מצב התובע .

כעיקרון, קיימת חובה על המבוטח לשתף פעולה עם חברת הביטוח שלו. השאלה אם צריך לשתף פעולה עם חוקר מטעמה (במקרים בהם אדם תובע את חברת הביטוח שלו) איננה חד משמעית.

אני תמיד ממליץ ללקוחותיי להגיד לחוקרים (כאשר הם מזדהים כחוקרים…) כי הם מכבדים אותם ואת עבודתם, אבל עורך הדין ביקש כי כל פנייה תעשה רק באמצעותו. כך אתם אדיבים ומקיימים את חובתכם לשתף פעולה ומאידך מממשים את זכותכם לייצוג. ברוב המקרים החוקרים כבר לא מתקשרים אלי…

החוקים והתקנות מכתיבים לחוקרים כיצד להתנהג, עורכי הדין שלכם יוכלו לבחון אם התנהלותם הייתה תקינה או לא ובמקרים מסוימים להביא לפסילת עדותם וריקון הדו"ח שהגישו מתוכן.

אדם אשר עבר אירוע משמעותי כמו תאונה קשה או מחלה, כבר יודע שתביעתו תוגש בשלב כזה או אחר. האדם חייב להיות דרוך ולא לספק לחברת הביטוח את התחמושת כנגדו.

הייתי שמח לחלוק עמכם מספר המלצות להתמודדות עם החוקרים וחברות הביטוח.

  1. להיזהר ברשתות החברתיות. במציאות העכשווית אנחנו בעצמנו מספקים לחברות הביטוח מקור ראשון של מידע שיכול להכשיל אותנו. החוקרים ילכו לתמונות וסרטי וידאו בפייסבוק וינסו לבדוק לדוגמא אם אישה שטענה שיש לה קשיים בניידות נצפתה רוקדת את עצמה לדעת בחתונה… כדי להראות שאין לה הגבלה. אל תפלו בפח ותשימו לב היטב למה שאתם מעלים או שמעלים בשמכם.
  2. לא ללכת שבי אחר "החוקר הנחמד, שבא לעזור". חוקרים רק מנסים להכשיל אתכם, תוך כדי כך הם מוכנים לעוות את המציאות ולהבטיח הבטחות… אם כבר אתם משוחחים עם חוקר תשיבו באופן קצר וענייני ואל תשיבו על אותה שאלה פעמיים -החוקרים מחפשים סתירות. ככל שניתן תקליטו ותתעדו את השיחה עם החוקר.
  3. אל תנדבו מידע לחוקר. מניסיוני אני יכול לומר כי לאנשים אשר נמצאים בחקירה יש נטייה לנדב מידע (במיוחד כזה שאולי לא קשור אליהם) ולדבר את עצמם לדעת. "אינני זוכר" ו"אינני יודע" הן תשובות ככל התשובות ולעיתים הן התשובות הטובות ביותר.
  4. דרשו מהחוקר לראות תעודה. טוב תעשו אם תצלמו אותה. עורך הדין שלכם במקרים המתאימים יידע לעשות שימוש בתעודה או "בהעדר תעודה" בפני השופטים שידונו בתיק.
  5. לא להכניס חוקרים הביתה. גם אם הם מאוד רוצים והם מאוד נחמדים. אני שב ומזכיר כי הנחמדות שלהם באה על רקע רצונם להכשיל את תביעתכם. תאזרו אומץ, תסרבו בנימוס ותציעו כי להם לפנות לעורך הדין מטעמכם.
  6. שימו לב למתחזים. אם אתם מעורבים בתביעה וקיבלתם שיחת טלפון מוזרה עם הצעת עבודה או שיחת טלפון ממס הכנסה או מחברות שבודקות החזרי מס והם רק רוצים לוודא כי אתם עובדים, אני מצפה שפעמוני אזהרה יצלצלו בראשכם . אני מציע לכם לבקש מאותו פונה את שם המקום בו הוא עובד ומספר הטלפון שלו ותציעו לו בנימוס כי תחזרו אליו בזמן שיהיה לכם יותר נוח. אם ההצעה או השיחה אותנטיים תוכלו לוודא זו בנינוחות באינטרנט.

שמרו על הבריאות !

בועז אלקלעי, עו"ד

אלקלעי בכר ושות' – עורכי דין

מגדל לוינשטיין, דרך מנחם בגין 23, תל אביב 6618356

טל': 03-6120101 פקס: 03-7511688

www.a-b-law.co.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט