מוזיאון ינקו דאדא מציג שתי תערוכות חדשות:

לנה ועודד זידל, ובחלומי… ינקו – עבודות המגיבות ליצירותיו של מרסל ינקו – אייל אסולין – MAU – עבודת קיר בה מוצגים סממני סטטוס היסטוריים אל מול אלה העכשוויים. פתיחה שבת 23.3.19 בשעה 13:00

מוזיאון ינקו דאדא מציג שתי תערוכות חדשות:

לנה ועודד זידל – "ובחלומי…ינקו"

זוג האמנים לנה ועודד זידל הוזמנו להגיב וליצור מחווה ליצירותיו של מרסל ינקו המוצגות בתצוגת הקבע של המוזיאון.  השנים יצרו גוף עבודות שיוצג בתוך חלל תצוגת הקבע של המוזיאון המוקדש ליצירותיו של מרסל ינקו,  זאת  כחלק מפרויקט חדש, שבו אמנים מגיבים למרסל ינקו עם יצירות שיצרו במיוחד  עבור החלל.

לנה זידל יצרה שני ציורים צבעוניים גדולים, בהם היא מציגה דיוקן עצמי שלה, כשהיא נמה וחולמת. באחד הציורים, מופיעים ברקע לדמות האמנית הנמה, דימויים שפירקה והרכיבה מחדש מתוך ציורו של ינקו: "חיות דמיוניות", המוצג בתצוגת הקבע.  בציור השני, מתוארת האמנית כשהיא נמה בסטודיו שלה, וזרועה חובקת את מסכת הקרטון של טריסטיאן צארה, שיצר ינקו, ומוצגת אף היא באותו החלל במוזיאון.

עודד זידל יצר חמש מסכות צבעוניות מלוחות קרטון גדולי מימדים בהשראת אותה המסכה של צארה, שיצר ינקו. זידל מציג מעין קרנבל מסכות צבעוני ונאיבי מחד, בו למשל, כדורים פורחים משמשים כעיניים או שיער מתואר בצורת עננים, ומאידך חלקים אחרים המרכיבים את המסכות הם אלמנטים תעשיתיים ועירוניים, כגון אנטנות, פנסי רחוב או כבישים.

בגוף עבודות זה, המהווה מחווה מתרפק ואוהד ליצירתו של מרסל ינקו, מוכמנים ציטוטים מיצירות מופת נוספות מתולדות האמנות. לנה זידל מצטטת את מאן ריי, ברנקוזי, הנס ארפ ואף יצירות מוקדמות שלה, ועודד זידל מביא לידי ביטוי השפעות מדה קיריקו, פרננד לג'ה ואף ציטוטים מיצירות מוקדמות שלו.

אוצרת: רינה גנוסוב

לנה זידל. חלום על מרסל ינקו צלם מיכאל עמר

אייל אסולין – MAU

במיתולוגיה המצרית החתול נתפס כאחת החיות המקודשות והנעלות ביותר. החתול MAUּ מהווה אחד מקלסתריו של אל השמש, רע, אחד האלים הנעלים והנערצים ביותר במצרים העתיקה.

החתול סימל ערכים של פוריות, נשיות, שמירה על המשפחה, ונחשב למגן הבית ומלווה המלכים. מעמד מקודש זה ניתן לחתול מאפיונו האלוהי וקשרו המקודש לאלים. אסולין, תוך שימוש בסממנים של קבורה פרעונית, יוצר ארבעה חתולים מוזהבים, מעין "מלווים מלכותיים", השכובים סביב שני אובייקטים פירמידליים. אלה מייצגים את הפמליה המלכותית, עבדים שנרכשו על ידי המלך, ושימשו במפגן של כוח ועוצמה כלכלית. שני חצאי הפירמידה כמעט נושקים האחד לשני, וביניהם מעין מסה, "אנרגיה קוסמית" אניגמטית. אלה משולבים בצבע השחור המעצים את השפע החזותי ומסמל סטטוס נוסף, הזהב השחור.

המילה MAU מקורה במצרית עתיקה, ומשמעותה המילולית היא לראות. יכולתו הפלאית של החתול להבחין בתופעות שונות עוד בטרם חש בהן האדם היא הסיבה שכינוי זה דבק בו. אסולין מבחין בעבודתו בהיבטים של תרבות ה"מותאם ללקוח" (custom-made) מהעת העתיקה ועד לעידן הנוכחי, עידן טראמפ, ועוסק במיצגי שווא של כוח, כסף, מעמד ושעבוד, בעוד לרבים תופעה זו עדיין נסתרת מן העין ומן ההבחנה.

במיצב זה ממשיך אסולין את עיסוקו בהצגת סממני סטטוס היסטוריים אל מול אלה העכשוויים. הוא נועד לסמל עושר חומרי ראוותני ותו לא, ומשמש כניגוד בין תרבות השפע העכשווית להיסטוריה המפוארת של שושלות מלוכה קדומות. העושר מרוקן מהמטען ומהמשקל ההיסטורי התרבותי שלו, וכך נוצר ניגוד מוקצן, היכל קבורה לזהב ולעושר מזויף.

אוצרת: ניצן שובל אבירי

mau – אייל אסולין. צילום אייל אסולין

פתיחה שבת 23.3.19 בשעה 13:00

התערוכות תימשכנה לאורך זמן

 שעות הפתיחה במוזיאון ינקו-דאדא: ימים א' – ה' בשעות 10:00 – 15:00

יום ו' וערבי חג בשעות10:00 – 14:00

שבתות וחגים בשעות 10:00 –15:30

מחיר כניסה: 24 ₪ למבוגר; הנחות לאזרחים ותיקים, ילדים, חיילים ועוד

מוזיאון ינקו-דאדא,

כפר האמנים עין הוד,

ד"נ חוף הכרמל 30890.

טל': 04-9842350

www.jancodada.co.il
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי