דילמת הגז בכנס הכלכלי של האקדמית עמק יזרעאל

"תחנות כח על בסיס גז הכרחיות למשק החשמל כדי להפחית את ההסתמכות על יצור חשמל מחומרים מזהמים כגון פחם ומזוט".
 

"תחנות כח על בסיס גז הכרחיות למשק החשמל כדי להפחית את ההסתמכות על יצור חשמל מחומרים מזהמים כגון פחם ומזוט". כך אמר פרופ' איתן ששינסקי מהאוניברסיטה העברית, שעמד בראש הוועדה מטעם האוצר לבחינת מדיניות המיסוי של הגז הטבעי בישראל, כשהרצה בכנס אודות היבטים כלכליים של אנרגיה תחבורה וסביבה בחוג לכלכלה וניהול באקדמית עמק יזרעאל. פרופ' ששינסקי התייחס גם לזוויות נוספות בתחום משק החשמל והדגיש שיש לבדוק את התחזיות כדי להבין אם האינטרס הציבורי שנגזר מהסכם הזיכיון של חברת תמר עם חברת חשמל מיטיב עם הציבור. פרופ' ששינסקי נשאל אודות המאבק הציבורי סביב אסדות הגז וענה כי הוא חושב שהזזתן 100 ק"מ לעומק הים תעכב את הפקת הגז בכשנתיים והוא לא בטוח שהנזקים עליהם מתריעים, אם יתקיימו, יהיו במידה שראוי לשבור הסכמים בגינם.

גב' לירן וולדמן בוגרת החוג לכלכלה וניהול באקדמית עמק יזרעאל הסבירה בכנס אודות "המחלה ההולנדית" במשק הישראלי המתבטאת בכך שלמרות שיצוא של גז טבעי עוד לא התחיל בפועל, הציפיות ליצוא מחזקות את השקל מול הדולר ויוצרות הרעה בתנאי הסחר של ישראל מול העולם, מה שעלול להביא להאטה במשק הישראלי.

ד"ר רחל פלטניק ראש החוג לכלכלה וניהול הציגה בכנס את ההתמחות החדשה data analyst , שמתווספת לחשבונאות, מימון ולוגיסטיקה שנלמדים באקדמית עמק יזרעאל בדגש על חדשנות מקצועיות והתאמה לדרישות השוק הישראלי והבינלאומי, בו יש ביקוש רב לכלכלנים עם הכשרה ממוקדת ל  data analystוניתוח נתוני עתק.

ד"ר שמואל אברמזון, ראש אגף המחקר במועצה הלאומית לכלכלה הסביר על מגמות מרכזיות ואתגרים אסטרטגיים של המשק הישראלי ומר עלאא פחורי, מאגף הרישוי ברשות החשמל הרצה אודות תמורות שחלו במשק החשמל בעקבות כניסת גז מקומי ואנרגיות מתחדשות וטען כי מול הנתונים ממדינות אחרות בהן מגיעים לאחוזים גבוהים של אנרגיה מתחדשת, הגעה ל 17 אחוזים של אנרגיות מתחדשות בישראל עד 2030 היא דרמטית במספרים מוחלטים בשל הגידול שיחול ביצור החשמל.

ד"ר רחל פלטניק ראש החוג לכלכלה וניהול באקדמית עמק יזרעאל ופרופ' איתן ששינסקי מהאונ' העברית, שעמד בראש הוועדה הציבורית למיסוי תמלוגי הגז. צילום: האקדמית עמק יזרעאל

ד"ר אנדרי קודריאבצב מסגל החוג לכלכלה וניהול באקדמית עמק יזרעאל הסביר בהרצאתו כי מזג האוויר משפיע על התנהגות המשקיעים בבורסה. ביום סגרירי, מצב הרוח של האנשים פסימי והם לוקחים פחות סיכונים מאשר במזג אוויר שמשי בו מצב הרוח של האנשים מדרבן אותם לקחת יותר סיכונים בהשקעותיהם.

פרופ' דוד זילברמן זוכה פרס וולף  2019 היוקרתי, שהגיע לכנס במיוחד מאוניברסיטת ברקלי קליפורניה הרצה אודות אימוץ טכנולוגיות הרכבים החשמליים וההשפעה הצפויה על הרגלי הנסיעה והגודש בכבישים. פרופ' זילברמן סבור שאנשים שהיום מוותרים על נהיגה בשל גילם המתקדם למשל, יחזרו למעגל הנוסעים עם כניסת הרכבים האוטונומיים וגם הזיהום הסביבתי עלול לגדול. מאידך אם הנהגים יסכימו לתאום מהירות הנסיעה, חלק מהפקקים יפחתו.

הרצאתו של פרופ' זילברמן עוררה דיון סוער בנושא הרכבים האוטונומיים בשל החשש שהגודש בכבישים יגדל ולכן הועלה הצורך במדיניות שלא רק תאפשר הכנסת טכנולוגיות חדשות אלא גם תנהל אותן באופן שהן ישרתו את טובת הציבור ולא יזיקו לו.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך