צלב קרס בספריית אוניברסיטת חיפה משלהב את הרוחות. סטודנטים מתא "לביא" מאשימים את הנשיאות באדישות

צלב קרס ו"מוות ליהודים" התגלו על ספר בספריית אוניברסיטת חיפה. סטודנטים מאשימים את נשיאות האוניברסיטה: "האדישות והמחדל הם שהביאו את אותם גורמים קיצוניים ואלימים לחרוט כתובות וסמלים מעין אלה" * וגם: איך זה קשור לסרט על אל אקצא * האוניברסיטה פנתה להתערבות המשטרה
צלב קרס ומוות ליהודים בספריית אוניברסיטת חיפה. צילום: תא לביא

צלב קרס ומוות ליהודים בספריית אוניברסיטת חיפה. צילום: תא לביא

אם הבחירות הקרבות מלהיטות את הרוחות בקרב הסטודנטים והתאים השונים באוניברסיטת חיפה? לפי האירועים בשבועות האחרונים, יש שיאמרו שכן.
אוניברסיטת חיפה ידועה כמוסד בו מתקיימת פעילות תוססת של תאי סטודנטים פוליטיים, אם כאלו המזדהים עם הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ומנגד תאי "אם תרצו" ותא "לביא" של צעירי הליכוד.
האוניברסיטה הכילה כללים ברורים בהם היא הרשתה לקיים כנסים ודיונים פוליטיים בימים מסוימים במהלך השבוע, כמו גם להזמין פוליטיקאים ובעלי דעה בציבור באישור האוניברסיטה. אלא שרק השבוע נדהם לגלות סטודנט מתא "לביא" של צעירי הליכוד כי על ספר בספרייה צויר צלב קרס ונכתב: "מוות ליהודים". שבועיים קודם לכן, פעילי תא "אם תרצו" פנו לנשיאות האוניברסיטה ומחו על כך שפעילי תא איקר"א המוזהה עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, צילמו ברחבי הקמפוס סרט המסית להתקוממות בנושא מסגד אל אקצא.
אחד מפעילי תא "לביא" שביקר בספריית האוניברסיטה נדהם לגלות, בשבוע שעבר, ציור של צלב קרס ולידו נרשם מוות ליהודים. הסטודנט דווח לעובדי הספרייה ולראשי התא ואלה שיגרו מכתב לנשיא האוניברסיטה, עמוס שפירא וביקשו כי יגנה את המקרה ויביא ללכידת האחראים.
חברי תא "לביא" ביקשו בפנייתם לנשיא האוניברסיטה כי יביא, בכל האמצעים העומדים לרשות האוניברסיטה, ללכידת האחראים לציור צלב הקרס ולכיתוב. במכתב ששיגרו חברי תא לביא-גלעד לנשיא, עמוס שפירא, הם צרפו תמונה ולצידה כתבו, כי מדובר בעליית מדרגה. חברי תא לביא גוללו במכתבם את השתלשלות המקרה, מהרגע שהתגלה ועד לדיווח הספרנים, אשר לדברי חברי תא לביא, פעלו במהירות לכסות את הכיתוב במדבקה.
"עם זאת", כתבו חברי תא לביא. "לדעתנו אין מדובר במקרה שניתן לכסותו בקלות. מדובר בפעולה אלימה וגזענית שיש להוקיע אותה במלוא הנחישות".
הסטודנטים מפנים במכתבם אצבע מאשימה כלפי הנהלת האוניברסיטה שלדבריהם מגלה לדבריהם "אדישות" ביחס לפעולות שנוהגים הסטודנטים הערביים.
"אנו סוברים", כותבים חברי תא לביא, כי: "האדישות והמחדל ביחס להסתובבות ברחבי האוניברסיטה עם הכתובות 'הארץ כולה שלנו', הם שהביאו את אותם גורמים קיצוניים ואלימים לחרוט כתובות וסמלים מעין אלה בליבה של האוניברסיטה. אנו חוששים ששתיקה נוספת תוביל אותנו אל המדרגה הבאה בסולם שאף אחד מאיתנו לא היה רוצה לטפס בו".
מתא לביא שאחד מפעיליו חשף את הכתובת וצלב הקרס נמסר כי: "מדובר בעליית מדרגה של הסתה גזענית ואלימה, שלא ניתן לעבור עליה לסדר היום. כתא ששם לעצמו למטרה עשייה ציונית באוניברסיטה, לא נסכים לתגובה מהוססת מצד ההנהלה בסוגיה כה חשובה".
כאמור, לפני מספר שבועות גם חברי תא "אם תרצו" פנו בתלונה לנשיאות האוניברסיטה ומחו על כך שסטודנטים ערבים חברי תא איקר"א המזוהה עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, הסתובבו בקמוס וצילמו סרט על ההתקוממות במסגד אל אקצא. לדברי חברי "אם תרצו", נשיאות האוניברסיטה מעליה עין לגבי הכללים שנקבעו להתיר פעילות פוליטית במשך יומיים ספציפיים, דבר שחברי תא איקר"א לא כיבדו. חברי "אם תרצו" כתבו לנשיאות האוניברסיטה: "פעילותו הפוליטית של תא איקרא באוניברסיטת חיפה, לא רק מתסיסה את האווירה בקמפוס ומאדירה את השנאה כלפי מדינת ישראל, אלא מהווה סכנה מיידית לשלום הציבור. תא אקרא הפועל כזרוע סטודנטיאלית של הפלג הצפוני של ראאד סאלח, האחראי על רוב ההסתה והאלימות המתרחשת בהר הבית, בנגב ובערים מעורבות בשנים האחרונות, חייב להיות מוקע מכל מוסד אקדמי באופן מוחלט. מתן אפשרות לתא קיצוני שכזה לפעול באין מפריע בקמפוס גובל בהפקרת הסטודנטים".

ת

האם הרוחות יסערו יותר ככל שיתקרבו הבחירות? צילום: אילוסטרציה

האם הרוחות יסערו יותר ככל שיתקרבו הבחירות? צילום: אילוסטרציה

גובת אוניברסיטת חיפה לגבי צלב הקרס: "אוניברסיטת חיפה רואה בחומרה את המקרה ואנחנו מגנים בכל תוקף כל הסתה וגזענות. כבר העברנו את הנושא לטיפול המשטרה ואנו נסייע להם בכל דרך למצוא את האחראים. מדובר במקרה חריג של עבירה לכאורה על החוק ואנחנו סומכים ידינו על רשויות החוק שיטפלו בו כראוי".
תגובת האוניברסיטה לגבי סרט אל אקצא: "לפי כל הבדיקות שערכנו, לא התקיים שום אירוע פוליטי באוניברסיטה ואיננו מכירים כל אירוע פוליטי כמו זה הנטען. נזכיר שרק לפני מספר חודשים פעלנו בצורה נחרצת נגד מי שהפר את נוהל הפעילות הציבורית ונמשיך לפעול בדרך זו. אם למישהו יש פרטים או עדויות כלשהן, נשמח לקבלן – עד כה לא הגיעה אלינו כל עדות כזו. צילומים בדשא הם אינם פעילות פוליטית, מעולם לא הוגדרו ככאלה וכל עוד הם אינם מהווים הפרעה לסדר הציבורי, הם מותרים לכל הסטודנטים שלנו. אנו תמהים על כך שסטודנטים במאה ה-21, כשלכל סטודנט כמעט יש מצלמה בטלפון הנייד שלו, קובלים על כך שאיננו אוסרים צילומים בקמפוס. היינו מצפים מהסטודנטים להתרעם במידה והיינו אוסרים ומונעים צילומים. לאור כל זאת, אין מנוס מהתחושה ששוב מנסים לגרור את האוניברסיטה לשדה הפוליטי ולזכות לכותרות על גבה. אוניברסיטת חיפה תמשיך לעסוק בעיקר: יצירת מחקר והוראה אקדמית מצטיינים באווירה של סובלנות, תוך הקפדה על הסדר הציבורי ושלום הסטודנטים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך