גלריה גרנד ART לאמנות עכשווית בתערוכה חדשה

עבודה, עובדים ומרחבי עבודה

 

לצד עבודות האמנים וכחלק בלתי נפרד מהם מוקדש פרק מיוחד לתצלומים היסטוריים וכרזות  שמתייחסים לחיפה הפועלית והאדומה בשנות ה- 20 וה- 30  וה-50

ובסימן 100 שנה להסתדרות בישראל שנוסדה בבניין הטכניון בחיפה ב- 1920.

הראציונאל האוצרותי: מבט עכשווי על הנעשה בתחום העבודה ע"י התכתבות עם העבר  בהתייחס להווה. הכרזות והתצלומים שירוכזו בשולחנות תצוגה וקיר שיוקדש וייצג את מפעלות  ההסתדרות וה-1 במאי, מהווים ציוני דרך בתולדות ההתיישבות ובניין הארץ בבחינת "מאין באנו ואלן אנו הולכים" ומאפשרים מבט ביקורתי ורלוונטי למה שקורה היום, וזאת ביחס לתפיסות חדשות של הדור הצעיר ביחס לעבודה, לתנאי עבודה, לחללי ומרחבי עבודה במציאות המשתנה של היום שמנוהלת ע"י רשתות חברתיות, שיתוף קהילתי, ארגונים חדשים,טכנולוגיה דיגיטלית

ומרחבי עבודה חדשים כמו WEWORK ליזמים ולעובדים עצמאיים.

‏‏אביבית בלס ברנס, קומי התנערי, 2018, מדיה מעורבת.  צילום אביבית בלס ברנס

 פתיחה: יום ג' 30.4.19 בשעה 18:30 – אירוע מיוחד לקראת ה-1 במאי בסימן 100 שנה להסתדרות בישראל

יישאו ברכה: ד"ר ולטר באייר, יו"ר Transform Europe Vienna coordinator, יוסי מרציאנו, סגן יו"ר ההסתדרות וראש האגף לדמוקרטיה תעשייתית, שלמה שוורץ, יו"ר האגף לקידום מורשת ההסתדרות, הרב דב (דובי) חיון, ס. ראשת העיר חיפה, משה מזרחי, יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה

יישאו דברים: פרופ' יוסי יונה, חבר כנסת, ד"ר רון שפיגל, "ההסתדרות הכללית- היסטוריה וכרונולוגיה", מזכיר בהסתדרות עובדי המדינה, חיפה, אביבית בלס ברנס, אמנית

נציג/ת WeWork  חיפה, ריהאם אבו אסל, מזכירת נעמ"ת, נצרת, גיא פדה, "לבנות מחדש תנועת עבודה", מרצה באוניברסיטה הפתוחה ועמית בקרן ברל כצנלסון

התערוכה תימשך עד 30.6.19

 אוצרת: שירלי משולם

 אמנים: אתי אברג'יל, מורדו אברהמוב, נפתלי בזם, אביבית בלס ברנס, יעל ברקת, גיל גורן, טלי בן דור, יובל דניאלי, אוסמה זעתר, חנאן אבו חוסיין, תמר לדרברג, דורית שבת מורג, שחר מרקוס, אורלי פרל ניר, מרב סודאי, מתן סיון, יוחנן סימון, אבנר פינצ'ובר, רעות פרסטר, דניאל צ'צ'יק, איגור  קרוטר.

 צילומים היסטוריים וכרזות בשיתוף: מכון לחקר תנועת העבודה וארכיון ההסתדרות ע"ש פנחס לבון, ההסתדרות החדשה במרחב חיפה, ארכיון 'יד יערי', גבעת חביבה ואוסף צילומים של משפחת צבי צימט.

התערוכה מציגה עבודות של צלמים ואמנים שמתייחסים למגוון רחב של היבטים בנושא העבודה והעובדים כיום. האמנים מעלים שאלות רלוונטיות אודות מעמדו של הפרט בעבודה והסתגלותו לשינויים בעידן של מציאות משתנה. מהפכות בתפיסות אידיאולוגיות-חברתיות, השפעתן של הרשתות החברתיות, אתרי האינטרנט ושינויים טכנולוגיים ודיגיטליים מייצרים בהכרח תפיסות חדשות שעולות בקרב הדור הצעיר בנושא מערכות עבודה ארגוניות, כלכליות, שיתופיות, פרטיות וציבוריות ומרחבי עבודה חדשים.

‏‏שמואל כץ10 כרזה סרוקה ומודפסת באדיבות מכון יד יערי גבעת חביבה

המאבק החשוב והמתמשך של ארגוני עובדים כמו ההסתדרות לשיתוף ואחדות בישראל, ארגוני עובדים ברחבי העולם, אקטיביסטים חברתיים, מנהיגים פוליטיים ומובילי תרבות נמצא בשיאו ומתמודד עם נושאים כמו: שוויון זכויות לנשים ולגברים, תנאי עבודה, ניצול עובדים, שיתוף עובדים בהנהלות, ערכו של השכר לצד יוקר המחייה וצמצום האבטלה.

לצד עבודות האמנים וכחלק בלתי נפרד מהם, מוקדש פרק מיוחד לתצלומים היסטוריים וכרזות המתעדים את מפעלי ההסתדרות בישראל בכלל ובעיר חיפה שכונתה "חיפה האדומה" בפרט.

התצלומים מתעדים את התאגדות פועלי ארץ ישראל והיווסדותה של ההסתדרות בבניין הטכניון בחיפה ב- 1920 ומזכירה הראשון- דוד בן גוריון וזאת בסימן 100 שנה להיווסדותה. הקמתן של מפעלים כמו תנובה, בלו בנד, נשר, מלט, המגפר, סולל בונה, ארגון אמהות עובדות, נעמ"ת, אזורי תעשיה ומלאכה במפרץ חיפה ותל אביב, קואופרטיבים של בעלי מלאכה כמו "הנגרייה" "המסגר" ואחרים ובניית "קריות"- שכונות מגורים לפועלים כמו: קריית חיים, קריית אליעזר ורמות רמז בחיפה ומעונות עובדים א – ד בתל אביב שהוקמו ע"י חברת שיכון עובדים ההסתדרותית.

כרזות ה-1 במאי של ההסתדרות ושל ההתיישבות העובדת בקיבוצים ובמושבים, שעוצבו ע"י אמני הריאליזם החברתי יוחנן סימון, נפתלי בזם, שמואל כץ, צילה בינדר ואחרים, שאמצו את ערכי תנועת פועלי ארץ ישראל וההסתדרות. ייצוגים של ארכיטקטורה פועלית בערים הגדולות, אזורי תעשייה, דיוקנאות עובדים בבתי מלאכה והתעשייה. מוצגים אלו מופיעים בתערוכה בבחינת "מאין באנו ולאן אנו הולכים." הם מהווים ציוני דרך חשובים לתקופת העלייה ההמונית, לתרומתה הגדולה של ההסתדרות בישראל לתנופת ההתיישבות ובניין הארץ וכמו-כן מאפשרים היבט ביקורתי ורלוונטי בהתייחס לעבר ולהווה בהקשר לתפיסות חדשות של הדור הצעיר ל 'עבודה' למרחבי עבודה חדשים, שיתופיים, פרטיים, קהילתיים או מרחבי עבודה חדשים כמו We Work במציאות העכשווית והמשתנה.

חנאן אבו חוסיין הרס האב צילום ילנה קוואנטי

מבחינה כרונולוגית וסמלית, עבודתו – Soap grenade פרויקט "פועל ההנצחה" של שחר מרקוס מתפקדת כעוגן התערוכה וממנו מתפרסות כמניפה גדולה עבודות המייצגות היבטים שונים לנושא העבודה. מרקוס מופיע כפועל ניקיון הרוחץ את פסלו של מרדכי אנילביץ' מנהיג מרד גטו ורשה שממוקם בקיבוץ יד מרדכי (נוצר ע"י הפסל נתן רפופורט). הוא מטפל באומץ ובהומור בנושאים של זיכרון, הנצחה, גבורה ובסמלים תרבותיים ומייצג את התקופה שלפני הקמת מדינת ישראל, שואת יהודי אירופה, ההגירה ההמונית לארץ ישראל ותהליך ההתיישבות, ההגשמה והשגשוג בה.

4 עבודות  של דימויים וציוריים של נעליים- נעלי עבודה:

1אביבית בלס ברנס בצילום דיגיטלי- נעלי נשים על רקע דגלים אדומים , ברוח מניפסט האינטרנאציונאל והפמיניסטיות.

2 אתי אברג'יל – מציגה את נעלי העבודה השחורות שלה עם אצטרובלים וענפים- חוזרת לנוף ילדותה ולמשפחתה שהיגרה מצפון אפריקה. אביה חקלאי ואמה תופרת.

 1. יובל דניאלי בעבודה סוף המרוץ מ 1997 מציג את נעלי העבודה תלויות על שרוכים – מייצג את ערכי העבודה של א.ד. גורדון ואת הקינה בעקבות המשבר הגדול הכלכלי והאידיאולוגי שעבר על הקיבוצים והמושבים.
 2. חנאן אבו חוסיין מציגה נעליי עבודה של גבר  יצוקות מבטון. – אמנית פמיניסטית, פלשתינית, זוכת פרס המדע התרבות והספורט לאמן צעיר 2014 ומלמדת במכללת שנקר. מייצגת את יחסיה המורכבים עם אביה ועם  השליטה של הגברים הדומיננטים במשפחה. נגד אלימות ורצח במשפחה הערבית.

כל העבודות הלל מייצגים סמלים חזקים של מעמד הפועלים, צעדות, הפגנות, סיפור אוטוביוגרפי וההכרח הקיומי והמוסרי של האמנים להמשיך לצעוד בנעלי העבודה ולתפקד כסוכני תרבות.

עבודותיהם של מורדו אברהמוב, צלם הקיבוץ הארצי וממייסדי קיבוץ יקום ויובל דניאלי מקיבוץ המעפיל מייצגות את ערכי העבודה בקיבוץ ואצל דניאלי גם את הקינה בעקבות המשבר העמוק הכלכלי והאידיאולוגי שעבר על הקיבוצים והמושבים בישראל.

‏‏שרוולי העצים. נדיה עדינה רוז. צילום האמנית

ייצוגים של האידיאולוגיה הפועלית בהיבט ההומניסטי באים לידי ביטוי בתערוכה אצל רעות פרסטר האמנית היחידה בארץ שמיקמה את הסטודיו שלה בחנות קנולר- לאביזרי אופנה השייכת לאביה, ולאחר מכן 'העתיקה' את החנות למוזיאון תל אביב ותפקדה כיצרנית וכמוכרת. מרב סודאי, אבנר פינצ'ובר דניאל צ'צ'יק ואיגור קרוטר. דיוקנאות של עובדים במפעלי תעשייה של אורלי פרל ניר בסביבות העבודה הציבוריים לצד דיוקנאות של בעלי מלאכה של אחרוני עובדי הכפיים של טלי בן דור, שמשתייכים אל עולם הולך ונעלם. הסטודיו שלהם הוא במידה רבה דיוקן עצמי וסיפור חיים.

צילומים אחרים מתייחסים אל מרחבי הנוף האורבאני והעבודה בערים הגדולות לצד עבודות שמתמקדות בערכי העבודה בקיבוצים ובמושבים. יעל ברקת מתייחסת בצילומי "פרויקט טרומן" לארכיטקטורה פועלית- שכונות מגורי פועלים 'קריית חיים' בחיפה, שנבנתה עם הקמת מדינת ישראל, לצד צילומים של תמר לדרברגמראות נוף של מפעלי תעשייה וייצור במפרץ חיפה. כמו-כן, אזורי התעשייה והמלאכה בחיפה ובתל אביב בעבודות של טלי בן דור ובעבודה של גיל גורן המרושתת ברשת של שמות רחובות שמנציחים את הפועלים, מקצועות המלאכה וארגוני העבודה.

זאת לצד, עבודות של דורית שבת מורג המתמקדת ב'שולחנות עבודה' פרטיים- ציבוריים ומתן סיון שמתייחס להתפתחותם של 'מרחבי עבודה' חדשניים, כמו We Work  המציעים משרדים להשכרה ועבודה במרחבים מעוצבים ונוחים שנולדו מתוך תפיסה מהפכנית של הדור הצעיר שאמורה להקל על העובדים בערים הגדולות. כיום הם פועלים ב- 27 מדינות ו- 100 ערים ברחבי העולם. בשנים האחרונות הופכים מרחבי עבודה ששימשו מפעלי תעשייה ובתי מלאכה לסדנאות של אמנים ואומנים.

‏‏תערוכה עושים שלום צילום יחצ

על עבודות האמנים

שחר מרקוס, Soap grenade , וידיאו, צילום: בן הרצוג

שחר מרקוס, אמן הפרפורמנס מהחשובים שפועלים כיום בישראל וגם בשדה האמנות הבינלאומי באירופה ובארה"ב. בעבודת הוידאו "Soap grenade" הוא מתפקד כפועל ניקיון. הוא מנקה ורוחץ בתנועות איטיות את פסלו של של מרדכי אנילביץ, מנהיג גטו ורשה. כמו מבקש להסיר מעליו את האבק ולרענן את מיתוס הגבורה שהוא מייצג. שחר מטפל באומץ ובהומור בנושאים של זיכרון, הנצחה, גבורה ובסמלים תרבותיים לצד העיסוק במעמד האמן הגיבור שמנסה להותיר חותם בשדה האמנות.

בקיבוץ יד מרדכי, הנושא את שמו של מרדכי אנילביץ', מפקד גטו ורשה, שורה של אתרי הנצחה וזיכרון לקרבות ולדמויות, הנתפסים כסמלים הן לגבורה יהודית והן לגבורה עברית – מהמרד היהודי בגטו בתקופת השואה, ועד לגילויי גבורה ב"מלחמות ישראל". המרכזיים שבהם הם האנדרטה של מרדכי אנילביץ', שיצר הפסל נתן רפפורט, המוזיאון "משואה לתקומה", ואתר שיחזור הקרב נגד המצרים במלחמת תש"ח – שבהם צולמו עבודותיו של מרקוס.

הפרויקט "פועל ההנצחה", שיצר מרקוס, צולם באתרי ההנצחה השונים ברחבי הקיבוץ, מטפל בדרכו הייחודית וההומוריסטית של מרקוס במפעל הזיכרון וההנצחה הישראלי בכלל, ובאתוס ההנצחה והגבורה בקיבוץ בפרט. פעולות, טקסים ואתרי זיכרון והנצחה צרובים בזיכרונו ובתודעתו של כל מי שעבר דרך מערכת החינוך הישראלית.

אביבית בלס ברנס, קומו אחיות, 2018, מדיה דיגיטלית ומעורבת, 70 x 50 ס"מ

הסמלים האוניברסאליים שאמנים מתייחסים אליהם הם הדגלים האדומים ונעלי העובדים שמסמלים את הצעדות וההפגנות של עובדים ברחבי העולם, ברוח ערכי מניפסט האינטרנציונאל. בעבודה זו,  מופיעה נעל של אישה שמסמלת את ארגוני הנשים העובדות והמאבק של נשים לשיוויון זכויות בתנאים ובשכר. מתחת לנעל מופיעות המילים "קומי התעוררי"  הלקוחות מ'האינטרנציונל'.

אביבית בלס ברנס נולדה בתל אביב. היא בתם של פרופ' גילה בלס, חוקרת והיסטוריונית חשובה של האמנות בישראל. אביה, הסופר שמעון בלס. הוריה התחנכו על ערכי הקומוניזם. אביבית מלמדת אמנות במכללות ובסדנאות. היא הציגה במוזיאון תל אביב, ולאחרונה הציגה תערוכת יחיד בגלריה גרנד  ,ARTבחיפה.

תמר לדרברג פרט מוידיאו ליידי מכאניק 2018 צילום יחצ

אתי אברג'יל, BOOTS, 2019, נעלי עבודה, אצטרובלים,ענפים

אתי אברג'יל קושרת בין נוף ילדותה לתהליך ההגירה של משפחתה מצפון אפריקה לישראל. זו עבודה פואטית ואוטוביוגרפית שמציגה את מעמד הפועלים בכלל ואת נעליי האמנית הפועלת בפרט. אתי סוחבת את הנעליים כמו צלב שמסמל את המחויבות המוסרית שלה לעבודת האמנות ולתפקידה כסוכנת תרבות.

אתי גרה בירושלים, אביה היה חקלאי ואמה תופרת. היא אחת האמניות המעניינות והמקוריות שמשתמשות בחפצים שהיא אוספת מהסביבה ויוצרת מהם מיצבים פיסוליים. היא הציגה בביאנלה בונציה, במוזיאונים ובגלריות רבות.

חנאן אבו חוסיין, הרס האב, 2018, נעלי עבודה, בטון.

במיצב 'הרס האב' מ-2017 חנאן מתייחסת באופן כללי לפועלי הבניין הערבים פלסטינים אך במיוחד ובאופן אישי לנעלי העבודה של אבא שלה שמסמלות את היחסים המורכבים ביניהם והשליטה של גברים  במשפחה.

חנאן אבו חוסיין, אמנית פלסטינית, פמיניסטית מוערכת. גרה בירושלים. זוכת פרס "המדע, התרבות והספורט" לשנת 2014 ומלמדת במכללת שנקר. הציגה תערוכת יחיד בשם 'נשימה עמוקה' ומיצב נעלי נשים יצוקות מבטון בגלריה גרנד,ART בחיפה ב- 2015. חנאן מזדהה עם הרצון והצורך של נשים לעצמאות בחברה הערבית ולוחמת נגד אלימות במשפחה ורצח נשים ע"י גברים.

רעות פרסטר, קנולר- אופנת אקססוריס, 2015, 92 x 70 ס"מ, צילום: אלעד סריג

רעות פרסטר היא בתו של סוחר בחנות 'קנולר- אקססוריס ואביזרי אופנה' ברחוב מונטיפיורי בתל אביב. היא גם האמנית היחידה בישראל שהחליטה לקיים סטודיו בתוך החנות של אביה ולעבוד שם.

במיצב שיצרה במוזיאון תל אביב ב- 2015 היא העתיקה את החנות של אביה לתוך המוזיאון. רעות בנתה קיר מגירות ושילבה לתוכו עבודות חדשות. היא יצרה במקום ועבדה כמוכרת ואף מכרה עבודות שיצרה מאביזרי אופנה שהיו מאוכסנים במגירות. לאחרונה, רעות הציגה תערוכת יחיד בשם 'עונת מעבר' בגלריה גרנד ,  ARTבחיפה.

צילום יחצ

מתן סיון, WeWork, חיפה, 2019

"מרחבי עבודה" חדשים כמו  WeWorkמייצגים קונספט חדש ועכשווי במציאות משתנה ובעולם דיגיטלי דינמי ומהפכני המנוהל ברשתות חברתיות ובאתרים באינטרנט. מרחבי העבודה של WeWork מגדירים מחדש תנאי עבודה נוחים ופונקציונאליים לאלפי עובדים עצמאיים, ארגונים פרטיים, יזמים צעירים ושיתופי פעולה ביניהם, בסביבה עירונית צפופה.

מתן סיוון מתמקד במרחבי העבודה החדשים של חברת WeWork, המספקת שירותי השכרת חללי עבודה לצרכים שונים, פתחה את סניפה החדש ברח' העצמאות שבעיר התחתית בחיפה בתחילת שנת 2018. המתחם, שמיני במספרו בישראל, הנו המתחם הראשון בממוקם באזור הצפון. המשרדים החדשים, מספקים מקום לכ -600 משתמשים, שיהוו שילוב של יזמים, חברות סטארט אפ וחברות שונות בדומה לחברות עבורן משמשת WeWork  כבית בלמעלה מ-140 מדינות ברחבי העולם. WeWork  ישראל" כוללת כיום מתחמי משרדים בהרצליה, בבאר-שבע וכן ארבעה מתחמים בתל-אביב, אליהם עתיד להתווסף מתחם נוסף בתחילת השנה הבאה, ויחד הם מהווים בית ליותר מ- 4,000 חברים בישראל.

דורית שבת מורג, סדרה 'שים על השולחן שלי', 2019,  55 x 38 ס"מ

דורית שבת מורג מאפשרת הצצה לשולחנות עבודה פרטיים וציבוריים. לעיתים השולחן הפרטי משקף את הטעם והאופי של בעל השולחן ולעיתים השולחן הפרטי מתערבב עם מרחב העבודה הציבורי.

צילום: שולחנו האישי של גיאולוג במכון לחקר ימים ואגמים בחיפה

צילום: שולחנה הפרטי של ארכיטקטית במחלקה לשימור בעיריית חיפה.

יעל ברקת, פרוייקט טרומן ,2015 , 49.9 x 42 ס"מ

"אני מתעדת את רחוב טרומן בקרית חיים במצלמת פורמט גדול. בעבודה זו אני בוחנת את יחסי הכוחות בין המרחב השכונתי לתושבים החיים בו, וחושפת שכונה אשר מוקפת בחצרות הרוסות למחצה. תושבי השכונה מנסים להפיח חיים בסביבתם כבר חמישים וחמש שנה. אין ביכולתם לעזוב והם נאלצים להפוך את המרחב בו אוכלסו לבית. עכשיו אני אחת מהם ואני חיה ברחוב שרציתי להרוס… היום, כשאני מביטה אל השכונה, אני לומדת לראות גם את מה שנסתר מן העין".

יעל ברקת יוצאת אל מרחבי הנוף האורבאני ומתמקדת ב 'שיכון'- המבנה האדריכלי, שסיפק דיור בר-השגה לאור גלי העלייה ההמוניים, עם קום המדינה ובעיקר בשנות ה- 50.     בסדרת תצלומי-תקריב אפורים בשם פרוייקט טרומן 2015, מספרת ברקת את סיפורו של השיכון ברחוב טרומן, בקרית חיים, שנבנתה מלכתחילה כקריה למגורי עובדים.

יעל בוחנת את יחסי הכוחות בין המרחב השכונתי לתושבים החיים בו, וחושפת שכונה אשר מוקפת בחצרות הרוסות למחצה. כמי שחיה בשיכון ומכירה את תושבי השכונה היא מאפשרת הצצה לסלון ביתם של הדיירים שמשקפים את השינויים והתנועה של אוכלוסיית השיכון ברבות השנים.

גיל גורן, "קומי התנערה", 2019, קוביות עץ, צילום, הדפסה, 80 x 80 ס"מ.

גיל גורן יצר תצריף של דימויים, טקסט ושמות של רחובות המוקדשים לעבודה ולפועלים שליקט במצלמתו מאזור התעשייה במפרץ חיפה .

יובל דניאלי- א.ד. גורדון / החלון

יובל דניאלי חבר קיבוץ המעפיל, מזכיר הקיבוץ, חקלאי, אמן ואוצר אוסף האמנות בארכיון 'יד יערי' בגבעת חביבה. יובל פעל בקבוצת 'המשותף קיבוץ', קשור לציור הסוציאליסטי, לפאטוס ולראשית המודרניזם באמנות.

הנעליים התלויות בעבודה 'סוף המירוץ', מסמלות את ערכי תנועת העבודה והתנועה הקיבוצית שדגלה בהתיישבות החקלאית בישראל בחברה שוויונית שבה הפרט הוא חלק בלתי נפרד מהקולקטיב. יובל מתייחס בביקורת ובקינה גם למשבר העמוק האידיאולוגי והכלכלי שעבר על התנועה הקיבוצית והתרחש בקיבוצים ובמושבים בישראל וגם בקיבוץ שלו. בעבודה 'א.ד. גורדון / החלון' יובל מנציח את דמותו של א.ד גורדון ורעיונותיו ב"דת העבודה" על חלוציות, עבודה הפיזית והרוחנית, הגשמת התיישבות החקלאית ויצירת היהודי החדש.

תמר לדנרברג סדרה 'בתי זיקוק', מפרץ חיפה, 2018 – 2014

תמר לדרברג מצלמת מראות נוף של מפעלי תעשייה וייצור במפרץ חיפה כמו בתי זיקוק, מנהרות וצילומים מהמפעל המשפחתי.

בתי זיקוק, חיפה, 2014, 56 x 62 ס"מ. בתי זיקוק, חיפה, 2014, 56 x 62 ס"מ

רשפים, מנהרה בגלבוע, 2016,  90 x 60 ס"מ.

'ליידי מכאניק', פרט מעבודת וידיאו, 2018, 56 x 62 ס"מ

אורלי פרל ניר, מתוך הסדרה 'סבטלנה היפה', 2009, 120x 64 ס"מ

"סבטלנה היפה", הינה סדרת פורטרטים שצולמה במפעל מתכות ישן, שנראה כעולם שקפא בזמן, וגם הדמויות הנעות בו נראות כשייכות למקום רחוק וזר. באקט הצילומי אני מנסה לגעת במימד האנושי; בגבריות, באכזבות וחלומות, בנורמאליות, א-נורמאליות ומה שביניהם, תוך שאני מנסה לקלף מהדמות, במפגש קצר עם המצלמה, את המסכות וההגנות שלה".

הסדרה צולמה במצלמה טכנית כבדה (4×5), ונעשתה באמצעות טכניקה ייחודית שאפשרה לי לנוע בין מישורי חדות שונים, לחרוג מהמחויבות למציאות קונקרטית ושירתה את הניסיון ליצור מצב של "מעל למציאות".

הדמויות שנבחרו בקפידה מוצגות כמו על במת תיאטרון, כמעין בובות, בצורה ישירה, אינדיבידואליסטית, נטולות הדר, מועמדות בבגדי העבודה שלהן, על רקע מכונות, הופכות לחלק מהנוף, נבלעות בתוכו. אופן ההעמדה, המרחב בו הן ממוקמות, הצבעים המונוכרומטיים והלבוש, יוצרים משהו מעט מלאכותי שהופך אותן למעט לא אנושיות, כאילו שייכות לעולם אחר, חדש וישן גם יחד. לכל אורכה, הסדרה נעה בין קצוות קונטרסטים – חושך ואור, ציבורי ופרטי, מציצנות ותיעוד.

שם הסדרה,  "סבטלנה היפה", מכיל בתוכו חוטים דקים שקושרים את שני המציאויות; זו המדומה והמנותקת וזו הקונקרטית, תוך שהקשרים רגשיים, פוליטיים, תרבותיים וחברתיים חבויים עולים מכל פורטרט. משנת 2010 הסדרה "סבטלנה היפה", הוצגה בארץ ובעולם וזכתה במקום הראשון בפסטיבל הבינלאומי לצילום בוורשה, פולין ב-2011.

 טלי בן דור ' בזכות בכפות ידיך', 2015 – 2017 , 49.9 x 42 ס"מ

"הכול התחיל בשוטטות בסמטאות השוק, ברחובות הדרומיים של תל אביב. אחר כך התחלתי לחפש אותם ברחבי הארץ. אני אוהבת להתבונן בכפות ידיים. כאלה שמספרות לי סיפורי חיים. ידיים עמלות, מחוספסות, חזקות, יציבות. כאלה שיודעות ימים ארוכים של עשייה. ידיים של אחרוני המוהיקנים שאינם מוותרים וממשיכים בעמל יומם, כפי שרגילים לעשות מזה שנים רבות. הם שנושאים על כתפיהם ניסיון מקצועי עשיר ואינם נוהים אחר הקדמה הטכנולוגית".

בסדרה הטיפולוגית שצילמה, היא מתארת אב-טיפוס של אחרוני עובדי הכפיים: נגרים, רפדים, סנדלרים, נפחים, מסגרים ועוד. מלאכות עתיקות שנעשות כמעט רק בידי גברים, בסביבת עבודה עמוסה, צפופה ומלאה בכלי עבודה וחומרים, כולם לבושים בגדי עבודה ולכולם ידיים חזקות ומחוספסות.

הצילומים של טלי בן דור הם הספד מלא הערכה לא רק לבעלי המלאכה והמקצועות שייעלמו מאיתנו בקרוב, אלא גם לאורח חיים ייחודי, שייעלם יחד אתם. אולי אלה ההדים האחרונים של המאה העשרים. הנושא וסגנון הצילום המכוון בעבודותיה מזכירים את הצלמים הקלאסיים במחצית הראשונה של המאה העשרים, ובעיקר את עבודותיו של הצלם August Sander הגרמני (1964-1876) שמיפה את החברה הגרמנית, על פי מעמדות ומקצועות.

אבנר פינצ'ובר, סדרה 'קרשי חיתוך', 50 x 35 ס"מ

"בסדרת קרשי חיתוך אני יוצר רישומים באמצעות חריצה על קרשי חיתוך המיועדים לבישול, ready made. כלי הרישום הם סכין פריסה וסכין חיתוך. כלים אלו שייכים ביום-יום לתחום "עקרות הבית" לעומת "העיסוק היצירתי"; אל המטבח לעומת הסטודיו. הרישומים האקראיים אותם הותירה מלאכת הכנת האוכל הופכים למצע לרישום חדש. בניגוד לרישום על גבי גיליון נייר ריק ארכיטיפי, שאינו נושא עמו עבר, הרי שלא ניתן לרשום על גבי הקרשים ללא העלמה או מחיקה של הסימנים הקודמים".

הפעולה האמנותית מתקיימת כאן רק באמצעות בקונפליקט אלים עם פעולת העובדת והעובד.לאגרסיה היבט נוסף: קרש החיתוך, בניגוד קיצוני לנייר, לא מקבל בקלות את רישום הסכין עליו. הנייר מסביר פנים לרישום: מאפייניו- הטקסטורה שלו, עוביו ואף רמת הספיגה שלו-מותאמים ומוכוונים אל המדיום (דיו, עט, עפרון). הפוך מכך הקרש: הוא מתנגד בכוח למגע הסכין על מנת "להינזק" כמה שפחות ולשרוד יותר. אף על פי כן, רשמים נותרים, אך האוחז בסכין נאלץ להפעיל אף הוא משנה כוח.

"לכודים" – אירוע אמנות במבנה תעשייתי בקיבוץ גלויות 45, תל אביב, וידיאו, 2014

בשנים האחרונות הופכים מרחבי עבודה ששימשו מפעלי תעשייה ובתי מלאכה לסדנאות של אמנים ואומנים. אחד הפרויקטים הגדולים שאצרתי בשם 'לכודים' במבנה תעשייה בנוי שלוש קומות ברחוב קיבוץ גלויות 45 בתל אביב.

זהו תהליך אוצרותי וארגוני מרתק שכלל שיתופי פעולה בין אמנים בכירים לאמנים צעירים ובין פועלים ובעלי המלאכה בבניין לבין אמנים בעלי סדנאות בבניין ואמנים אורחים. המבנה משלב בתי מלאכה וסדנאות אמנים. בפרויקט שהתקיים במשך שלושה ימים בדצמבר 2014 השתתפו כ- 90 אמנים, וכן משוררים וסופרים. הוצגו מיצבים, מיצגים, סרטים והרצאות בשיתוף אמני סדנאות קיבוץ גלויות 45.

תצוגת אמנות במבנה פעיל הוא אתגר מעניין ביותר מבחינה ארגונית ואוצרותית. כמו-כן, הבניין ממוקם בדרום תל אביב במקום בו גרים הפליטים האריטראים והסודנים, חסרי עבודה ובלתי חוקיים. פרויקט צילום אודות הפליטים הוצג באירוע זה.

שעות פעילות: א-ה 12:00 – 20:00, ו' 10:30-13:00

גלריה גרנד ART לאמנות עכשווית

עופר גרנד קניון, קומה 3

דרך שמחה גולן 54, חיפה

טל. 04-8121111

050-5912953

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי

 • סוגרים את החודש עם הילדים ב-BIG צ'ק פוסט

  היום יום שני ב 17:30 מצטרפים נסיכה היפיפייה בהצגה לכל המשפחה- סינדרלה,  יום רביעי ב-17:30 מגיעים לשעת סיפור עם גלידה וקפה במתנה ממול לסטימצקי, הכניסה חופשית והפעילויות ללא תשלום
 • חופש גדול בחוצות המפרץ אאוטלט

  הפעלת אוזניות אינטראקטיבית ומגוון מופעים והצגות- הכניסה להצגות והמתקנים חופשית- ללא תשלום!
 • גאוות המפרץ

  התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה של המרכז למוסיקה ירושלים, חוזרת לבמות בקונצרטי קיץ חגיגיים וסוחפים בחיפה
 • הפקת ספר 85 שנה למועדון רוטרי חיפה

  השבוע נערכה ישיבה לסיכום שנת הפעילות של מועדון חיפה. השנה חגג המועדון 85 שנות פעילות מפוארת בעיר חיפה. לרגל חגיגת ה 85 הפיק המועדון ספר יובל המסכם 85 שנות היסטוריה ופעילות של המועדון
 • רוטרי חיפה המועדון המצטיין בישראל ובאזור

  בטקס חגיגי של החלפת נגידי רוטרי ישראל שנערך אמש בהרצליה השתתף גם אורח הכבוד נשיא רוטרי העולמי מר בארי ראסין. באירוע זה הוענק פרס האזור למועדון רוטרי חיפה
 • חודש הספר העברי

  קניון עזריאלי חיפה חוגג את חודש הספר העברי עם יריד מבצעים ברשת סטימצקי וצומת ספרים ומשעות סיפור מוסיקליות לקטנטנים
 • גרנד - זה כל הסיפור

  עופר גרנד קניון חיפה, מקבוצת קניוני עופר עורך לכבוד שבוע הספר הישראלי פעילויות מיוחדות לכל המשפחה בתאריכים: 10.6 ו-12.6, בשיתוף עם רשת "צומת ספרים".
 • קניון עזריאלי חיפה "לובש לבן"

  קניון עזריאלי חיפה מזמין את לקוחותיו לחגיגת שבועות ססגונית וייחודית המציעה מטעמים של מיטב תוצרת הארץ
 • שבועות במוזיאון ינקו-דאדא, עין הוד

  בחג השבועות 9.6.19 תתקיים ההצגה "ילד בוץ" של תיאטרון הקוקיה, פעילות לילדים ולכל המשפחה ב"מעבדאדא" ובמהלך כל היום יתקיימו סיורים בכפר מלווים בסיפורים.
 • ארץ ישראל שלי יפה וגם פורחת, בספורטן חיפה!

  אם אתם ישראלים בכל המובנים ומתים על תוצרת הארץ זה בדיוק הפסטיבל אותו אתם ממש לא רוצים לפספס! 
 • חוגגים שבועות בחוצות המפרץ

  חוגגים שבועות לכל המשפחה – בחוצות המפרץ מגוון מופעים, מתנפחים, מתחם סדנאות יצירה, מתחם ביוטי הכולל איפור, קעקועים וצמות ועוד.. הכניסה לפעילויות – ללא תשלום
 • מבקרים בגרנד בחג הביכורים

  עופר גרנד קניון חיפה – מקבוצת קניוני עופר, מזמין אתכם לחוויית ניחוחות וטעמים לכבוד החג הכי חגיגי בשנה! האירוע יתקיים בימים רביעי עד שישי, 5-7.6, בחסות חנות המעדנים והדליקטסים באשר פרומז'רי.
 • סופשבוע של אופרה

  גם בקיץ הקרוב חוזרת האופרה הישראלית לעכו לסוף שבוע של מוסיקה שיתקיים, זו השנה השישית, במצודה הצלבנית של העיר עכו
 • "שפים קטנים" בהשראת סיפורים גדולים

  עופר גרנד קניון חיפה, מקבוצת קניוני עופר, עורך מדי יום שלישי סדנאות בישול בריא לילדים:  "שפים קטנים", בהנחיית הצוות המקצועי של "מבשלים עם תמי".
 • שישי Live במתחם חוצות המפרץ

  מתחם חוצות המפרץ OUTLET – בבעלות קבוצת קניוני עופר ואשטרום נכסים, המהווה את מרכז הקניות המרכזי של תושבי חיפה, הקריות והסביבה, יערוך בימי שישי, במהלך חודש יוני,   במופעי  שישי Live .
 • מופעים והצגות קיץ במתחם חוצות המפרץ

  מתחם חוצות המפרץ OUTLET ,  בבעלות קבוצת קניוני עופר ואשטרום נכסים, המהווה את מרכז הקניות המרכזי של תושבי חיפה, הקריות והסביבה,  מציע בימי שבת, בחודש יוני מופעים והצגות לילדים ולכל המשפחה.  
 • תערוכת "דרכים נעצמות"

  אירוע מיוחד בתערוכת "דרכים נעצמות" שמוקדשת ליצירתו של שלומי שוורצברג במוזיאון ינקו דאדא
 • פסטיבל היין חוזר לחיפה

  לאחר ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה.
 • ערב התרמה לעמותת ימין סעד

  עמותת "ימין סעד" תומכת ומלווה ילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם מחיפה והקריות.
 • של מי החיים האלה

  אחת ההצגות המצליחות בשנות השבעים בלונדון ובברודווי ועובדה גם לסרט קולנוע בכיכובו של ריצ'ארד דרייפוס.
 • Leftovers

  תערוכה חדשה ב"מוזה 42", מכללת אורנים, פתיחה: רביעי 22.5, Leftovers הוא פרויקט אוצרותי שבמרכזו יצירה משותפת של שישה אמנים, סטודנטים לתואר שני, שהם אמנים / מורים
 • פסטיבל "חקלאות, ים ואדם"

  המועצה האזורית חוף הכרמל ועמותת התיירות "כרמלים" מזמינות את הקהל הרחב ליהנות מחג הקציר בנוף הירוק    
 • רוטרי חיפה והטכניון: באוהאוס בחיפה

  יוזמה עצמאית של מועדון רוטרי חיפה מביאה לקידום קשר חשוב בין הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון לאוניברסיטה בדסאו עיר הבאוהאוס בגרמניה.
 • מוני מושונוב באדיבות מרכז עולי אירופה

  יום העיון השנתי של "פסגות כרמל" ואוניברסיטת חיפה

  כ- 100 איש הגיעו ליום העיון השנתי של "פסגות כרמל" ואוניברסיטת חיפה בנושא מעגלי תקשורת במציאות משתנה בדיור מוגן
 • מסיבת הרס

  תערוכה "מסיבת הרס" מבקרת את השינויים הערכים החברתיים, התרבותיים, הקהילתיים והסביבתיים הבאים לידי ביטוי בהרס השיכונים הציבוריים ובבנייה החדשה למגורים.
 • "ירחים אלטרנטיביים" ו"צייר את דוד"

  עבודות וידיאו, יצירות רישום וציור של האמן הגרמני רוברט פופלב
 • ביקור הנשיאה העולמית של  ארגון אינרוויל בחיפה

  ארגון אינרוויל (Inner Wheel) הוא ארגון עולמי של נשים מתנדבות הפועל לצד מועדוני רוטרי. בישראל חברות בארגון, זו לצד זו, נשים יהודיות וערביות. 
 • מתנת חג לעיר ממועדון רוטרי חיפה

  בפקניק רב משתתפים חגגו חברי מועדון רוטרי חיפה את חנוכת חורשת רוטרי לשכנות טובה הממוקמת על צלע ההר ליד אכסניית הנוער
 • תערוכת Cultural Mosaic

  פתיחת חגיגית של תערוכת הציורים של אמן האקוורלים (ציורי מים), רהול צ'אקרבורטי, תתקיים ביום ראשון, 12.05.2019
 • יריד משחקי חשיבה בעופר גרנד קניון חיפה

  מגוון משחקי חשיבה ב-25% הנחה, טורניר נושא פרסים בכל יום, הנחות בלעדיות בימי היריד ללקוחות my OFER ועוד.
 • מורשת בעצמאות

  ביום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרים פותחים דלתות ב-71 אתרי מורשת.
 • בית הגפן מציג: Week'and No' 3

  סופ"ש פעיל בבית הגפן, חיפה – סיורים, מופעים, במה חצופה, גלריות ועוד
 • מופעים והצגות במתחם חוצות המפרץ אאוטלט

  מתחם חוצות המפרץ OUTLET ממשיך עם מסורת הצגות לילדים ולכל המשפחה  בימי שישי עם מופעי "שישי "LIVE ובימי שבת במהלך חודש מאי. הפעילות כוללת הצגות, מופעים ופעילויות בחינם
 • הזוכים בפסטיבל חיפה הבינלאומי ה-29 להצגות ילדים

  למעלה מ-30,000 מבקרים פקדו עד כה את הפסטיבל שיימשך עד ה-24 לחודש, ונהנו משפע הצגות מקור, הצגות מובילות של מיטב תאטראות הילדים בארץ וממופעי רחוב שנבחרו מרחבי העולם.
 • פסח על-חלל בעופר גרנד קניון

  עופר גרנד קניון חיפה, מקבוצת קניוני עופר, עורך פסטיבל פסח על-חלל עם שלל פעילויות ומופעים לכל המשפחה!
 • פסטיבל פסח בקניון עופר הקריון

  קניון עופר הקריון, מקבוצת קניוני עופר חוגג את חג הפסח בפסטיבל פליי דייט עם מגוון הפעלות ומשחקים אתגריים במהלך חו"ל המועד
 • "ירחים אלטרנטיביים"

  עבודת וידיאו של האמן רוברט פופלב בשיתוף האמנית נדין שליפר
 • We Could Be Heroes

  תיאטרון קליפה גאה להציג את הפרויקט " We Could Be Heroes" . הפרויקט, הינו אירוע פרפורמטיבי, אשר יוצג לקהל הרחב במרחב ציבורי החל מה14 באפריל וב40 ערים שונות ברחבי הארץ.
 • "שפים קטנים"

  סדנאות בישול בריא לילדים בעופר גרנד קניון חיפה
 • בקק״ל יודעים שבא אביב

  מה לעשות עם הילדים בחופשת פסח? קרן קימת לישראל מציעה מגוון פעילויות חינמיות לילדים (והוריהם) בפריסה ארצית במיוחד לחג האביב ולמזג האוויר הנעים, המתאים לטיולים ברחבי הארץ שצפוי בחול המועד פסח
 • שבת משפחות קבוע בקניון סינמול

  מידי שבת קניון הסינמול פותח את שעריו למשפחות הצפון, לשבתות משפחתיות מלאות בפעילויות עם הילדים החל משעה 11:00.
 • בית הספר לקוסמים צעירים

  בפסח הקרוב בפסטיבל חיפה הבינלאומי ה-29 להצגות ילדים מוצאים את ליאור סושרד הבא בבית הספר לקוסמים צעירים – הדור הבא של הקוסמים בישראל
 • רוטרי חיפה תורם לנזקקים לפני החג, "קמחא דפסחא".

  מועדון רוטרי חיפה מגייס מחבריו גם השנה כבכל שנה תרומות נדיבות למען "קמחא דפסחא". התרומות מיועדות לבית ההסעדה
 • "שרוולי עצים"

  אירוע שירה בשיתוף הליקון במוזיאון ינקו-דאדא במסגרת השתתפותה של המשוררת נדיה עדינה רוז במקבץ התערוכות 3D
 • פסטיבל מפה ומצה - בחג הפסח

  מופעים לכל המשפחה, מפגשי סופר, הצגות לילדים, סדנאות יצירה, הפעלות מיחזור ופעילויות מלאכות קדומות
 • פסטיבל תחביבים במתחם חוצות המפרץ

  במהלך חול המועד פסח פסטיבל תחביבים בין התאריכים 21.4.18-24.4.18, ימים ראשון עד רביעי, אשר יציע מגוון רחב של פעילויות מעשירות להורים ולילדים.
 • שבת משפחות בקניון סינמול

  קניון הסינמול פותח את שעריו בפני משפחות הצפון לשבתות משפחתיות מלאות בפעילויות עם הילדים החל משעה 11:00, ועכשיו הקניון מציג את הפעילויות החדשות בחודש אפריל.
 • ביום הבחירות בוחרים לבלות בגרנד!

  עופר גרנד קניון חיפה, מקבוצת קניוני עופר, מזמין את כל משפחות הצפון וילדיהם ביום הבחירות, יום שלישי ה-9.4, להופעה של כוכבת הילדים "היללי",
 • מופעים והצגות בימי שבת בחודש אפריל במתחם חוצות המפרץ  

  מתחם חוצות המפרץ OUTLET, בבעלות קבוצת קניוני עופר ואשטרום נכסים, המהווה את מרכז הקניות המרכזי של תושבי חיפה, הקריות והסביבה,  ממשיך עם מסורת הצגות ומופעים לילדים ולכל המשפחה,  בימי שבת, גם בחודש אפריל.
 • הפנינג בחירות במתחם חוצות המפרץ אאוטלט

  מתחם חוצות המפרץ OUTLET – בבעלות קבוצת קניוני עופר ואשטרום נכסים, המהווה את מרכז הקניות המרכזי של תושבי חיפה, הקריות והסביבה חוגג את יום הבחירות בהפנינג לוהט
 • אמנים במושבה פרדס חנה כרכור

  מזה שני עשורים נחשב למוסד אמנותי מוביל. חובבי אומנות ותרבות על משפחותיהם מכל רחבי הארץ פוקדים את מושבת האמנים והיוצרים הגדולה בישראל לשלושה ימים.
 • פסיפס של ארץ ישראל בחול המועד פסח

  30 מוזיאונים ואתרים הנפתחים לציבור חינם בכל ימי חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים
 • בית הגפן מציג: Week'and No' 2

  סופ"ש שני פעיל בבית הגפן: סיורים, מפגשים, סרטים, במה חצופה, גלריות ועוד
 • בשורה חשובה להורים ולילדים לקראת הפסח

  פסטיבל חיפה הבינלאומי ה-29 להצגות הילדים יקיים השנה לראשונה גם הצגות המותאמות לילדים בעלי צרכים מיוחדים
 • שבת משפחות בקניון סינמול

  בשבת הקרובה 30.3 המבקרים בקניון ייהנו מסדנת אפייה מפתיעה לקונדיטורים הקטנים – סדנת קפקייקס.
 • ביום הבחירות בוחרים בהפנינג בנמל קיסריה

  המלך הורדוס מזמין את כל המשפחה למפגש הומוריסטי בין עבר להווה באווירה ססגונית בהשתתפות מיטב להטוטני ואומני הקרקס והתיאטרון של ממלכת יהודה
 • סימנים של חולשה

  תזמורת המהפכה – מגופי המוסיקה הצעירים והנועזים הפועלים כיום בארץ בניהולם של רועי אופנהיים וזהר שרון -חוברת אל ברי סחרוף ורע מוכיח כשאליהם תצטרף גם מקהלת בת שיר – הסימפונית חיפה
 • ירח משתקף באספלט

  גלריה בית הגפן וסטודיו משלך שמחות להודיע על פתיחת תערוכה קבוצתית בפרויקט 'מנהיגות נשים בתרבות' של אמניות המגיעות ברובן מרקע מסורתי.
 • סופ"ש של טעמים בגרנד מרקט

  עופר גרנד קניון חיפה מקבוצת קניוני עופר מציג, זו השנה הרביעית, את יריד האוכל הגדול, המגוון והאיכותי בצפון, "הגרנד מרקט".
 • מוזיאון ינקו דאדא מציג שתי תערוכות חדשות:

  לנה ועודד זידל, ובחלומי… ינקו – עבודות המגיבות ליצירותיו של מרסל ינקו – אייל אסולין – MAU – עבודת קיר בה מוצגים סממני סטטוס היסטוריים אל מול אלה העכשוויים. פתיחה שבת 23.3.19 בשעה 13:00
 • פורים שובר קופות

  חגיגות ענק לכבוד פורים בקניון הסינמול ברוח הקולנוע , בין התאריכים 20.3-22.3 קניון סינמול הופך לפסטיבל פורים.
 • נטלי אילון, ביצה וולקנית, סטילס צילום באדיבות המכון לאמנות / אורנים

    הגלריה I מכללת אורנים

  תערוכה חדשה: מעט אש בכלי נטלי אילון ואבי סבח  אוצרת אורית בולגרו פתיחה 17.3.19, ראשון,12:30 נעילה 18.5.19
 • עופר הקריון קריית ביאליק. צילום: מורן קדוש

  קניוני עופר חוגגים את יום האם במגזר הערבי (عيد الأم)  

  קבוצת קניוני עופר תציין  את יום האם במגזר הערבי  ב 10 קניונים ברחבי הארץ, במסגרת זו יערכו מבצעי ענק של עד 70% הנחה במגוון רשתות מובילות.
 • את פורים חוגגים רק בספורטן חיפה

  מקווים שהכנתם לעצמכם כבר תחפושת מקורית, כי השנה אתם חוגגים את פורים בהפנינג צבעוני ומיוחד
 • לילך לב ארי פרופ קרדיט: יח"צ

  יום האישה הבינלאומי במכללת אורנים

  יום האישה הבינלאומי במכללת אורנים – פרס גולדה מאיר לשנת 2019
 • "עונות השנה"

  אנסמבל סולני תל אביב בערב מגוון ומהנה בסימן כינור ומנדולינה, עם הסולנים נגן המנדולינה הבינלאומי יקי ראובן והכנר קובי רובינשטיין, ובניצוחו של ברק טל.
 • מחווה למורה והאמן אלי שמיר ולתלמידיו אמני הצפון

  מוזיאון ישראל בחר לקיים מחווה לאמן אלי שמיר ולתלמידיו בני הצפון.
 • פסטיבל מגונדרות

  לכבוד יום האישה – ספורטן חיפה בפסטיבל חגיגי שכולו מוקדש להעצמה נשית
 • סיורי שבתות בלב ואדי ניסנאס

  בואו להכיר את ואדי ניסנאס דרך האנשים שיפתחו את הדלת ויזמינו אתכם פנימה, לשתות קפה או תה צמחים מהביל, לשמוע סיפור ולשאול שאלות.
 • רואים משם שומעים מכאן

  סדרה של מופעי אופרה מצולמים בביצוע הגדולים והטובים שבמוסיקאי האופרה הפועלים היום, זמרים, מנצחים במאים ומעצבים. יצירות שצולמו על הבמות הנחשבות בעולם ובאיכות הקרנה מעולה.
 • פסטיבל בנמל: חגיגת פורים צוהלת ושמחה

  המלך הורדוס מזמין את כל המשפחה למפגש הומוריסטי בין עבר להווה באווירה פורימית וססגונית בהשתתפות מיטב להטוטני ואומני הקרקס והתיאטרון של ממלכת יהודה
 • יום האישה בתאטרון חיפה

  לרגל יום האשה עולות שתי הצגות נפלאות של תיאטרון דימונה על במת תאטרון חיפה
 • היה דבש!

  ממש כמו כוורת דבורים, כך נראה פאב 'מומוס' במהלך ההרצאה בסגנון טד שהעבירה השבוע פרופ. תמר קיסר ממכללת אורנים.
 • משנכנס פורים, חוגגים בגרנד!

  עופר קניון גרנד חיפה, מקבוצת קניוני עופר, מזמין אתכם לחגוג את החג הכי צבעוני בשנה עם מגוון פעילויות והטבות שלא תרצו לפספס.