עיריית קריית ביאליק מקימה "בור" – מרכז הפעלה לשעת חירום

המרכז יהווה מוקד שליטה ובקרה המרכז בתוכו את כל פעילות מטה המשק לשעת חירום
עיריית קריית ביאליק, בשיתוף רשות החירום הלאומית (רח"ל) ופיקוד העורף מסיימים בימים אלו את הקמתו של מרכז הפעלה לשעת חירום (מרה"פ) בעיר.

המרכז מהווה מוקד שליטה ובקרה אשר מרכז בתוכו את כל הפעילות של מטה משק לשעת חרום (מל"ח) של העיר.

במרכז החדש ימוקם "השולחן המרכזי" בראשות ראש העיר, אלי דוקורסקי, מטה משק לשעת חירום (מל"ח) בעיר, ראשי המכלולים, נציגי פיקוד העורף, משטרה, כיבוי אש, מד"א ועוד.

חדר ישיבות מרכזי יאפשר מרחב עבודה מתכלל בין כל גופי החירום בעיר בזמן אמת.

בעת חירום המוקד העירוני יועבר למרכז ההפעלה החדש בכדי לאפשר עבודה רציפה במקום מוגן וקרבה ל"שולחן המרכזי", בו מתקבלות ההחלטות המשמעותיות.

 

בתמונה: ראש העיר אלי דוקורסקי מנהל את תרגיל החירום. צילום: עיריית קריית ביאליק

 

הן המוקד והן החדר המרכזי יאובזרו במסכי צפייה שמחוברים לעשרות מצלמות שפזורות ברחבי הקריה ומאפשרות קבלת תמונות מהשטח וקבלת החלטות על סמך מידע מהימן.

המוקד העירוני יתוגבר בשעת חירום על ידי טלפניות ודוברי שפות כגון אמהרית, רוסית וספרדית בכדי לאפשר מענה נגיש ונהיר לתושבים. בתכנונו של מרכז ההפעלה הושקעה מחשבה מעמיקה ונלקחו בחשבון לקחים שנצברו ברשות במהלך תרגילי חירום רבים.

המרכז החדש תוכנן לפי התקנים והדרישות של פיקוד העורף בכדי לתת הגנה מרבית לעובדיו. תפיסת ההפעלה של המרכז מבוססת על עבודת מטה בחרום של שולחן עגול בראשות ראש העיר, אשר מתוכו ייצאו הנחיות לגופי החרום וההצלה ולראשי המכלולים. במרכז ההפעלה יופעלו אמצעים טכנולוגיים מתקדמים כגון מערכות קשר ותקשוב, המוקד "הרואה", תוכנת מחשב שיתופית ייחודית שפותחה על ידי פיקוד העורף ועוד.  מרכז ההפעלה יאפשר עבודה רציפה ועצמאית גם במקרה של הפסקות חשמל. עלות ההקמה של המרכז נאמדת בכמיליון וחצי שקלים.

בזה משלים ראש העיר, אלי דוקורסקי, את המהפכה בתחום המוכנות של הרשות לשעת חירום וקובע את תפיסתו הביטחונית המגדירה שבשעת חירום העיר תסתמך בעיקר על כוחותיה הפנימיים, תוך הפעלת מערך העובדים והמתנדבים: "אחת המטרות החשובות של מכרז ההפעלה היא לאפשר מתן מענה ראשוני באופן עצמאית ככל שניתן מבלי להמתין לכוחות הביטחון. לשם כך נדרש תיאום מושלם בין כל גופי החירום ברשות וסמיכות גאוגרפית שלהם. הקמת המרכז במיקום אסטרטגי בסמוך לבניין העירייה הראשי תאפשר שיתף פעולה ושילוב ידיים של כל גופי החירום וההצלה בעיר, תחת אותה קורת גג, תשפר באופן משמעותי את רמת המוכנות לחירום ותייעל את העבודה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות