רופא הילדים הציל שני פעוטות 

בצירוף מקרים ובהפרש של יומיים בלבד הציל מומחה ברפואת ילדים של כללית, שני פעוטות בחיפה ובקריות
 

למרפאתו של ד"ר מיקי שטיין בשכונת ורדיה בחיפה, פנתה לפני מספר ימים אם מבוהלת ודיווחה כי בנה בן השלוש פתח את בקבוק סירופ הברזל ושיחק בו, כאשר לא היה ברור האם שתה ממנו וכמה.

בשיחה עמה הסתבר כי בבקבוק נותרה כמות מעטה בלבד טרם שהגיע לידי הפעוט ולכן במקרה זה יכול היה ד"ר שטיין להרגיע את האם שאין חשש לנזק, הוא הנחה את ההורים וביקש שיקפידו בעתיד להרחיק את התרופות מהישג ידיו של בנם ובעיקר על סגירה הרמטית של בקבוקי התרופות.

במקרה נוסף, שארע כעבור יומיים בלבד, התקשרה בבהלה גדולה אם לפעוטה בת שנתיים וחצי, המטופלת במרפאת לב הקריה בקריית אתא וסיפרה לד"ר שטיין שבתה פתחה את בקבוק האקמול ושתתה את כול תוכנו שנותר, כחצי בקבוק…

 

שני מקרים סמוכים של תינוקות שפתחו ושתו הישר מתוך בקבוקי התרופות. בתמונה: ד"ר מיקי שטיין. צילום: דוברות כללית

 

ד"ר שטיין ביקש כי תשלח אליו תמונה של הבקבוק ולדאבונו הסתבר כי מדובר באקמול פורטה המרוכז פי 2 מאשר אקמול רגיל.

ד"ר שטיין מיהר לחשב את המנה ששתתה יחסית למשקלה והבין כי מדובר במנה רעילה. לכן מיד הפנה אותה הרופא בדחיפות לחדר מיון והדגיש כי חשוב שיגיעו עם בקבוק התרופה, בכדי להציגו בפני הרופאים במקום.

ד"ר שטיין ליווה טלפונית את תהליך האבחון והסתבר כי אכן רמות האקמול בדמה של הפעוטה היו גבוהות מאוד ובהתאם לכך היא מטופלת כעת באדיקות, כמקובל במקרי הרעלת אקמול.

ד"ר שטיין מסביר כי הרעלת אקמול עלולה לגרום לנזק לכבד עד כדי צורך בהשתלת כבד. במקרים קיצוניים ההרעלה עלולה להסתיים במוות. כדי לוודא זאת, מבצעים בדיקת דם לבדיקת רמת האקמול בדם ואם אכן גבוהה נותנים טיפול ספציפי ויעיל לשם הפחתת הרמות בדם ומניעת הנזק לכבד.

מסיבה זו, הרופא מבקש בהציגו אירועים אלה, להדגיש שלבקבוקי תרופות יש מנגנון סגירת בטיחות למניעת פתיחה ע"י ילדים וכי יש להקפיד על סגירה מלאה ולוודא שהבקבוק אכן סגור בטיחותית. כמובן, חשוב להרחיקם מהישג ידם של ילדים ולאחסן את התרופות וחומרי הניקוי בארון סגור, גבוה, שאינו נגיש להם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות