לראשונה בארץ – סטודנטים לחינוך ילמדו עיצוב מרחבים חינוכיים

 המכללה האקדמית תל-חי מציעה מוקד חדשני וראשון מסוגו בחוג לחינוך: עיצוב מרחבים חינוכיים
 

סטודנטים לחינוך ילמדו כיצד לעצב מרחבים חינוכיים המתאימים לטכנולוגיות הלמידה החדשות ולעידן המודרני

עולם החינוך הולך ומשתנה במהירות. אנו עדים למעבר משיטת חינוך שנולדה בימי המהפכה התעשייתית למערכת חינוך חדשה המכוונת למתן מענה לאתגרי המאה ה-21. מבנה הלמידה המסורתי הולך ומשתנה בהדרגה, כאשר מומחים מכל העולם מנסים לפתח שיטות למידה חדישות ומתקדמות המותאמות לעידן החדש, תוך התמקדות בערכים חינוכיים כמו: חשיבה ביקורתית, יצירתיות וחדשנות, חשיבת חקר, שיתוף פעולה, מעורבות אזרחית ומודעות סביבתית. כדי לקדם ערכים אלה המחנכים ואנשי החינוך נדרשים להיות בעלי ידע פדגוגי מקצועי רחב המאפשר גיבוש תוצאות חינוכיות רצויות, שליטה בתכנים רלוונטיים, במאפייני הדרכה/הוראה, ובגישות ושיטות למידה והערכה חדישות ומתקדמות.

השינויים המתרחשים במערכות החינוך מעלים גם צורך בשינוי פיסי של סביבות למידה ועיצוב מרחבי למידה חדשניים המקדמים את המטרות החינוכיות. לאור זאת, בשנים האחרונות אומצה בחינוך הגישה העיצובית של סביבות למידה, המייחסת למושג "עיצוב" הקשר רחב מעבר לנראות הכיתה, ומתייחסת גם לתפישות, תהליכים, שיטות ומבנים פיסיים.

במהלך חמש השנים האחרונות נערך על ידי צוות מו"פ החינוך, בראשות ד"ר עירית ששון במכון שמיר למחקר וראשת החוג לחינוך במכללה האקדמית תל-חי, מחקר המלווה שינויים פדגוגיים בתשעה בתי ספר בגולן ובגליל. בכל בתי הספר שנחקרו עוצבו בהדרגה מרחבי למידה חדשים במטרה לשנות את המבנה המסורתי של הכיתה.

קרדיט צילום: הקרדיט הוא: בית ספר נופי גולן.

המחקר כלל בין היתר תצפיות בשיעורים ונעשתה השוואה בין מרחבי למידה חדשניים לבין כיתות רגילות. ממצאי המחקר מראים כי במרחבי הלמידה החדשניים יש גיוון רב יותר בפרקטיקות פדגוגיות. הפרקטיקות השכיחות ביותר בשיעורים אלה הן: למידה שיתופית, שילוב מצעים חזותיים מגוונים, התאמת משימות הלימוד ודרכי הלמידה לתלמידים השונים, ליכולות ולקצב של כל תלמיד ותלמידה.  וכן שילוב משימות המעודדות בחירה של התלמידים. ההבדלים בביטוי פרקטיקות אלה נמצאו מובהקים סטטיסטית. במרחבי הלמידה החדשניים שנבנו בבתי הספר יש ביטוי גבוה יותר לפרקטיקות פדגוגיות המעודדות למידה פעילה בהשוואה לכיתות רגילות בהן רווחת ההוראה הפרונטלית.

בנוסף נמצא במחקר כי במרחבי הלמידה החדשים נמדד אקלים כיתתי חיובי יותר. נוטרו פחות אירועי משמעת בשיעורים במרחבים החדשניים ויותר אירועי יחס אישי בהשוואה לשיעורים בכיתות הרגילות. גם הבדלים אלה נמצאו מובהקים סטטיסטית.

המחקר מגלה כי ישנה חשיבות רבה לעיצוב חלל הלמידה ולכן החליטו במכללה האקדמית תל-חי לפתוח בשנת הלימודים הבאה מוקד מיוחד וראשון מסוגו בארץ בחוג לחינוך:  עיצוב מרחבים חינוכיים, המבוסס על ארבעה יסודות: עקרונות באדריכלות ועיצוב פנים, מדע הלמידה, פדגוגיה חדשנית, עקרונות בטכנו-פדגוגיה, פיתוח סביבות למידה ממוחשבות ובינה מלאכותית. הרעיון, הוא להקנות לסטודנטים, כלים וידע מעמיק על סביבת למידה אפקטיבית שתהיה מעוצבת באופן מגוון כדי לענות על צרכים וסגנונות למידה מתקדמים. יש כיום חוסר משמעותי, במערכת החינוך,  באנשי חינוך שיש להם ידע מקצועי בעיצוב מרחבים חינוכיים. תחום זה מאוד נדרש בשטח לאור הדרישה הגוברת לשנות את המבנים החינוכיים הקיימים. בוגרי המוקד החדשני יקבלו תעודת הכשרה של מעצבי סביבות חינוכיות ויוכלו לתת מענה בתחום זה במסגרות חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי.

"בשנים האחרונות מתרחבת ומעמיקה ההבנה שדרכי ההוראה והלמידה צריכות להשתנות ומדגש על שינון מידע יש לעבור לדגש על למידה פעילה, מעורבת וחווייתית" מסבירה ד"ר עירית ששון "המבנה הפיסי של הכיתה המוכר לנו, שורות של שולחנות וכסאות המסודרים למול לוח ומורה, לא משרת עוד את הצרכים החינוכיים וחייב להשתנות. מטרת המוקד שהחדש בתל-חי ללמד את הסטודנטים איך לעצב סביבות למידה חדשות, כיצד יבואו לידי ביטוי בסביבות אלה רעיונות חינוכיים כמו גמישות, בחירה ויצירת סקרנות ועוד, ולכן במסגרת הלימודים במוקד החדש נעסוק בנושאים אלה מנקודת מבט חינוכית ועיצובית באמצעות קורסים בתחום אדריכלות ועיצוב פנים. עיצוב מרחבים חינוכיים מתייחס גם ליכולת להתאים וליישם את המתודה החינוכית הנכונה למטרות הרצויות וגם לעיצוב הסביבה הפיסית"

קרדיט צילום: הקרדיט הוא: בית ספר נופי גולן.

למחשב תפקיד חשוב בתהליכי למידה, הוא משמש כמקור לאיתור מידע, עריכה והצגת ידע ועוד. איך משלבים כלים ממוחשבים במערכת החינוך באופן שמקדם את המטרות החינוכיות? הלימודים במוקד החדש לא מכשירים את הסטודנטים להיות מתכנתים אלא מזמנים להם הכרות עם תחום מדעי המחשב (תכנות ובינה מלאכותית) כדי לאפשר אינטראקציה עם אנשי מחשבים בתכנון ופתוח סביבות למידה ממוחשבות

העולם הופך לרשתי וטכנולוגי ולפיכך לטכנולוגיה המתקדמת תפקיד מרכזי בעיצוב תהליכי למידה. בינה מלאכותית (Artificial Intelligence- AI) היא מונח רחב המשמש לתיאור כל טכנולוגיה המחקה את האינטליגנציה האנושית, על ידי הבנת מידע מורכב, הסקת מסקנות משלה ומעורבות בדיאלוג טבעי עם אנשים. טכנולוגיה זו מזמנת כבר היום תכניות לימודים אינטראקטיביות גמישות המותאמות באופן אישי לכל תלמיד ותלמידה. למידה חישובית, מבוססת בינה מלכותית, מאפשרת למחשבים לאמץ תבניות שהם לא תוכנתו בהן, ובכך מחשבים יכולים "ללמוד" על התלמידים שמשתמשים בהם, כדי למצוא תבניות פרטניות של חזקות וטעויות, יכולות אישיות ובינאישיות לקידום למידה משמעותית. בינה מלכותית  מזמנת שילוב למידה מותאמת אישית במערכת החינוך ובכך מהווה פתרון אפשרי לאתגר המורכב של הטרוגניות הלומדים. התכנית האקדמית במוקד לעיצוב מרחבים חינוכיים מכוונת למתן ידע וכלים לחינוך אחראי המאפשר תגובה מהירה ומקצועית לשינויים המתרחשים בחברה.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך