משרד החקלאות נערך לפסח: מה יחסר בחנויות וברשתות השיווק? 

כחלק מהיערכות משרד החקלאות לקראת הפסח ולאחר ניתוח ראשוני של נתוני התוצרת הטרייה, נמצא צפי למחסור במספר פריטי מזון
 

כחלק מהיערכות משרד החקלאות לקראת הפסח, ולאחר ניתוח ראשוני של נתוני התוצרת הטרייה, נמצא כי קיים צפי למחסר בבצל. כמו כן המשרד נערך למחסור בביצים וחמאה.

בימים האחרונים, עקב מחסור במלפפון, עולה המחיר לצרכן, על כן משרד החקלאות פתח מכסת ייבוא קטנה (180 טון), וזאת בתיאום עם נציגי החקלאים. בנוסף, משרד החקלאות נתן אישור לייבא בצל עקב מחסור בבצל בארץ ובעולם, הגורם לעליית מחירים.

בשונה מהמלפפונים, בצלים ניתנים לאחסון בקירור לאורך זמן, ולכן יש חשש שמגדלים גדולים של בצל או יבואנים גדולים יגרמו לעליית המחיר של הבצל לקראת פסח כתוצאה משחרור "מבוקר" מהמקררים. לאור החשש, פתח המשרד מכסות ייבוא, בכדי לאפשר מחיר סביר מבלי לפגוע בחקלאים הקטנים.

 

צפי למחסור בבצל. במשרד החקלאות נערכים למחסור גם בביצים וחמאה. צילום: אילוסטרציה

 

חלק מאישורי הייבוא של תוצרת חקלאית ללא מכס ניתנים רק כאשר יש מחסור בשוק עקב דרישה מוגברת בחגי תשרי ופסח, או עקב מחסור נקודתי בפרי או ירק כתוצאה ממחלה לא צפויה. בנוסף, בחלק מהגידולים הצמחיים קיימים הסכמים עם נציגי החקלאים, לפיהם אם מחיר המלפפון או העגבנייה עולה מעבר למחיר המוסכם, ניתן לפתוח ייבוא של מלפפונים או עגבניות ללא מכס.

בפסח הקרוב צפוי גם מחסור בביצים ובחמאה מקומית, ועל כן פתח המשרד מכסות ייבוא לביצים בהיקף של 75 מיליון ביצים. לעומת זאת, לא ניתן אישור ממשרד האוצר ליבוא חמאה, ללא מכס, ועל כן עלול להיווצר מחסור בחמאה ומחירה של חמאת הייבוא עם המכס, עלול להאמיר לקראת הפסח.

לא צפוי מחסור בירקות ופירות, כאמור למעט בצל. כמו כן, לא צפוי מחסור בבשר בקר או בעוף טרי וקפוא. וגם במוצרי חלב לא צפוי מחסור.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות