לא רק אמא: פרגנו שנ"צ שישי

עינב פרלה נותנת לנו כמה סיבות טובות לדאוג לעצמנו. כן, ואפילו לפרגן לעצמנו: "זו לא בושה לפרגן לעצמי. מגיע לי, אני עובדת מספיק קשה בשביל זה. ולא רק בחוץ. אלא גם בבית ובכלל. ובקיצור, שימותו הקנאים".
בשנים האחרונות, אני מגלה כי ההתבוננות שלי על החיים ועל העולם ובכלל, השתנתה. אני מבינה היום שהאינדיבידואל הוא אמנם משהו חשוב מאד שצריך לדאוג לו ולטפח אותו (אכן כן, לדאוג לעצמי זו לא מילה נוראית, זה בהחלט משהו שמקדם אותי בחיים). למרות זאת, בהחלט חשוב לעשותמעבר לכך עוד משהו. דבר שבתקופות מסוימות בחיינו אנו פחות חושבים עליו-לדאוג גם לכלל החברה, לקולקטיב. משהו שבכלל בעולם המערבי זזנו ממנו קצת. לכן אני משתפת, בדברים שהם ברורים מאליו, בדברים שלכאורה לא צריך להגיד אותם בקול רם, אבל רק לכאורה. אני בוחרת לתת מידע שפעמים רבות קשה להגיע אליו. לשתף כדי לשתף, כדי לטעת ביטחון וכוח ועוצמה בכל מי שרק זקוק לכך.
אני מאמינה ששפע מביא שפע, אני נותנת לא כי אני רוצה לקבל בחזרה, אלא לשם הנתינה.
הנתינה של היום היא כללית שכזו, נתינה שמגיעה מהתובנה, שלפעמים שווה לעשות למען עצמך (או הכי הרבה למען ילדיך). הטיפ של היום נועד להזכיר לכולנו את היותנו אנו, לא פחות חשובים מהאחרים. לקח לי כמה שנים טובות להבין שכדי להיות הורה טוב יותר, בת זוג טובה יותר, חברה טובה יותר ובעיקר לעצמי ולי, להתפתחות שלי, לחיוניות שלי, לאנרגיות שלי, טובה יותר, אסור לי לשכוח לפרגן לעצמי.
פרגנו לעצמכן. נכון זו קלישאה, אבל לפרגן לעצמי זה אפילו לפרגן לעצמי שנת צהריים ביום שישי. אין כמו שנ"צ בשישי או בשבת בצהריים, עונג שבת אמיתי בעיניי, להיכנס למיטה, להדליק מזגן, מתחת לשמיכה ולנוח. שעה-שעתיים, סתם באמצע יום שבת. לפרגן לעצמי זה אומר לקחת זמן לעצמי. זה אומר להגיד לעצמי שזה בסדר גמור ללכת לישון שנ"צ. לא יקרה כלום לכיור, למטבח, לכביסה, לניקיון, לתינוק, לילדים, לבן זוג. אני אקום אחרת. דאגתי גם לעצמי.
אז השאלה היא לא "למה לפרגן לעצמכן?" אלא השאלה היא "למה לא???".
למה לא לפרגן לעצמי חצי שעה של קריאת ספר (כמה התגעגעתי לקריאת ספרים, זה בערך אחד הדברים הראשונים שירד אצלי מסדר היום כשהילדים נולדו. ואז תפסתי את עצמי והבנתי שאני ממש מתגעגעת לזה, מצאתי לעצמי את הזמן ביום, גם אם לא כל יום, לקרוא. איזה כיף זה!).

למה לא לפרגן לעצמי סופ"ש עם בן זוגי בחו"ל/בארץ?

למה לא לפרגן לעצמי סופ"ש עם בן זוגי בחו"ל/בארץ?

. לפרגן לעצמי. זו לא בושה לפרגן לעצמי. מגיע לי, אני עובדת מספיק קשה בשביל זה. ולא רק בחוץ. אלא גם בבית ובכלל.
ובקיצור, שימותו הקנאים. גם אם אחרים מעקמים פרצוף, מרימים גבה וממלמלים מתחת לשפם מן מילים שליליות שכאלו, מילים שמאחוריהן מסתתרת קנאה צרופה, או סתם חוסר פרגון. אז מה?
כל מה שאנחנו מפרגנים לעצמנו, זה כי הרווחנו את זה ביושר רב. בעמל ובעבודה מאומצת. וזה בסדר. תאמינו או לא, מותר לנו. יש לנו זכות כזו (שנשכחת מאיתנו).

אפשר לפרגן לעצמך גם חצי שעה קריאת ספר

אפשר לפרגן לעצמך גם חצי שעה קריאת ספר

אנחנו נמצאים בעולם הזה לזמן כל כך קצוב והמרדף הוא בלתי סופי. אחרי הזמן, אחרי מילוי חובותינו להורים שלנו, לילדינו, לעבודה, לחברים, למשפחה לכל דבר. המרדף הזה גורם לנו לשכוח שמותר לנו לעצור ולקחת אוויר לנשימה.
אז תייצרו לעצמכם, מבלי רגשות אשם:
חצי שעה זמן איכות עם הבעל/אישה
שעה לקרוא ספר/לשמוע מוזיקה טובה
תלכו להופעה
תלכו להצגה
תחסכו כסף בשביל משהו נכסף
תציבו יעדים למען עצמכם
תחזרו להתאמן
תתחילו להתאמן
תרקדו עם הילדים בבית
תשחקו מחבואים
שבו על שפת הבריכה עם ספר טוב וכוס בירה/יין. יצרו את הזמן הזה, אחר כך מה שזוכרים זה לא מה עשינו, מה שזוכרים זה את כל מה שלא עשינו.
אל תשכחו להרים את הראש למעלה ולהגיד לעצמכם לפחות פעם ביום שאתם בסדר, אבל ממש בסדר.

שבוע נהדר

עינב פרלה-דולה. בעלת מרכז ספירלה לנשיות, פריון, הריון, לידה ואמהות


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות