נחשפו ל"טוואי התהלוכה": עשרות תלמידים פונו לבית החולים

תלמידים אשר ישנו הלילה בחורשה בגליל המערבי – נחשפו ל"טוואי התהלוכה" – זוחל העלול לעורר תגובה אלרגית מסוכנת
 

30 ילדים ובני נוער, בגילאי 14-7, הסובלים מתופעות של פריחה, נפיחות וגרד בעיניים ובעור, פונו למרכז הרפואי לגליל לאחר שישנו הלילה (שני) באחד היערות בגליל המערבי, במסגרת טיול שנתי.

התלמידים נחשפו ככל הנראה ל"תהלוכן" המכונה גם "טוואי התהלוכה", זוחל מסוכן העלול לעורר תגובה אלרגית קשה וחמורה.

התלמידים הגיעו בצהריים למיון 'טרם' בנהריה, עם תלונות על פריחה, נפיחות וגרד בעור ובעיניים לאחר שסיפרו כי לנו בחורשה בצפון.
החשד הראשוני של רופאי 'טרם' היה כי מדובר ב"טוואי התהלוכה".

 

תהלוכנים ("טוואי התהלוכה"). עלולים לגרום לתגובה אלרגית מסוכנת. צילום: ויקיפדיה

 

מנהל מיון 'טרם' בנהריה יהודה קרוננברג מסר מוקדם יותר: "החשד הראשוני שלנו הוא שמדובר בטוואי התהלוכה. קיימנו הערכת מצב בשיתוף עם חמ"ל משרד הבריאות וחמ"ל משרד החינוך ואנו מתארגנים בשעה זו לפינוי עשרות הילדים והנערים לבית החולים בנהריה".

מבית החולים נמסר כי התלמידים הם מאיזור ירושלים, מצבם קל והם עוברים כעת בדיקות בחדר המיון.

 

זחל של טוואי התהלוכה. צילום Sarefo ויקיפדיה

 

טוואי התהלוכה ("תהלוכן") הינו מין עש שזחליו ניזונים ממחטי אורן. לקראת שלב ההתגלמות, המתרחש בחודשים מארס-אפריל, הזחלים יורדים מהעץ בתהלוכה ומסתתרים בקרקע בעומק של כ-15 ס"מ. באתר קק"ל מספרים כי גופם של הזחלים מכוסה שערות צמריריות, אולם שערות אחרות, מיקרוסקופיות, הן המסוכנות ומכילות חומרים רעילים שנועדו להגן על הזחלים מפני טורפים. כאשר ביער נמצאים זחלים במספרים גדולים, השערות הזעירות של הנשלים מתפזרות ונשארות על פני הקרקע ועלולות להיות מטרד חמור לבני אדם.

ילדים ואנשים רגישים עלולים לסבול מגירוי קשה בעור ומצריבות, והסכנה חמורה במיוחד כאשר השערות חודרות לעיניים ולמערכת הנשימה.

מהמרכז הרפואי לגליל נמסר כי עוד בטרם הגיעו עשרות התלמידים, הובאו לבית החולים חמישה נערים מאותה הקבוצה, שסבלו מתופעות דומות. אותם נערים טופלו בחדר המיון ושוחררו.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות