השר כחלון הציג את התוכנית הלאומית למפרץ חיפה

התכנית כוללת פארק מטרופוליני של 7,000 דונמים המתחבר לרשת פארקים לאורך נחל הקישון ועד לים. ראשי הערים והנציגים השונים באיזור הודו לשר כחלון. צפו בדברים שאמר ראש העיר נשר בכנס שנערך הבוקר


 

שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, משה כחלון, הציג הבוקר (שני) את התוכנית הלאומית למפרץ חיפה, בפני ראשי רשויות מהאיזור.

בכנס השתתפו ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקרסקי, ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ, ראש עיריית קרית ים, דוד אבן צור, ראש עיריית נשר, רועי לוי, ראש המועצה האזורית זבולון, עמוס נצר, סגן ראש עיריית חיפה, דוד עציוני וחברת מועצת העיר חיפה, שרית גולן שטיינברג.

לאחר שנים רבות של זיהום אויר מתמשך במפרץ חיפה מתגבשת תכנית שלד לפינוי מפרץ חיפה ממפעלי התעשייה המזהמים ובמקומם יוקם מרחב אורבני חדש וחדשני אשר יהווה מתחם מרכזי ומקשר במטרופולין חיפה והצפון.

ראשי הערים ונציגי הרשויות באיזור הודו לשר על התוכנית המהפכנית.

ראש עיריית נשר, רועי לוי, אמר לשר: "התוכנית הזו מאוד חשובה. בטח לאלה שהתרגלו לגור כשמול החלון שלהם בתי זיקוק. שמחתי לשמוע את משרד האוצר אומר שהתוכנית מתקצבת את עצמה. אנחנו חייבים אותך שר האוצר. אנחנו צריכים אותך שר אוצר – בשביל העתיד של הילדים שלנו – ואני מאוד מודה לך ולכל הצוות", אמר לוי.

צפו בדברים המלאים שאמר היום ראש העיר נשר במהלך הכנס: 

 

מטרת העל של תכנית השלד "מפרץ חיפה – עמק החדשנות" הינה פינוי אזור מפרץ חיפה ופיתוח שטח בהיקף כולל של כ 41,000 דונם, במטרה לאפשר יצירת מסגרת תכנונית להקמת כ- 83,000 יח"ד במרחב ו- 2.1 מיליון מ"ר תעסוקה ומסחר.

לוח הזמנים לביצוע התוכנית:

2019-2025 – תכנון ותיאום הפרויקט, ניקוי קרקע ומי התהום יחל ב-2022 עד 2032, ושיווק הקרקעות יחל ב-2025.

כיום מהווה אזור מפרץ חיפה חצוי ושסוע במערכת תשתיות וכבישים כאוטית, שברובה משרתת תנועה עוברת. התעשיות הכימיות והפטרוכימיות מזהמות את האוויר בעיר חיפה ובקריות ומהוות מכשול לפיתוח וקידום העיר והסביבה.

החזון המנחה את התכנית הינו יצירת מרחב אורבני – חדשני לעיר המבוסס על "עיר חובקת טבע" – מרקם עירוני המיועד להולכי רגל, רוכבי אופניים ותחבורה ציבורית. התכנית מושתתת על רחובות עירוניים מעורבי שימושים ובעלי חזיתות פעילות, רצף שטחים פתוחים, ונגישות לים ומציעה איכות חיים עירונית גבוהה.

 

במהלך הכנס, הבוקר. צילום אלעד מלכה

 

התכנית כוללת פארק מטרופוליני בשטח של 7,000 דונמים המתחבר לרשת של פארקים לאורך נחל הקישון ועד לים.

עוד מציעה התוכנית להטות את מוצא הקישון מהנמל המסחרי אל חוף הים באזור חוות המכלים, סמוך לקריית חיים.

התוואי החדש ישמש כנתיב שיט ומתוכננות בו שתי מרינות. כמו כן כוללת התכנית בריכות ותעלות נוספות וליצור סביבות מגורים ייחודיות על פלגי מים.

בצמתים ראשיים בשד' חלוצי התעשייה ובממשק עם הים והפארק המטרופוליני מתוכננים מוקדים כלל עירוניים מעורבי שימושים המשלבים: כיכרות, מרכזי תרבות, מרכזי רפואה, מרכזים אקדמיים, מרכז ספורט, מוזאונים ומרכזי תחבורה.

 

צילום: אלעד מלכה

 

השר כחלון: "יש כאן עבודה תכנונית של שנים. החזון נרקם לפני שלוש שנים, ומאז אנו עובדים עליה. התוכנית הגיעה אליי לפני חצי שנה ולא אישרנו אותה ועכשיו היא מוצגת לכולם. הרמתי טלפונים אישית לכל ראשי הערים להצגת התוכנית ולקבלת התייחסות שלהם. היעד שלנו הוא לתקצב את התוכנית. יש לנו כוונה ברורה להניע את המהלך הזה. אם זה לא יהיה בתקופה שלנו זה לא יקרה. באופן מעשי אנחנו יכולים כבר להתחיל לנקות את הקרקעות תוך שנתיים. אז למה לחכות? יש פה נחישות וכוונה ברורה להפעיל את התוכנית. לא עוד הכנסת פילטרים בלבד, אלא תוכנית לאומית שתשנה את פני המפרץ.

מצד שני לא נעלמה מעיננו בעיית העובדים. נעבוד בד בבד גם עם ראשי הרשויות כדי להביא פתרון לעובדים. אף ראש רשות שיושב פה לא צריך לדאוג.

בתפיסתי, או שעושים משהו גדול או שלא עושים דבר. את מיכל האמוניה פינינו לאחר שנים של דיבורים. עכשיו הגיע הזמן לעלות מדרגה ולנקות את כל המפרץ. לא צריך להיות זיהום אויר בכלל. הילדים שלנו צריכים לנשום אויר נקי".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי
Ads